Pe 18 mai 2025, Furtună, apropiată a oligarhului moldovean fugar Igor Șor, a publicat pe canalul său de Telegram un videoclip în care solicită anexarea regiunii istorice și geografice Bugeac din sudul regiunii Odesa, la Moldova pentru a obține „acces la mare”.
Armata ucraineană a înregistrat răspunsul pentru Victoria Furtună pe fundalul fortăreței din Bilhorod-Dnistrovskii (Cetatea Albă).
„Apelurile și încălcările pe care le-ați făcut cu privire la teritoriului suveran al Ucrainei, și anume regiunea Bugeac, nu sunt doar dăunătoare, ci și periculoase. Sunteți procuror, dna Victoria? Vă recomandăm insistent să vă supravegheați limba și vă reamintim de consecințele ireparabile pentru cei care, la ordinele Moscovei, încalcă dreptul internațional și trec ilegal frontierele străine”, se arată în declarație.
„Subliniem: Bugeacul este Ucraina. Apele Dunării sunt adânci, iar în stepele largi de aici, mai mulți străini au putrezit sub soarele arzător al Ucrainei”, au adăugat luptătorii.
Victoria Furtună, a declarat că Moldovei ar trebui să i se „restituie” Bugeacul, o regiune din sudul regiunii Odesa.
După cum a declarat Furtună, Bugeacul a fost cândva „ieșirea” Moldovei la Marea Neagră, iar astăzi țara ar avea o șansă reală de a i se restitui teritoriul.