Un nou dosar al DNA, „albit“ în instanţă: Achitări definitive, confiscări anulate
:format(webp):quality(80)/https://www.puterea.ro/wp-content/uploads/2025/10/673f31de405a0.jpg)
După aproape 15 ani de anchete și procese, dosarul privind deplasările în Brazilia, Argentina și Australia ale foștilor șefi ai Comisiei Naționale de Acreditare a Spitalelor (CoNAS) s-a încheiat definitiv.
Achitări pentru toți inculpații
Curtea de Apel București a decis achitarea tuturor inculpaților, a anulat confiscările dispuse de DNA și a lăsat acțiunea civilă pentru instanța civilă, scrie stiripesurse.ro. Statul mai are la dispoziție 30 de zile pentru a decide dacă va urmări recuperarea prejudiciului.
Instanța a admis apelurile inculpaților Oana-Mihaela Alexandrescu-Duca, Aracsia-Magdalena Dăscălescu (Benția) și Romulus-Dan Șerban, achitându-i pentru toate acuzațiile reținute de DNA. Totodată, Curtea a respins apelul DNA ca nefondat și a înlăturat confiscarea de 1.080.000 lei și 100.000 euro dispusă pe fond în sarcina Oanei Alexandrescu-Duca. Măsurile asigurătorii rămân provizoriu, însă încetează dacă ANMCS nu introduce acțiune civilă în 30 de zile de la rămânerea definitivă a hotărârii.
Ce a decis Curtea
Oana-Mihaela Alexandrescu-Duca a fost achitată pentru trei capete de abuz în serviciu și trei capete de luare de mită, instanța constatând lipsa tipicității și inexistența probelor suficiente. Aracsia-Magdalena Dăscălescu (Benția) a fost achitată pentru abuz în serviciu legat de actul adițional nr. 2 la contractul 760/2010 și contractul 1151/2011. Romulus-Dan Șerban, fost președinte CoNAS, a fost achitat pentru abuz în serviciu privind aceleași acte, cu temeiul „fapta nu este prevăzută de legea penală”.
Acțiunea civilă a ANMCS a fost lăsată nesoluționată, iar măsurile asigurătorii vor înceta dacă instituția nu se constituie în termenul prevăzut. Cheltuielile judiciare rămân în sarcina statului.
Cronologia unui dosar de peste un deceniu
În perioada 2010–2011, conducerea CoNAS a derulat mai multe achiziții în cadrul proiectului „Certificarea calității serviciilor de sănătate prin dezvoltarea instituțională a CoNAS și optimizarea procesului de acreditare a spitalelor”, care a fost ulterior respins de Autoritatea de Management. Contractele vizate au inclus vizite de bune practici în străinătate, arhivare electronică și servicii de consultanță.
DNA a trimis dosarul în judecată la finalul anului 2017, iar în 2019–2020 a avut loc o primă disjungere pe luare de mită, care a condus la o condamnare pe fond a Oanei Alexandrescu-Duca, anulată ulterior de Curtea de Apel. În septembrie 2022, Tribunalul București a pronunțat achitări parțiale și confiscări, soluție contestată atât de inculpați, cât și de DNA.
Motivarea achitărilor
Curtea de Apel a stabilit că abuzul în serviciu nu este echivalat automat cu neregulile administrative sau cu etapele unui proiect nereușit de finanțare europeană, în lipsa tipicității cerute de lege. În privința luării de mită, instanța a constatat inexistența probelor suficiente pentru a demonstra săvârșirea infracțiunii „dincolo de orice îndoială rezonabilă”.
Confiscările dispuse anterior au fost înlăturate. Pretențiile civile ale ANMCS nu au fost judecate în apel, iar măsurile asigurătorii rămân provizoriu. Dacă ANMCS nu va deschide proces civil în termen de 30 de zile, sechestrul va înceta de drept.