Nicușor Dan a renunțat la teritoriile românești din Ucraina furate de URSS
Vizita surprinzătoare la București a președintelui ucrainian Volodimir Zelenski a avut câteva ținte precise, total în defavoarea României, despre care șeful statului român, Nicușor Dan, n-a scos o vorbă, dar efectele sunt catastrofale pentru țara noastră.
România recunoaște din nou „independența, suveranitatea și integritatea teritorială a Ucrainei”
Sub pretextul unui parteneriat strategic semnat de șefii celor două state, România a renunțat definitiv la teritoriile românești din Ucraina, furate de URSS.
Conform documentului postat pe site-ul Administrației Prezidențiale, România recunoaște din nou „independența, suveranitatea și integritatea teritorială a Ucrainei, în cadrul frontierelor sale recunoscute internațional, inclusiv apele sale teritoriale, în conformitate cu Carta ONU, Actul Final de la Helsinki și Carta de la Paris pentru o Nouă Europă, precum și principiile dreptului internațional”.
Practic, asta înseamnă că statul român nu va recunoaște o pierdere de teritorii de către Ucraina în favoarea Rusiei și renunță definitiv la teritoriile românești furate de URSS, nordul Bucovinei, Ținutul Herța, sudul Basarabiei și Insula Șerpilor.
:format(webp):quality(80)/https://www.puterea.ro/wp-content/uploads/2026/03/insula-serpilor.jpeg)
O dovadă că Nicușor Dan a semnat ca primarul acest așa zis parteneriat strategic este și faptul că este postat doar în limba engleză pe site-ul Administrației Prezidențiale (chrome-extension://
Astfel, Nicușor Dan a parafat încă o dată renunțarea la teritoriile românești din Ucraina!