POLITICO: Eugen Tomac, fără sprijin pentru formarea guvernului. România riscă să piardă finanțări europene importante

Publicat: 12 iun. 2026, 16:14, de Rona David, în POLITICĂ , ? cititori
POLITICO: Eugen Tomac, fără sprijin pentru formarea guvernului. România riscă să piardă finanțări europene importante

România intră într-o nouă etapă de incertitudine politică, după ce prim-ministrul desemnat, europarlamentarul Eugen Tomac, se confruntă cu dificultăți majore în încercarea de a forma un nou guvern, relatează Politico.

Cu doar câteva zile rămase până la termenul constituțional de 14 iunie, unul dintre principalele partide politice din țară a anunțat că nu va susține formula propusă de Tomac, complicând și mai mult procesul de negociere.

După prăbușirea coaliției de centru în urma unui vot de neîncredere în luna mai, președintele României, Nicușor Dan, l-a desemnat pe Eugen Tomac, membru al Parlamentului European din grupul Renew Europe, pentru a încerca formarea unui guvern tehnocrat. În cazul în care acesta nu reușește până la termenul-limită, șeful statului va fi nevoit să reia consultările politice sau să desemneze un alt premier.

Refuz de susținere din partea PNL

Al treilea partid ca mărime din România, Partidul Național Liberal, a transmis joi că nu poate susține actuala formulă de guvern, considerând că aceasta nu are sprijin politic suficient pentru implementarea reformelor necesare.

Liderul PNL, Ilie Bolojan, a criticat explicit scenariul unui executiv tehnocrat, pe care l-a descris drept o soluție fără legitimitate politică reală.

„Guvernul tehnocrat este o formulă de fațadă pentru a scuti Partidul Social-Democrat de responsabilitatea pe care o are pentru situația în care s-a ajuns”, a declarat Ilie Bolojan.

PSD a fost unul dintre actorii politici implicați în votul de neîncredere din luna mai, alături de formațiuni de opoziție, inclusiv Alianța pentru Unirea Românilor (AUR), formațiune de extremă dreapta.

Presiune pe termen și negocieri blocate

În acest context, Eugen Tomac are la dispoziție mai puțin de câteva zile pentru a obține susținerea necesară formării guvernului. Presa românească notează că președintele Nicușor Dan analizează inclusiv varianta refacerii fostei coaliții, în cazul în care misiunea eșuează, însă un compromis politic pare în continuare dificil.

„Astăzi, miza nu este cine dă lecții cui. Miza este dacă reușim să ieșim din impas și să oferim țării un guvern funcțional, stabilitate și o direcție clară”, a transmis Eugen Tomac, ca reacție la decizia liberalilor.

Deficit bugetar record și riscuri pentru fondurile UE

Criza politică are loc într-un moment sensibil pentru România, care înregistrează cel mai mare deficit bugetar din Uniunea Europeană. Potrivit evaluărilor prezentate de Politico, țara riscă să piardă finanțări europene importante dacă nu finalizează reformele asumate până în luna august.

Valoarea fondurilor în joc se ridică la aproximativ 11 miliarde de euro, iar specialiștii avertizează că o eventuală degradare a ratingului de credit nu este exclusă, în lipsa unor măsuri de consolidare fiscală.

Tensiuni politice și la Bruxelles

Eugen Tomac a exclus posibilitatea formării unui guvern cu sprijinul formațiunii de extremă dreapta Alianța pentru Unirea Românilor. Decizia social-democraților de a colabora cu astfel de forțe în contextul votului de neîncredere din luna mai a fost privită cu îngrijorare la nivel european, unde a fost interpretată ca o abatere de la principiul „cordonului sanitar” împotriva extremismului politic.

În acest moment, România rămâne blocată într-un impas politic profund, cu un termen-limită apropiat și cu puține opțiuni clare pentru formarea unui guvern stabil.