EURO 2020 | Anglia – Germania 2-0. Ambele goluri, marcate după pauză

Publicat: 29 iun. 2021, 21:33, de Vlad Ciotoran, în SPORT , ? cititori
EURO 2020 | Anglia - Germania 2-0. Ambele goluri, marcate după pauză

Anglia s-a calificat în sferturile de finală ale EURO 2020, după ce a învins, marţi, reprezentativa Germaniei, scor 2-0. Meciul din optimile de finală a avut pe Stadionul Wembley, din Londra. În sferturi, Anglia va evolua cu învingătoarea dintre Suedia și Ucraina.

Prima repriză a avut puține ocazii de gol. Înainte de pauză, Raheem Sterling a intrat în careu, dar nu a trecut de defensiva nemților.

Anglia a deschis scorul în minutul 75. Luke Shaw i-a centrat excelent lui Raheem Sterling, care a marcat din în interiorul careului.

Cu patru minute înainte de final, Harry Kane a stabilit scorul final, cu o lovitură de cap.

Au evoluat următoarele echipe:

Anglia: Pickford – Walker, Maguire, Stones – Trippier, Rice (Henderson ’88), Philips, Shaw – Saka (Grealish ’69), Kane, Sterling. Selecţioner Gareth Southgate;

Germania: Neuer – Ginter (Emre Can ’88), Hummels, Rudiger – Kimmich, Goretzka, Kroos, Gosens (Leroy Sane ’88) – Havertz, Werner (Gnabry ’68), Muller (Musiala ’90+2). Joachim Low.