Supercupa Europei | Învingătoarea meciului Chelsea – Villarreal s-a decis în urma loviturilor de departajare

Publicat: 12 aug. 2021, 10:27, de Vlad Ciotoran, în SPORT , ? cititori
Supercupa Europei | Învingătoarea meciului Chelsea - Villarreal s-a decis în urma loviturilor de departajare

Chelsea a câştigat Supercupa Europei, după ce a învins-o, miercuri, pe Stadionul Windsor Park din Belfast, cu scorul de 6-5, după executarea loviturilor de departajare, pe Villarreal. Formația engleză este deţinătoarea Ligii Campionilore, în timp ce spaniolii au câștigat Liga Europa.

Chelsea a condus cu 1-0, prin golul marcat de Ziyech, în minutul 27. Villarreal a egalat în minutul 73, prin Gerard Moreno. Scorul a rămas 1-1 până la finalul celor 120 de minute de joc. La loviturile de departajare, Villarreal a ratat de două ori, iar gruparea londoneză a ratat o dată, astfel că Chelsea echipa engleză s-a impus cu 6-5.

La loviturile de departajare au marcat: Azpilicueta, Marcos Alonso, Mount, Jorginho, Pulisic, Rudiger / Gerard Moreno, Estupinan, Moi Gomez, Raba, Foyth. Au ratat: Havertz (şut apărat de Asenjo) / Mandi (şut apărat de Kepa), Albiol (şut apărat de Kepa).

Au evoluat următoarele echipe:

Chelsea: Mendy (Kepa ‘119) – Zouma (Christensen ’66), Chalobah, Rudiger – Kante (Jorginho ’65), Kovacic – Hudson Odoi (Azpilicueta ’82), Ziyech (Pulisic ’43), Havertz, Marcos Alonso – Werner (Mount ’65). Antrenor Thomas Tuchel;

Villarreal: Asenjo – Foyth, Albiol, Pau Torres, Pedraza (Estupinan ’58) – Trigueros (Moi Gomez ’71), Alberto Moreno (Morlanes  ’85), Capoue (Mario Gaspar ’70) – Pino (Mandi ’91), Gerard Moreno, Dia (Raba ’86). Antrenor Unai Emery.