AC Milan a câștigat derby-ul cu Inter. „Dublă” pentru Ibrahimovic / VIDEO

Publicat: 17 oct. 2020, 21:33, de Vlad Ciotoran, în SPORT , ? cititori
„Dublă” pentru Ibrahimovic împotriva rivalei Inter

AC Milan s-a impus în fața rivalei din oraș, Inter, în ceea ce se numește Derby della Madonnina, scor 2-1, sâmbătă, în etapa a 4-a a campionatului italian de fotbal.

Meciul a început cum nu se putea mai bine pentru „rossoneri”. Zlatan Ibrahimovic a obținut o lovitură de pedeapsă în minutul 12. Jucătorul suedez a executat, dar portarul Handanovic a respins. Mingea a ajuns însă, tot la Ibrahimovic, care nu l-a mai iertat pe sloven, înscriind pentru 1-0. După doar 4 minute, Zlatan a fructificat centrarea lui Leao, iar scorul a devenit 2-0 pentru AC Milan.

După a doua reușită, suedezul în vârstă de 39 de ani și-a îndreptat privirea către tribunele goale ale stadionului și le-a dedicat un gest fanilor lui Inter, care în mod normal ar fi trebuit să fie acolo.

Romelu Lukaku a redus din diferență în minutul 28. Până la finalul confruntării de pe „Giuseppe Meazza” gazdele nu au mai avut puterea să egaleze, iar scorul a rămas 2-1 pentru „diavolii” milanezi.

Cu acest succes, AC Milan rămâne pe primul loc în Serie A, cu 4 victorii din tot atâtea meciuri. De cealaltă parte, Inter se află pe locul 6, cu 7 puncte.