Alegeri locale 2020. Cine sunt noii primari din marile orașe ale țării

La această oră voturile încă se numără. Conform rezultatelor parțiale centralizate de G4Media, 15 primării din marile orașe ale țării au fost câștigate de PNL, 13 de PSD, 4 de USR și alte 4 de UDMR.

PNL – 15 municipii + Sectorul 6
PSD – 13 municipii + Sectorul 4
USR – 4 municipii + Sectoarele 1 și 2
UDMR – 4 municipii
INDEPENDENȚI – 1 municipiu și Capitala București
FDRG – 1 municipiu
PE – 1 municipiu
Alianța București 2020 – Sectorul 3
PPUSL – Sectorul 5

Primarii municipiilor de județ

  1. Alba Iulia (Alba)
    USR: Gabriel Pleșa
  2. Arad (Arad)
    PNL: Călin Bibarț
  3. Pitești (Argeș)
    PSD: Cristian Gentea
  4. Bacău (Bacău)
    USR: Lucian Stanciu Viziteu
  5. Oradea (Bihor)
    PNL: Florin Birta
  6. Bistrița (Bistrița-Năsăud)
    PNL: Ioan Turc
  7. Botoșani (Botoșani)
    PSD: Cosmin Andrei
  8. Brașov (Brașov)
    USR: Allen Coliban
  9. Brăila (Brăila)
    PSD: Marian Dragomir
  10. București
    INDEPENDENT: Nicușor Dan

Sector 1: Clotilde Armand (USR)
Sector 2: Radu Mihaiu (USR)
Sector 3: Robert Negoiță (Alianța Pro București)
Sector 4: Daniel Băluță (PSD)
Sector 5: ?
Sector 6: Ciprian Ciucu (PNL)

  1. Buzău (Buzău)
    PSD: Constantin Toma
  2. Reșița (Caraș-Severin)
    PNL: Ioan Popa
  3. Călărași (Călărași)
  4. Cluj-Napoca (Cluj)
    PNL: Emil Boc
  5. Constanța (Constanța)
    PNL: Vergil Chițac
  6. Sfântu Gheorghe (Covasna)
    UDMR: Antal Arpad
  7. Târgoviște (Dâmbovița)
    PSD: Cristian Stan
  8. Craiova (Dolj)
    PSD: Olguța Vasilescu
  9. Galați (Galați)
    PSD: Ionuț Pucheanu
  10. Giurgiu (Giurgiu)
    PNL: Adrian Anghelescu
  11. Târgu Jiu (Gorj)
    PNL: Marcel Romanescu
  12. Miercurea Ciuc (Harghita)
    UDMR: Korodi Attila
  13. Deva (Hunedoara)
    PNL: Florin Oancea
  14. Slobozia (Ialomița)
    PNL: Dragoș Soare
  15. Iași (Iași)
    PNL: Mihai Chirica
  16. Baia Mare (Maramureș)
    INDEPDENDENT: Cătălin Cherecheș
  17. Drobeta-Turnu Severin (Mehedinți)
    PSD: Marius Screciu
  18. Târgu Mureș (Mureș)
    UDMR: Soos Zoltan
  19. Piatra Neamț (Neamț)
    PNL: Andrei Carabelea
  20. Slatina (Olt)
    PSD: Emil Moț
  21. Ploiești (Prahova)
    PNL: Andrei Voloșevici
  22. Satu Mare (Satu Mare)
    UDMR: Kereskenyi Gabor
  23. Zalău (Sălaj)
    PSD – Ionel Ciunt
  24. Sibiu (Sibiu)
    FDGR: Astrid Fodor
  25. Suceava (Suceava)
    PNL: Ion Lungu
  26. Alexandria (Teleorman)
    PSD: Victor Drăgușin
  27. Timișoara (Timiș)
    USR: Dominic Fritz
  28. Tulcea (Tulcea)
    PNL: Ștefan Ilie
  29. Vaslui (Vaslui)
    PSD: Vasile Pavăl
  30. Râmnicu Vâlcea (Vâlcea)
    PE: Mircea Gutău
  31. Focșani (Vrancea)
    PSD: Cristi Valentin Misăilă

LĂSAȚI UN MESAJ

Vă rugăm să introduceți comentariul dvs.!
Introduceți aici numele dvs.

Mai multe articole...

Cele mai citite articole

Hamburger cu carne de plastic la McDonald’s în București EXCLUSIV

Hamburger cu carne de plastic la McDonald’s, da ați citit bine. Ieri am avut parte de cea  mai urâtă experință pe care o puteam...

Un autocar cu 44 de pasageri a luat foc pe A1,...

Un autocar în care se aflau 44 de pasageri a luat foc marți dimineață, pe autostrada A1, între Sebeș și Sibiu. Călătorii au reușit...