Aproape 20.000 de noi cazuri de infectare cu SARS-CoV-2

În ultimele 24 de ore au fost înregistrate 19.649 de cazuri noi de persoane infectate cu SARS – CoV – 2 (COVID – 19), cu 544 mai mult decât în ziua anterioară. 2.430 dintre cazurile noi din 24 de ore sunt ale unor pacienți reinfectați, testați pozitiv la o perioadă mai mare de 180 de zile după prima infectare.

Evoluția cazurilor noi pozitive din ultimele 7 zile o găsiți în graficul de mai jos.

Epidemia pe județe

Nr. crt.JudețNumăr de cazuri confirmate(total)Număr de cazuri nou confirmateIncidența  înregistrată la 14 zile
1.Alba36.6712884,65
2.Arad46.4564834,52
3.Argeș48.9112712,90
4.Bacău46.6946504,70
5.Bihor58.0337727,45
6.Bistrița-Năsăud22.1052446,24
7.Botoșani26.0474374,33
8.Brașov74.97510387,73
9.Brăila23.946981,59
10.Buzău26.2302172,46
11.Caraș-Severin20.6191752,74
12.Călărași18.557911,59
13.Cluj101.131137511,95
14.Constanța76.6939996,22
15.Covasna13.964722,02
16.Dâmbovița38.8152222,78
17.Dolj47.7863182,27
18.Galați47.0143122,91
19.Giurgiu20.780582,09
20.Gorj16.0481051,37
21.Harghita16.3822634,29
22.Hunedoara39.6236334,89
23.Ialomița20.495742,09
24.Iași78.2637933,69
25.Ilfov82.8726388,70
26.Maramureș37.1177506,91
27.Mehedinți16.297711,06
28.Mureș43.3704053,15
29.Neamț35.3905334,53
30.Olt27.1301551,24
31.Prahova67.3524273,00
32.Satu Mare24.3613396,41
33.Sălaj19.8182524,89
34.Sibiu47.3393046,07
35.Suceava46.8087128,00
36.Teleorman25.891811,48
37.Timiș99.53214279,75
38.Tulcea15.1321763,35
39.Vaslui28.3941541,89
40.Vâlcea28.2241222,64
41.Vrancea19.3121582,45
42.Mun. București335.49825318,03
43.Din străinătate**3.71020 
44.Cazuri noi nealocate pe județe    13.885*406 
 TOTAL1.983.67019.649 
 Nr. Crt.JUDEȚProbe pozitive la retestare
1ALBA10
2ARAD19
3ARGEŞ10
4BACĂU23
5BIHOR12
6BISTRIŢA-NĂSĂUD6
7BOTOŞANI4
8BRĂILA4
9BRAŞOV31
10BUZĂU9
11CĂLĂRAŞI3
12CARAŞ-SEVERIN11
13CLUJ34
14CONSTANŢA38
15COVASNA5
16DÂMBOVIŢA7
17DOLJ6
18GALAŢI18
19GIURGIU4
20GORJ4
21HARGHITA19
22HUNEDOARA26
23IALOMIŢA1
24IAŞI38
25ILFOV41
26MARAMUREŞ10
27MEHEDINŢI2
28MUNICIPIUL BUCUREŞTI155
29MUREŞ23
30NEAMŢ22
31OLT7
32PRAHOVA24
33SĂLAJ4
34SATU MARE11
35SIBIU17
36SUCEAVA49
37TELEORMAN9
38TIMIŞ49
39TULCEA5
40VÂLCEA6
41VASLUI4
42VRANCEA4
 Total784

Până astăzi, 59.477 de persoane diagnosticate cu infecție cu SARS – CoV – 2 au decedat.

În intervalul 20.01.2022 (10:00) – 21.01.2022 (10:00) au fost raportate de către INSP 49 de decese (21 bărbați și 29 femei), ale unor pacienți infectați cu noul coronavirus, internați în spitalele din Alba, Arad,  Bacău, Botoșani, Brașov, Buzău, Caraș-Severin, Cluj, Constanța, Dâmbovița, Dolj,  Galați, Giurgiu, Harghita, Iași, Maramureș, Mureș,  Olt, Prahova, Sălaj, Sibiu, Suceava, Teleorman, Timiș, Vaslui, Vrancea și Municipiul București.

Dintre cele 49 de decese, 2 au fost înregistrate la categoria de vârstă  40-49 ani , 6 la categoria de vârstă 50-59 ani, 11 la categoria de vârstă 60-69 ani, 8 la categoria de vârstă 70-79 ani și 22 la categoria de vârstă peste 80 ani.

47 dintre decesele înregistrate sunt ale unor pacienți care au prezentat comorbidități, un pacient decedat nu a prezentat comorbidități, iar pentru un pacient decedat nu au fost raportate comorbidități până în prezent.

Din totalul de 49 de pacienți decedați, 43 au fost nevaccinați și 6 vaccinați. Pacienții vaccinați aveau vârsta cuprinsă între  grupele de vârstă 50-59 ani și peste 80 ani. Toți pacienți vaccinați care au decedat prezentau comorbidități.

Nu au fost raportate  decese anterioare intervalului de referință.

În unitățile sanitare de profil, numărul de persoane internate în secții cu COVID-19 este de 5.405, cu 460 mai mult decât în ziua anterioară. De asemenea, la ATI  sunt internate 564 de persoane, cu 17 mai mult decât în ziua anterioară. Dintre cei 564 de pacienți internați la ATI, 65 au certificat care atestă vaccinarea.

Din totalul pacienților internați, 485 sunt minori, 473 fiind internați în secții, cu 72 mai mult decât în ziua anterioară și 12 la ATI, cu unul mai puțin decât ziua anterioară.

Până la această dată, la nivel național, au fost prelucrate 11.537.775 de teste RT-PCR și 6.831.514 teste rapide antigenice. În ultimele 24 de ore au fost efectuate 26.336 de teste RT-PCR (13.991 în baza definiției de caz și a protocolului medical și 12.345 la cerere) și 55.994 de teste rapide antigenice.

În raportarea de astăzi din alerte.ms.ro, pentru testele RT PCR este un laborator care a realizat prima raportare, astfel există un surplus de 492 de teste la totalul de teste RT PCR efectuate până în prezent. Acest laborator a trimis e-mail explicativ catre INSP în care a confirmat datele raportate în alerte.ms.ro.

Această corecție nu afectează numărul persoanelor pozitive, pentru că fiecare test pozitiv este raportat în coronaforms în momentul prelucrării.

Numărul persoanelor pozitive de astăzi este rezultat doar din testele efectuate în ultimele 24 de ore.

Pe teritoriul României, 88.494 de persoane confirmate cu infecție cu noul coronavirus sunt în izolare la domiciliu, iar 5.332 de persoane se află în izolare instituționalizată. De asemenea, 75.683 de persoane se află în carantină la domiciliu, iar în carantină instituționalizată se află 86 de persoane.

În ultimele 24 de ore, au fost înregistrate 6.519 apeluri la numărul unic de urgență 112 și 522 la linia TELVERDE (0800 800 358), deschisă special pentru informarea cetățenilor.

Ca urmare a încălcării prevederilor Legii nr. 55/2020 privind unele măsuri pentru prevenirea și combaterea efectelor pandemiei de COVID-19, polițiștii și jandarmii au aplicat, în ziua de 20 ianuarie, 1.220 de sancțiuni contravenționale, în valoare de 246.800 lei.

Reamintim cetățenilor că Ministerul Afacerilor Interne a operaționalizat, începând cu data de 04.07.2020, o linie TELVERDE (0800800165) la care pot fi sesizate încălcări ale normelor de protecție sanitară.

Epidemia în lume

În ceea ce privește situația cetățenilor români aflați în alte state, 23.858 de cetățeni români au fost confirmați ca fiind infectați cu SARS – CoV – 2 (coronavirus): 2.557 în Italia, 16.951 în Spania, 209 în Marea Britanie, 134 în Franța, 3.125 în Germania,  99 în Grecia, 49 în Danemarca, 37 în Ungaria, 28 în Olanda, 2 în Namibia,  12 în SUA, 9 în Suedia,  146 în Austria, 22 în Belgia, 6 în Japonia, 2 în Indonezia, 75 în Elveția, 5 în Turcia, 2 în Islanda, 2 în Belarus, 8 în Bulgaria, 49 în Cipru, 8 în India, 5 în Ucraina, 14 în Emiratele Arabe Unite, 17 în Republica Moldova, 3 în Muntenegru, 218 în Irlanda, 5 în Singapore, 5 în Tunisia, 14 în Republica Coreea, 2 în Bosnia și Herțegovina, 2 în Serbia, 8 în Croația, 6 în Portugalia, 6 în Polonia și câte unul în Argentina, Luxemburg, Malta, Brazilia, Kazakhstan, Republica Congo, Qatar, Vatican, Egipt, Pakistan, Iran, Slovenia, Federația Rusă, Finlanda, Kuweit și Nigeria. De la începutul epidemiei de COVID-19 (coronavirus) și până la acest moment, 201 cetățeni români aflați în străinătate, 40 în Italia, 19 în Franța, 43 în Marea Britanie, 60 în Spania, 14 în Germania, 2 în Belgia, 3 în Suedia, 5 în Irlanda, 2 în Elveția, 3 în Austria, unul în SUA, unul în Brazilia, unul în Republica Congo, unul în Grecia, unul în Iran, unul în Polonia, unul în Bulgaria, unul în Nigeria, unul în Turcia și unul în Croația au decedat.

Dintre cetățenii români confirmați cu infecție cu noul coronavirus, 798 au fost declarați vindecați: 677 în Germania, 90 în Grecia, 18 în Franța, 6 în Japonia, 2 în Indonezia, 2 în Namibia, unul în Luxemburg, unul în Tunisia și unul în Argentina.

Le reamintim cetățenilor să ia în considerare doar informațiile verificate prin sursele oficiale și să apeleze pentru recomandări și alte informații la linia TELVERDE – 0800.800.358. Numărul TELVERDE nu este un număr de urgență, este o linie telefonică alocată strict pentru informarea cetățenilor și este valabilă pentru apelurile naționale, de luni până vineri, în intervalul orar 08.00 – 20.00. De asemenea, românii aflați în străinătate pot solicita informații despre prevenirea și combaterea virusului la linia special dedicată lor, +4021.320.20.20.

În continuare vă prezentăm situația privind infectarea cu virusul SARS – CoV – 2 la nivel european și global:

În intervalul 13 ianuarie 2022– 20 ianuarie 2022, au fost raportate 71.650.086 de cazuri în UE / SEE. Cele mai multe cazuri au fost înregistrate în Franţa, Italia, Spania și Germania.

Începând din 15 decembrie 2020, CEPCB a întrerupt publicarea datelor privind numărul cazurilor confirmate și numărul cetățenilor decedați, atât în UE / SEE, Regatul Unit, Monaco, San Marino, Elveția, Andorra, cât și la nivel global. Aceste raportări sunt actualizate săptămânal.  

ŢARA  CAZURI CONFIRMATEDECEDAȚI  
Regatul Unit15.217.280    (+599.966) 151.987  (+1757)
Franţa    14.739.297 (+1.804.317) 127.638  (+1333)
Spania 8.518.975     (+747.608)   91.277    (+769)
Italia 9.018.425  (+1.047.357) 141.825  (+1953)
Germania 8.186.850     (+443.622)            116.081  (+1030)

Sursă: Centrul European pentru Prevenirea și Controlul Bolilor (CEPCB) (https://www.ecdc.europa.eu/en

SITUAȚIE GLOBALĂ LA 20 IANUARIE 2022  
CAZURI CONFIRMATEDECEDAȚI
328.558.243 (+21.184.452)5.548.696 (+56.542)

Grupul de Comunicare Strategică

LĂSAȚI UN MESAJ

Vă rugăm să introduceți comentariul dvs.!
Introduceți aici numele dvs.

Mai multe articole...

Ultimele articole