Trei astronauți care au petrecut mai multe luni în spațiu au rămas blocați după ce capsula lor a fost lovită de un obiect necunoscut. Chen Dong, Chen Zhongrui și Wang Jie au fost prinși în capcană, a confirmat Agenția Chineză pentru Zboruri Spațiale cu Echipaj Uman, relatează Mirror.
„Se suspectează că echipajul navei spațiale Shenzhou-20 a fost lovit de o mică bucată provenită de la resturi orbitale, iar consecințele impactului și riscurile asociate sunt evaluate în prezent. Pentru a asigura sănătatea și siguranța astronauților și finalizarea cu succes a misiunii, s-a luat decizia de a amâna întoarcerea navei Shenzhou-20, programată pentru 5 noiembrie”, a precizat agenția într-un comunicat.
Un expert în fizică spațială a tras un semnal de alarmă
Astronauții trebuiau să se întoarcă pe Pământ pe 5 noiembrie, dar călătoria lor a fost amânată după ce corpul capsulei a fost avariat după un impact puternic.
Echipajele lucrează în prezent pentru a inspecta nava spațială și a evalua dacă se pot face reparații înainte de întoarcerea pe Pământ. Oficialii nu au spus cât va dura întârzierea.
The Mirror adaugă că această situație dovedește încă o dată pericolul reprezentat pentru zborurile spațiale de cantitatea tot mai mare de deșeuri spațiale.
Totodată, Dr. Ian Whittaker de la Universitatea Nottingham Trent a subliniat că probabilitatea de a fi lovit de resturi care cad este mică, dar orice impact ar putea avea consecințe catastrofale și chiar ar putea duce la deces.