Bilanț coronavirus: 1.632 de noi cazuri de infectare și 94 decese

În ultimele 24 de ore, pe teritoriul României s-au înregistrat 1.632 de noi cazuri de infectare cu virusul SARS-CoV2. Până astăzi, 6 mai, în țară au fost confirmate 1.062.527 de cazuri de persoane infectate.

1.005.623 de pacienți au fost declarați vindecați.

Epidemia pe județe

Nr. crt.JudețNumăr de cazuri confirmate(total)Număr de cazuri nou confirmateIncidența  înregistrată la 14 zile
1.Alba20698561,73
2.Arad23362361,34
3.Argeș26711571,14
4.Bacău25769360,80
5.Bihor28633841,58
6.Bistrița-Năsăud11661141,06
7.Botoșani13929150,63
8.Brașov43020341,34
9.Brăila13053341,09
10.Buzău12309240,76
11.Caraș-Severin11068421,62
12.Călărași9893160,78
13.Cluj565291231,89
14.Constanța42378511,13
15.Covasna8307191,40
16.Dâmbovița22217160,76
17.Dolj26209280,91
18.Galați27131551,09
19.Giurgiu10854160,86
20.Gorj9133100,34
21.Harghita8046331,00
22.Hunedoara22569361,21
23.Ialomița1062530,86
24.Iași41823470,72
25.Ilfov44477451,91
26.Maramureș20176180,43
27.Mehedinți8135130,95
28.Mureș23495801,49
29.Neamț18458270,88
30.Olt14302160,79
31.Prahova34258971,43
32.Satu Mare12843200,63
33.Sălaj10759301,19
34.Sibiu25920521,48
35.Suceava23913190,36
36.Teleorman13469251,25
37.Timiș53641551,47
38.Tulcea8246210,80
39.Vaslui15775120,50
40.Vâlcea16121111,06
41.Vrancea10475260,81
42.Mun. București1811542222,07
43.Cazuri noi nealocate pe județe    983*-42 
 TOTAL1.062.5271.632 
 Nr. Crt.JUDEȚProbe pozitive la retestare
1ALBA8
2ARAD7
3ARGEŞ19
4BACĂU11
5BIHOR7
6BISTRIŢA-NĂSĂUD5
7BOTOŞANI8
8BRĂILA1
9BRAŞOV11
10BUZĂU7
11CĂLĂRAŞI4
12CARAŞ-SEVERIN11
13CLUJ14
14CONSTANŢA19
15COVASNA6
16DÂMBOVIŢA9
17DOLJ7
18GALAŢI18
19GIURGIU4
20GORJ3
21HARGHITA5
22HUNEDOARA12
23IALOMIŢA2
24IAŞI5
25ILFOV5
26MARAMUREŞ3
27MEHEDINŢI1
28MUNICIPIUL BUCUREŞTI42
29MUREŞ7
30NEAMŢ5
31OLT2
32PRAHOVA22
33SĂLAJ10
34SATU MARE3
35SIBIU5
36SUCEAVA5
37TELEORMAN10
38TIMIŞ18
39TULCEA
40VÂLCEA3
41VASLUI6
42VRANCEA2
 TOTAL352

Până astăzi, 28.710 persoane diagnosticate cu infecție cu SARS – CoV – 2 au decedat.

În intervalul 05.05.2021 (10:00) – 06.05.2021 (10:00) au fost raportate 94 de decese (46 bărbați și 48 femei), ale unor pacienți infectați cu noul coronavirus, internați în spitalele din Alba, Argeș,  Bacău, Bihor, Bistrița-Năsăud, Brașov, Brăila, Caraș-Severin, Călărași, Cluj, Constanța, Dâmbovița, Dolj, Giurgiu, Gorj, Harghita, Hunedoara, Ialomița, Iași, Maramureș, Mehedinți, Mureș, Neamț, Olt, Prahova, Sălaj, Sibiu, Suceava, Teleorman, Timiș, Tulcea, Vâlcea, Vrancea, Ilfov și Municipiul București.

Dintre acestea, 6 decese au fost înregistrate la categoria de vârstă 40-49 ani, 6 decese la categoria de vârstă 50-59 ani, 31 decese la categoria de vârstă 60-69 ani, 28 decese la categoria de vârstă 70-79 ani și 23 decese la categoria de vârstă peste 80 ani.

88 dintre decesele înregistrate sunt ale unor pacienți care au prezentat comorbidități, 3 pacienți decedați nu au prezentat comorbidități, iar pentru 3 pacienți decedați nu au fost raportate comorbidități până în prezent. 

În unitățile sanitare de profil, numărul total de persoane internate cu COVID-19 este de 7.346. Dintre acestea, 1.100 sunt internate la ATI. 

Până la această dată, la nivel național, au fost prelucrate 7.446.397 de  teste RT-PCR și 934.640 de teste rapide antigenice. În ultimele 24 de ore au fost efectuate 25.848 de teste RT-PCR (13.981 în baza definiției de caz și a protocolului medical și 11.867 la cerere) și 12.625 de teste rapide antigenice.

De asemenea, de la ultima informare făcută de GCS, au fost raportate și rezultatele a 4 teste RT-PCR, prelucrate anterior ultimelor 24 de ore și transmise până la data de 6 mai a.c.

Pe teritoriul României, 22.269 de persoane confirmate cu infecție cu noul coronavirus sunt în izolare la domiciliu, iar 7.496 de persoane se află în izolare instituționalizată. De asemenea, 49.568 de persoane se află în carantină la domiciliu, iar în carantină instituționalizată se află 107 persoane.

Reamintim cetățenilor că Ministerul Afacerilor Interne a operaționalizat, începând cu data de 04.07.2020, o linie TELVERDE (0800800165) la care pot fi sesizate încălcări ale normelor de protecție sanitară.

Apelurile sunt preluate de un dispecerat, în sistem integrat, și repartizate structurilor teritoriale pentru verificarea aspectelor sesizate.

Epidemia în lume

În ceea ce privește situația cetățenilor români aflați în alte state, 23.526 de cetățeni români au fost confirmați ca fiind infectați cu SARS – CoV – 2 (coronavirus): 2.542 în Italia, 16.778 în Spania, 195 în Marea Britanie, 127 în Franța, 3.124 în Germania,  93 în Grecia, 49 în Danemarca, 37 în Ungaria, 28 în Olanda, 2 în Namibia, 5 în SUA, 8 în Suedia,  141 în Austria, 22 în Belgia, 6 în Japonia, 2 în Indonezia, 48 în Elveția, 4 în Turcia, 2 în Islanda, 2 în Belarus, 7 în Bulgaria, 13 în Cipru, 4 în India, 5 în Ucraina, 8 în Emiratele Arabe Unite, 14 în Republica Moldova, 3 în Muntenegru, 218 în Irlanda, 5 în Singapore, 5 în Tunisia, 8 în Republica Coreea, 2 în Bosnia și Herțegovina, 2 în Serbia și câte unul în Argentina, Luxemburg, Malta, Brazilia, Kazakhstan, Republica Congo, Qatar, Vatican, Portugalia, Egipt, Pakistan, Iran, Slovenia, Federația Rusă, Croația, Finlanda și Polonia. De la începutul epidemiei de COVID-19 (coronavirus) și până la acest moment, 190 de cetățeni români aflați în străinătate, 34 în Italia, 19 în Franța, 43 în Marea Britanie, 60 în Spania, 14 în Germania, 2 în Belgia, 3 în Suedia, 5 în Irlanda, 2 în Elveția, 2 în Austria, unul în SUA, unul în Brazilia, unul în Republica Congo, unul în Grecia, unul în Iran și unul în Polonia, au decedat.

Dintre cetățenii români confirmați cu infecție cu noul coronavirus, 798 au fost declarați vindecați: 677 în Germania, 90 în Grecia, 18 în Franța, 6 în Japonia, 2 în Indonezia, 2 în Namibia, unul în Luxemburg, unul în Tunisia și unul în Argentina.

Le reamintim cetățenilor să ia în considerare doar informațiile verificate prin sursele oficiale și să apeleze pentru recomandări și alte informații la linia TELVERDE – 0800.800.358. Numărul TELVERDE nu este un număr de urgență, este o linie telefonică alocată strict pentru informarea cetățenilor și este valabilă pentru apelurile naționale, de luni până vineri, în intervalul orar 08.00 – 20.00. De asemenea, românii aflați în străinătate pot solicita informații despre prevenirea și combaterea virusului la linia special dedicată lor, +4021.320.20.20.

ŢARA  CAZURI CONFIRMATEDECEDAȚI  VINDECAŢI*  
Franţa    5.498.044(+208.518)102.887(+2.125)    366.782      (+1.923) 
Regatul Unit4.404.882(+17.062)127.428   (+158)      14.897           (+58)
Italia3.962.674(+92.543)119.238(+2.311) 3.541.266    (+17.072)
Spania3.488.469(+60.115)  77.738   (+636)    150.376           – 
Germania3.299.325(+145.626)             81.624(+1.618) 3.118.660    (+23.090)
 
SITUAȚIE GLOBALĂ LA 5 MAI 2021  
CAZURI CONFIRMATEDECEDAȚI  VINDECAȚI*  
 147.443.848  (+5.637.892) 3.117.542(+90.640)91.648.644   (+701.825)  

Grupul de Comunicare Strategică

LĂSAȚI UN MESAJ

Vă rugăm să introduceți comentariul dvs.!
Introduceți aici numele dvs.

Mai multe articole...

Ultimele articole