Bilanț coronavirus: 14.524 de cazuri noi de persoane infectate cu SARS – CoV – 2, înregistrate în ultimele 24 de ore

În ultimele 24 de ore au fost înregistrate 14.524 de cazuri noi de persoane infectate cu SARS – CoV – 2 (COVID – 19), cu 850 mai puțin decât în ziua anterioară. 1.766 dintre cazurile noi din 24 de ore sunt ale unor pacienți reinfectați, testați pozitiv la o perioadă mai mare de 180 de zile după prima infectare.

Evoluția cazurilor noi pozitive din ultimele 7 zile o găsiți în graficul de mai jos.

Distribuția pe județe a cazurilor per total și a celor noi o regăsiți în tabelul de mai jos.  

Nr. crt.JudețNumăr de cazuri confirmate(total)Număr de cazuri nou confirmateIncidența  înregistrată la 14 zile
1.Alba49.63629917,92
2.Arad63.32332518,76
3.Argeș69.55245816,86
4.Bacău57.9941676,09
5.Bihor76.80327713,03
6.Bistrița-Năsăud28.1531367,25
7.Botoșani34.0751157,02
8.Brașov99.58768618,16
9.Brăila29.1081178,89
10.Buzău37.08130913,04
11.Caraș-Severin27.27722511,24
12.Călărași23.9381549,56
13.Cluj140.918102822,28
14.Constanța106.71567618,96
15.Covasna17.9831688,41
16.Dâmbovița48.90921110,35
17.Dolj65.30644414,05
18.Galați58.9405019,33
19.Giurgiu26.11719011,86
20.Gorj20.542916,61
21.Harghita20.662525,08
22.Hunedoara52.62443214,57
23.Ialomița25.37115010,28
24.Iași102.13746211,56
25.Ilfov107.89485524,88
26.Maramureș47.9221587,90
27.Mehedinți20.2011108,48
28.Mureș57.82037112,61
29.Neamț43.843785,83
30.Olt35.38528812,26
31.Prahova89.92661316,54
32.Satu Mare30.946776,55
33.Sălaj25.165779,17
34.Sibiu69.28776723,87
35.Suceava56.0201173,93
36.Teleorman31.1331808,67
37.Timiș136.82977022,32
38.Tulcea19.729508,46
39.Vaslui34.2721205,63
40.Vâlcea37.9979113,23
41.Vrancea24.6492046,79
42.Mun. București478.509521735,44
43.Din străinătate**4.0253 
44.Cazuri noi nealocate pe județe    9.311*-3295 
 TOTAL2.643.61414.524 

*Referitor la „cazurile noi nealocate pe județe”, facem precizarea că numărul acestora este determinat de modificările aduse platformei electronice prin care sunt raportate și centralizate rezultatele testelor pentru noul coronavirus. Astfel, conform noii metodologii, centrele de testare introduc în mod direct rezultatele testelor realizate, urmând ca de la nivelul Direcțiilor de Sănătate Publică să fie realizată ancheta epidemiologică și atribuite cazurile pozitive județului/localității de care aparțin persoanele infectate.

**În ceea ce privește cazurile din străinătate, acestea sunt cazuri ale unor cetățeni care au venit în România fiind infectați în alte țări. Aceste cazuri au fost cuprinse în totalul cazurilor noi nealocate pe județe.

Coeficientul infectărilor cumulate la 14 zile, raportate la 1.000 de locuitori este calculat de către Direcțiile de Sănătate Publică, la nivelul Municipiului București și al județelor. Mai jos aveți graficul realizat în baza raportărilor primite de CNCCI de la Direcțiile de Sănătate Publică:

În total, până astăzi, 18 februarie, pe teritoriul României au fost înregistrate 2.643.614 cazuri de infectare cu noul coronavirus (COVID – 19), dintre care 99.073 sunt ale unor pacienți reinfectați, testați pozitiv la o perioadă mai mare de 180 de zile după prima infectare.

2.249.116 pacienți au fost declarați vindecați.

Distinct de cazurile nou confirmate, în urma retestării pacienților care erau deja pozitivi, 872 de persoane au fost reconfirmate pozitiv. Distribuția pe județe a acestor cazuri o regăsiți în tabelul de mai jos.

 Nr. Crt.JUDEȚProbe pozitive la retestare
1ALBA38
2ARAD46
3ARGEŞ30
4BACĂU16
5BIHOR3
6BISTRIŢA-NĂSĂUD3
7BOTOŞANI3
8BRAŞOV18
9BRĂILA8
10BUZĂU16
11CARAŞ-SEVERIN3
12CĂLĂRAŞI10
13CLUJ33
14CONSTANŢA36
15COVASNA4
16DÂMBOVIŢA8
17DOLJ20
18GALAŢI14
19GIURGIU5
20GORJ18
21HARGHITA9
22HUNEDOARA27
23IALOMIŢA8
24IAŞI37
25ILFOV33
26MARAMUREŞ4
27MEHEDINŢI6
28        MUREŞ17
29NEAMŢ4
30OLT21
31PRAHOVA38
32SATU MARE2
33SĂLAJ1
34SIBIU14
35SUCEAVA5
36TELEORMAN26
37TIMIŞ37
38TULCEA5
39VASLUI2
40VÂLCEA11
41VRANCEA6
42MUNICIPIUL BUCUREŞTI227
 TOTAL872

Până astăzi, 62.323 de persoane diagnosticate cu infecție cu SARS – CoV – 2 au decedat.

În intervalul 17.02.2022 (10:00) – 18.02.2022 (10:00) au fost raportate de către INSP 135 de decese (80 bărbați și 55 femei), dintre care 10 anterioare intervalului de referință, ale unor pacienți infectați cu noul coronavirus, internați în spitalele din Alba, Arad, Argeș, Bacău, Bihor, Bistrița-Năsăud, Botoșani, Brăila, Brașov, Caraș-Severin, Cluj, Constanța, Covasna,  Dâmbovița, Dolj, Galați, Gorj, Harghita, Ialomiţa, Iași, Ilfov, Maramureş, Mureș, Neamț, Olt, Prahova, Satu Mare, Sibiu, Suceava, Teleorman, Timiș, Vaslui, Vrancea și Municipiul București.

Dintre cele 135 decese, 1 a fost înregistrat la categoria de de vârstă 10-19 de ani, 1 la categoria de vârstă 30-39 de ani, 1 la categoria de vârstă 40-49 de ani, 6 la categoria de vârstă 50-59 de ani, 19 la categoria de vârstă 60-69 de ani, 50 la categoria de vârstă 70-79 de ani și 57 la categoria de vârstă peste 80 de ani.

127 dintre decesele înregistrate sunt ale unor pacienți care au prezentat comorbidități, 3 pacienți decedați nu au prezentat comorbidități, iar pentru 5 pacienți decedați nu au fost raportate comorbidități până în prezent.

Din totalul de 135 de pacienți decedați, 114 au fost nevaccinați și 21  vaccinați. Pacienții vaccinați aveau vârsta cuprinsă între grupele de vârstă 30-39 ani și peste 80 ani. 19 dintre pacienții vaccinați care au decedat prezentau comorbidități, iar pentru 2 pacienți nu au fost raportate comorbidități.

Au fost raportate 10 decese anterioare intervalului de referință, survenite în județele Argeș, Bacău, Constanța, Covasna, Suceava și Municipiul București, 2 în luna ianuarie 2022 și 8 în luna februarie 2022.

În unitățile sanitare de profil, numărul de persoane internate în secții cu COVID-19 este de 9.614, cu 100 mai puțin decât în ziua anterioară. De asemenea, la ATI sunt internate 1.132 de persoane,  cu 13 mai mult decât în ziua anterioară. Dintre cei 1.132 de pacienți internați la ATI, 978 sunt nevaccinați.

Din totalul pacienților internați, 567 sunt minori, 553 fiind internați în secții, cu 11 mai puțin decât în ziua anterioară și 14 la ATI, cu 4 mai mult decât în ziua anterioară.

Până la această dată, la nivel național, au fost prelucrate 12.269.002 teste RT-PCR și 8.296.429 de teste rapide antigenice. În ultimele 24 de ore au fost efectuate 20.792 teste RT-PCR (12.139 în baza definiției de caz și a protocolului medical și 8.653 la cerere) și 47.587 de teste rapide antigenice.

Pe teritoriul României, 193.103 persoane confirmate cu infecție cu noul coronavirus sunt în izolare la domiciliu, iar 10.339 persoane se află în izolare instituționalizată. De asemenea, 84.485 de persoane se află în carantină la domiciliu, iar în carantină instituționalizată se află 16 persoane.

În ultimele 24 de ore, au fost înregistrate 3.363 de apeluri la numărul unic de urgență 112 și 275 la linia TELVERDE (0800 800 358), deschisă special pentru informarea cetățenilor.

Ca urmare a încălcării prevederilor Legii nr. 55/2020 privind unele măsuri pentru prevenirea și combaterea efectelor pandemiei de COVID-19, polițiștii și jandarmii au aplicat, în ziua de 17 februarie, 667 de sancțiuni contravenționale, în valoare de 149.450 lei.

Reamintim cetățenilor că Ministerul Afacerilor Interne a operaționalizat, începând cu data de 04.07.2020, o linie TELVERDE (0800800165) la care pot fi sesizate încălcări ale normelor de protecție sanitară.  

Apelurile sunt preluate de un dispecerat, în sistem integrat, și repartizate structurilor teritoriale pentru verificarea aspectelor sesizate.

În ceea ce privește situația cetățenilor români aflați în alte state, 23.893 de cetățeni români au fost confirmați ca fiind infectați cu SARS – CoV – 2 (coronavirus): 2.557 în Italia, 16.951 în Spania, 209 în Marea Britanie, 138 în Franța, 3.127 în Germania,  99 în Grecia, 49 în Danemarca, 37 în Ungaria, 28 în Olanda, 2 în Namibia,  12 în SUA, 11 în Suedia,  151 în Austria, 22 în Belgia, 6 în Japonia, 2 în Indonezia, 75 în Elveția, 8 în Turcia, 2 în Islanda, 2 în Belarus, 8 în Bulgaria, 51 în Cipru, 8 în India, 8 în Ucraina, 14 în Emiratele Arabe Unite, 18 în Republica Moldova, 3 în Muntenegru, 218 în Irlanda, 5 în Singapore, 5 în Tunisia, 14 în Republica Coreea, 2 în Bosnia și Herțegovina, 4 în Serbia, 14 în Croația, 6 în Portugalia, 6 în Polonia, 2 în Georgia, 2 în Turkmenistan și câte unul în Argentina, Luxemburg, Malta, Brazilia, Kazakhstan, Republica Congo, Qatar, Vatican, Egipt, Pakistan, Iran, Slovenia, Federația Rusă, Finlanda, Kuweit, Nigeria și Mexic. De la începutul epidemiei de COVID-19 (coronavirus) și până la acest moment, 201 cetățeni români aflați în străinătate, 40 în Italia, 19 în Franța, 43 în Marea Britanie, 60 în Spania, 14 în Germania, 2 în Belgia, 3 în Suedia, 5 în Irlanda, 2 în Elveția, 3 în Austria, unul în SUA, unul în Brazilia, unul în Republica Congo, unul în Grecia, unul în Iran, unul în Polonia, unul în Bulgaria, unul în Nigeria, unul în Turcia și unul în Croația au decedat.

Dintre cetățenii români confirmați cu infecție cu noul coronavirus, 798 au fost declarați vindecați: 677 în Germania, 90 în Grecia, 18 în Franța, 6 în Japonia, 2 în Indonezia, 2 în Namibia, unul în Luxemburg, unul în Tunisia și unul în Argentina.

Notă: aceste date sunt obținute de misiunile diplomatice și oficiile consulare ale României în străinătate, fie de la autoritățile competente din statele de reședință, în măsura în care aceste date fac obiectul comunicării publice, fie în mod direct de la cetățenii români din străinătate.

Le reamintim cetățenilor să ia în considerare doar informațiile verificate prin sursele oficiale și să apeleze pentru recomandări și alte informații la linia TELVERDE – 0800.800.358. Numărul TELVERDE nu este un număr de urgență, este o linie telefonică alocată strict pentru informarea cetățenilor și este valabilă pentru apelurile naționale, de luni până vineri, în intervalul orar 08.00 – 20.00. De asemenea, românii aflați în străinătate pot solicita informații despre prevenirea și combaterea virusului la linia special dedicată lor, +4021.320.20.20.

În continuare vă prezentăm situația privind infectarea cu virusul SARS – CoV – 2 la nivel european și global:

În intervalul 10 februarie 2022– 17 februarie 2022, au fost raportate 103.295.893 de cazuri în UE / SEE. Cele mai multe cazuri au fost înregistrate în Franţa, Italia, Spania și Germania.

Începând din 15 decembrie 2020, CEPCB a întrerupt publicarea datelor privind numărul cazurilor confirmate și numărul cetățenilor decedați, atât în UE / SEE, Regatul Unit, Monaco, San Marino, Elveția, Andorra, cât și la nivel global. Aceste raportări sunt actualizate săptămânal.  

 95043

ŢARA  CAZURI CONFIRMATEDECEDAȚI  
Regatul Unit18.348.029    (+544.704) 159.605  (+1287)
Franţa    21.877.555    (+837.916) 135.579  (+1965)
Spania10.734.945    (+239.661)   96.706  (+1663)
Italia12.265.343    (+417.907) 151.962  (+2066)
Germania13.034.434  (+1.266.306)            120.720  (+1270)

Sursă: Centrul European pentru Prevenirea și Controlul Bolilor (CEPCB) (https://www.ecdc.europa.eu/en

SITUAȚIE GLOBALĂ LA 17 FEBRUARIE 2022  
CAZURI CONFIRMATEDECEDAȚI
411.553.140 (+17.069.183)5.829.356 (+75.557)

* Datele referitoare la numărul persoanelor vindecate, raportate zilnic în mod defalcat pe state și la nivel global, au încetat să fie prelucrate și comunicate de către centrul specializat în agregarea datelor de acest tip, respectiv Johns Hopkins CSSE.    

** Datele din paranteze reprezintă numărul de cazuri noi, în intervalul 10 februarie 2022– 17 februarie 2022.

*** CEPCB precizează că actualizările la nivel național sunt publicate pe coordonate diferite de timp și procesate ulterior, ceea ce poate genera discrepanțe între datele zilnice publicate de state și cele publicate de CEPCB.

Grupul de Comunicare Strategică

LĂSAȚI UN MESAJ

Vă rugăm să introduceți comentariul dvs.!
Introduceți aici numele dvs.

Mai multe articole...

Cele mai citite articole

Un autocar cu 44 de pasageri a luat foc pe A1,...

Un autocar în care se aflau 44 de pasageri a luat foc marți dimineață, pe autostrada A1, între Sebeș și Sibiu. Călătorii au reușit...

O polițistă de la Rutieră înjură ca la ușa cortului. Conducerea...

O polițistă din București s-a filmat cu cameră body cam din dotare în timp ce înjura ca la ușa cortului un șofer tras pe...