Bilanț coronavirus: 20.131 cazuri de infectare în ultimele 24 de ore

În ultimele 24 de ore au fost înregistrate 20.131 de cazuri noi de persoane infectate cu SARS – CoV – 2 (COVID – 19), cu 463 mai mult decât în ziua anterioară. 2.038 dintre cazurile noi din 24 de ore sunt ale unor pacienți reinfectați, testați pozitiv la o perioadă mai mare de 180 de zile după prima infectare.

Evoluția cazurilor noi pozitive din ultimele 7 zile o găsiți în graficul de mai jos.

Epidemia pe județe

Nr. crt.JudețNumăr de cazuri confirmate(total)Număr de cazuri nou confirmateIncidența  înregistrată la 14 zile
1.Alba41.12345413,00
2.Arad52.02343712,83
3.Argeș54.3065469,60
4.Bacău52.1472819,56
5.Bihor66.29451816,56
6.Bistrița-Năsăud24.35221810,17
7.Botoșani29.93123710,64
8.Brașov83.750120616,58
9.Brăila25.2792264,22
10.Buzău29.4203137,62
11.Caraș-Severin22.6832117,34
12.Călărași20.1561235,66
13.Cluj113.796169422,81
14.Constanța86.673106415,72
15.Covasna14.9311555,26
16.Dâmbovița42.1372016,69
17.Dolj52.3213797,74
18.Galați51.1013547,11
19.Giurgiu22.0922855,70
20.Gorj17.4351674,35
21.Harghita18.400908,32
22.Hunedoara43.99467611,36
23.Ialomița21.5561194,61
24.Iași87.4147879,80
25.Ilfov89.67969217,18
26.Maramureș42.25932914,13
27.Mehedinți17.2841263,45
28.Mureș48.0863779,07
29.Neamț39.4561179,61
30.Olt28.8861734,41
31.Prahova73.5147598,17
32.Satu Mare27.45726510,77
33.Sălaj22.25818412,26
34.Sibiu54.49162215,41
35.Suceava51.9152239,90
36.Teleorman27.2531413,87
37.Timiș113.846122022,63
38.Tulcea17.08123110,03
39.Vaslui30.4911994,43
40.Vâlcea30.4442717,40
41.Vrancea21.2582215,60
42.Mun. București376.959425719,88
43.Din străinătate**3.89713 
44.Cazuri noi nealocate pe județe    26.697*-1.030 
 TOTAL2.216.52520.131 

Coeficientul infectărilor cumulate la 14 zile, raportate la 1.000 de locuitori este calculat de către Direcțiile de Sănătate Publică, la nivelul Municipiului București și al județelor. Mai jos aveți graficul realizat în baza raportărilor primite de CNCCI de la Direcțiile de Sănătate Publică:

În total, până astăzi, 31 ianuarie, pe teritoriul României au fost înregistrate 2.216.525 de cazuri de infectare cu noul coronavirus (COVID – 19), dintre care 51.731 sunt ale unor pacienți reinfectați, testați pozitiv la o perioadă mai mare de 180 de zile după prima infectare.

1.899.522 de pacienți au fost declarați vindecați.

Numărul persoanelor considerate vindecate este cel din 30.01.2022, pentru data de astăzi nu a putut fi calculat din cauza unor rectificări apărute în platforma electronică dedicată.

Distinct de cazurile nou confirmate, în urma retestării pacienților care erau deja pozitivi, 922 de persoane au fost reconfirmate pozitiv. Distribuția pe județe a acestor cazuri o regăsiți în tabelul de mai jos.

 Nr. Crt.JUDEȚProbe pozitive la retestare
1ALBA30
2ARAD20
3ARGEŞ21
4BACĂU22
5BIHOR15
6BISTRIŢA-NĂSĂUD4
7BOTOŞANI7
8BRĂILA2
9BRAŞOV17
10BUZĂU28
11CĂLĂRAŞI9
12CARAŞ-SEVERIN5
13CLUJ28
14CONSTANŢA24
15COVASNA
16DÂMBOVIŢA10
17DOLJ36
18GALAŢI22
19GIURGIU10
20GORJ8
21HARGHITA11
22HUNEDOARA30
23IALOMIŢA4
24IAŞI31
25ILFOV54
26MARAMUREŞ6
27MEHEDINŢI5
28MUNICIPIUL BUCUREŞTI286
29MUREŞ24
30NEAMŢ13
31OLT7
32PRAHOVA18
33SĂLAJ5
34SATU MARE6
35SIBIU15
36SUCEAVA21
37TELEORMAN5
38TIMIŞ44
39TULCEA3
40VÂLCEA6
41VASLUI7
42VRANCEA3
 Total922

Până astăzi, 60.025 de persoane diagnosticate cu infecție cu SARS – CoV – 2 au decedat.

În intervalul 30.01.2022 (10:00) – 31.01.2022 (10:00) au fost raportate de către INSP 41 de decese (23 bărbați și 18 femei), ale unor pacienți infectați cu noul coronavirus, internați în spitalele din Arad,  Botoșani, Brăila, Brașov, Caraș-Severin, Cluj, Dâmbovița, Dolj, Gorj, Harghita, Maramureș, Mehedinți, Neamț, Satu Mare, Sălaj, Sibiu, Suceava, Tulcea și Vaslui.

Dintre cele 41 de decese, 1 a fost înregistrat la categoria de vârstă  30-39 ani, 1 la categoria de vârstă 50-59 ani, 9 la categoria de vârstă 60-69 ani, 14 la categoria de vârstă 70-79 ani și 16 la categoria de vârstă peste 80 ani.

Toate decesele înregistrate sunt ale unor pacienți care au prezentat comorbidități.

Din totalul de 41 de pacienți decedați, 38 au fost nevaccinați și 3 vaccinați. Pacienții vaccinați aveau vârsta cuprinsă între grupele de vârstă 50-59 ani și 70-79 ani. Toți pacienții vaccinați care au decedat prezentau comorbidități.

Nu au fost raportate decese anterioare intervalului de referință.

În unitățile sanitare de profil, numărul de persoane internate în secții cu COVID-19 este de 9.781, cu 901 mai mult decât în ziua anterioară. De asemenea, la ATI sunt internate 903 persoane, cu 42 mai mult decât în ziua anterioară. Dintre cei 903 pacienți internați la ATI, 763 sunt nevaccinați.

Din totalul pacienților internați, 881 sunt minori, 861 fiind internați în secții, cu 85 mai mult decât în ziua anterioară și 20 la ATI, cu 5 mai mult decât în ziua anterioară.

Până la această dată, la nivel național, au fost prelucrate 11.792.295 de teste RT-PCR și 7.316.737 de teste rapide antigenice. În ultimele 24 de ore au fost efectuate 18.995 de teste RT-PCR (12.125 în baza definiției de caz și a protocolului medical și 6.870 la cerere) și 33.487 de teste rapide antigenice.

Pe teritoriul României, 185.334 de persoane confirmate cu infecție cu noul coronavirus sunt în izolare la domiciliu, iar 9.176 de persoane se află în izolare instituționalizată. De asemenea, 97.380 de persoane se află în carantină la domiciliu, iar în carantină instituționalizată se află 33 de persoane.

În ultimele 24 de ore, au fost înregistrate 7.064 de apeluri la numărul unic de urgență 112.

Ca urmare a încălcării prevederilor Legii nr. 55/2020 privind unele măsuri pentru prevenirea și combaterea efectelor pandemiei de COVID-19, polițiștii și jandarmii au aplicat, în ziua de 30 ianuarie, 2.086 de sancțiuni contravenționale, în valoare de 523.550 lei.

De asemenea, prin structurile abilitate ale Poliției, au fost întocmite, ieri, 2 dosare penale pentru zădărnicirea combaterii bolilor, faptă prevăzută și pedepsită de art. 352 Cod Penal.

Reamintim cetățenilor că Ministerul Afacerilor Interne a operaționalizat, începând cu data de 04.07.2020, o linie TELVERDE (0800800165) la care pot fi sesizate încălcări ale normelor de protecție sanitară.  

Epidemia în lume

În ceea ce privește situația cetățenilor români aflați în alte state, 23.871 de cetățeni români au fost confirmați ca fiind infectați cu SARS – CoV – 2 (coronavirus): 2.557 în Italia, 16.951 în Spania, 209 în Marea Britanie, 134 în Franța, 3.125 în Germania,  99 în Grecia, 49 în Danemarca, 37 în Ungaria, 28 în Olanda, 2 în Namibia,  12 în SUA, 11 în Suedia,  146 în Austria, 22 în Belgia, 6 în Japonia, 2 în Indonezia, 75 în Elveția, 5 în Turcia, 2 în Islanda, 2 în Belarus, 8 în Bulgaria, 50 în Cipru, 8 în India, 5 în Ucraina, 14 în Emiratele Arabe Unite, 18 în Republica Moldova, 3 în Muntenegru, 218 în Irlanda, 5 în Singapore, 5 în Tunisia, 14 în Republica Coreea, 2 în Bosnia și Herțegovina, 4 în Serbia, 12 în Croația, 6 în Portugalia, 6 în Polonia, 2 în Georgia și câte unul în Argentina, Luxemburg, Malta, Brazilia, Kazakhstan, Republica Congo, Qatar, Vatican, Egipt, Pakistan, Iran, Slovenia, Federația Rusă, Finlanda, Kuweit, Nigeria și Mexic. De la începutul epidemiei de COVID-19 (coronavirus) și până la acest moment, 201 cetățeni români aflați în străinătate, 40 în Italia, 19 în Franța, 43 în Marea Britanie, 60 în Spania, 14 în Germania, 2 în Belgia, 3 în Suedia, 5 în Irlanda, 2 în Elveția, 3 în Austria, unul în SUA, unul în Brazilia, unul în Republica Congo, unul în Grecia, unul în Iran, unul în Polonia, unul în Bulgaria, unul în Nigeria, unul în Turcia și unul în Croația au decedat.

Dintre cetățenii români confirmați cu infecție cu noul coronavirus, 798 au fost declarați vindecați: 677 în Germania, 90 în Grecia, 18 în Franța, 6 în Japonia, 2 în Indonezia, 2 în Namibia, unul în Luxemburg, unul în Tunisia și unul în Argentina.

Le reamintim cetățenilor să ia în considerare doar informațiile verificate prin sursele oficiale și să apeleze pentru recomandări și alte informații la linia TELVERDE – 0800.800.358. Numărul TELVERDE nu este un număr de urgență, este o linie telefonică alocată strict pentru informarea cetățenilor și este valabilă pentru apelurile naționale, de luni până vineri, în intervalul orar 08.00 – 20.00. De asemenea, românii aflați în străinătate pot solicita informații despre prevenirea și combaterea virusului la linia special dedicată lor, +4021.320.20.20.

În continuare vă prezentăm situația privind infectarea cu virusul SARS – CoV – 2 la nivel european și global:

În intervalul 20 ianuarie 2022– 27 ianuarie 2022, au fost raportate 80.792.949 de cazuri în UE / SEE. Cele mai multe cazuri au fost înregistrate în Franţa, Italia, Spania și Germania.

Începând din 15 decembrie 2020, CEPCB a întrerupt publicarea datelor privind numărul cazurilor confirmate și numărul cetățenilor decedați, atât în UE / SEE, Regatul Unit, Monaco, San Marino, Elveția, Andorra, cât și la nivel global. Aceste raportări sunt actualizate săptămânal.  

ŢARA  CAZURI  CONFIRMATEDECEDAȚI  
Regatul Unit15.217.280    (-) 151.987  (-)
Franţa    17.302.548 (+2.563.251) 129.489  (+1851)
Spania 9.391.275     (+872.300)   92.307  (+1030)
Italia10.212.621 (+1.194.196) 144.343  (+2518)
Germania 9.035.795     (+848.945)            117.126  (+1045)

Sursă: Centrul European pentru Prevenirea și Controlul Bolilor (CEPCB) (https://www.ecdc.europa.eu/en

SITUAȚIE GLOBALĂ LA 27 IANUARIE 2022  
CAZURI CONFIRMATEDECEDAȚI
350.814.084 (+22.255.841)5.603.757 (+55.061)

Grupul de Comunicare Strategică

LĂSAȚI UN MESAJ

Vă rugăm să introduceți comentariul dvs.!
Introduceți aici numele dvs.

Mai multe articole...

Ultimele articole