Bilanț coronavirus: 35.802 cazuri noi de infectare în ultimele 24 de ore

În ultimele 24 de ore au fost înregistrate 35.802 cazuri noi de persoane infectate cu SARS – CoV – 2 (COVID – 19), cu 4.216 mai puțin decât în ziua anterioară. 3.709 dintre cazurile noi din 24 de ore sunt ale unor pacienți reinfectați, testați pozitiv la o perioadă mai mare de 180 de zile după prima infectare.

Evoluția cazurilor noi pozitive din ultimele 7 zile o găsiți în graficul de mai jos.

Epidemia pe județe

Nr. crt.JudețNumăr de cazuri confirmate(total)Număr de cazuri nou confirmateIncidența  înregistrată la 14 zile
1.Alba42.19270014,86
2.Arad53.82688914,69
3.Argeș55.45858511,14
4.Bacău53.44167210,16
5.Bihor68.678106417,78
6.Bistrița-Năsăud24.69216810,22
7.Botoșani30.86640711,46
8.Brașov85.46551518,50
9.Brăila25.8193684,96
10.Buzău30.74010108,72
11.Caraș-Severin23.3463518,37
12.Călărași20.7243096,58
13.Cluj116.543110924,05
14.Constanța88.978101818,00
15.Covasna15.3081876,51
16.Dâmbovița43.3444857,93
17.Dolj54.33711029,16
18.Galați52.0796087,95
19.Giurgiu22.4042086,44
20.Gorj18.0092835,03
21.Harghita18.9942518,83
22.Hunedoara44.90063112,59
23.Ialomița22.0312485,50
24.Iași89.742129311,14
25.Ilfov91.32489019,46
26.Maramureș43.68066514,98
27.Mehedinți17.6781574,18
28.Mureș49.24153910,29
29.Neamț40.57048810,37
30.Olt29.4893835,27
31.Prahova75.19411469,58
32.Satu Mare27.90534311,15
33.Sălaj22.90033413,27
34.Sibiu56.426137417,91
35.Suceava52.8615059,74
36.Teleorman27.7072064,73
37.Timiș118.479276624,78
38.Tulcea17.40215111,32
39.Vaslui31.1923225,12
40.Vâlcea31.7588299,72
41.Vrancea21.8193016,49
42.Mun. București386.515388223,16
43.Din străinătate**3.92215 
44.Cazuri noi nealocate pe județe    44.367*6.045 
 TOTAL2.292.34535.802 

 Nr. Crt.JUDEȚProbe pozitive la retestare
1ALBA38
2ARAD45
3ARGEŞ43
4BACĂU28
5BIHOR29
6BISTRIŢA-NĂSĂUD8
7BOTOŞANI20
8BRĂILA14
9BRAŞOV58
10BUZĂU45
11CĂLĂRAŞI18
12CARAŞ-SEVERIN16
13CLUJ71
14CONSTANŢA73
15COVASNA10
16DÂMBOVIŢA26
17DOLJ38
18GALAŢI22
19GIURGIU20
20GORJ16
21HARGHITA16
22HUNEDOARA63
23IALOMIŢA8
24IAŞI77
25ILFOV64
26MARAMUREŞ20
27MEHEDINŢI6
28MUNICIPIUL BUCUREŞTI435
29MUREŞ37
30NEAMŢ27
31OLT34
32PRAHOVA61
33SĂLAJ5
34SATU MARE11
35SIBIU55
36SUCEAVA37
37TELEORMAN18
38TIMIŞ111
39TULCEA6
40VÂLCEA11
41VASLUI21
42VRANCEA18
 Total1.779

Până astăzi, 60.242 de persoane diagnosticate cu infecție cu SARS – CoV – 2 au decedat.

În intervalul 01.02.2022 (10:00) – 02.02.2022 (10:00) au fost raportate de către INSP 120 de decese (69 bărbați și 51 femei), dintre care 13 anterioare intervalului de referință, ale unor pacienți infectați cu noul coronavirus, internați în spitalele din Alba, Arad, Bacău, Bihor, Botoșani,  Brașov, Buzău, Caraș-Severin, Cluj, Constanța, Dâmbovița, Dolj, Galați, Harghita, Hunedoara, Iași, Maramureș, Mehedinți, Neamț, Olt, Prahova, Satu Mare, Sălaj, Sibiu, Suceava, Teleorman,Timiș, Vaslui, Vrancea și Municipiul București.

Dintre cele 120 de decese, 2 au fost înregistrate la categoria de vârstă  30-39 ani, 5 la categoria de vârstă 40-49 ani, 10 la categoria de vârstă 50-59 ani, 16 la categoria de vârstă 60-69 ani, 36 la categoria de vârstă 70-79 ani și 51 la categoria de vârstă peste 80 ani.

116 dintre decesele înregistrate sunt ale unor pacienți care au prezentat comorbidități, 3 pacienți decedați nu au prezentat comorbidități, iar pentru 1 pacient decedat nu au fost raportate comorbidități până în prezent.

Din totalul de 120 de pacienți decedați, 86 au fost nevaccinați și 34 vaccinați. Pacienții vaccinați aveau vârsta cuprinsă între grupele de vârstă 30-39 ani și peste 80 ani. 33 dintre pacienții vaccinați care au decedat prezentau comorbidități, iar un pacient decedat nu prezenta comorbidități.

Au fost raportate 13 decese anterioare intervalului de referință, survenite 3 în luna octombrie 2021, 5 în luna noiembrie 2021, 2 în decembrie 2021 și 3 în luna ianuarie 2022, în județul Harghita.

În unitățile sanitare de profil, numărul de persoane internate în secții cu COVID-19 este de 10.438, cu 457 mai mult decât în ziua anterioară. De asemenea, la ATI sunt internate 973 de persoane, cu 36 mai mult decât în ziua anterioară. Dintre cei 973 pacienți internați la ATI, 821 sunt nevaccinați.

Din totalul pacienților internați, 838 sunt minori, 819 fiind internați în secții, cu 17 mai mult decât în ziua anterioară și 19 la ATI, cu 2 mai puțin decât în ziua anterioară.

Până la această dată, la nivel național, au fost prelucrate 11.864.837 de teste RT-PCR și 7.476.676 de teste rapide antigenice. În ultimele 24 de ore au fost efectuate 36.396 de teste RT-PCR (20.821 în baza definiției de caz și a protocolului medical și 15.575 la cerere) și 73.445 de teste rapide antigenice.

Pe teritoriul României, 205.641 de persoane confirmate cu infecție cu noul coronavirus sunt în izolare la domiciliu, iar 10.087 de persoane se află în izolare instituționalizată. De asemenea, 102.310 persoane se află în carantină la domiciliu, iar în carantină instituționalizată se află 881 de persoane.

În ultimele 24 de ore, au fost înregistrate 8.790 de apeluri la numărul unic de urgență 112 și 1.395 la linia TELVERDE (0800 800 358), deschisă special pentru informarea cetățenilor.

Ca urmare a încălcării prevederilor Legii nr. 55/2020 privind unele măsuri pentru prevenirea și combaterea efectelor pandemiei de COVID-19, polițiștii și jandarmii au aplicat, în ziua de 1 februarie, 1.176 de sancțiuni contravenționale, în valoare de 228.200 lei.

De asemenea, prin structurile abilitate ale Poliției, au fost întocmite, ieri, 2 dosare penale pentru zădărnicirea combaterii bolilor, faptă prevăzută și pedepsită de art. 352 Cod Penal.

Reamintim cetățenilor că Ministerul Afacerilor Interne a operaționalizat, începând cu data de 04.07.2020, o linie TELVERDE (0800800165) la care pot fi sesizate încălcări ale normelor de protecție sanitară.  

Epidemia în lume

În ceea ce privește situația cetățenilor români aflați în alte state, 23.877 de cetățeni români au fost confirmați ca fiind infectați cu SARS – CoV – 2 (coronavirus): 2.557 în Italia, 16.951 în Spania, 209 în Marea Britanie, 137 în Franța, 3.127 în Germania,  99 în Grecia, 49 în Danemarca, 37 în Ungaria, 28 în Olanda, 2 în Namibia,  12 în SUA, 11 în Suedia,  146 în Austria, 22 în Belgia, 6 în Japonia, 2 în Indonezia, 75 în Elveția, 5 în Turcia, 2 în Islanda, 2 în Belarus, 8 în Bulgaria, 51 în Cipru, 8 în India, 5 în Ucraina, 14 în Emiratele Arabe Unite, 18 în Republica Moldova, 3 în Muntenegru, 218 în Irlanda, 5 în Singapore, 5 în Tunisia, 14 în Republica Coreea, 2 în Bosnia și Herțegovina, 4 în Serbia, 12 în Croația, 6 în Portugalia, 6 în Polonia, 2 în Georgia și câte unul în Argentina, Luxemburg, Malta, Brazilia, Kazakhstan, Republica Congo, Qatar, Vatican, Egipt, Pakistan, Iran, Slovenia, Federația Rusă, Finlanda, Kuweit, Nigeria și Mexic. De la începutul epidemiei de COVID-19 (coronavirus) și până la acest moment, 201 cetățeni români aflați în străinătate, 40 în Italia, 19 în Franța, 43 în Marea Britanie, 60 în Spania, 14 în Germania, 2 în Belgia, 3 în Suedia, 5 în Irlanda, 2 în Elveția, 3 în Austria, unul în SUA, unul în Brazilia, unul în Republica Congo, unul în Grecia, unul în Iran, unul în Polonia, unul în Bulgaria, unul în Nigeria, unul în Turcia și unul în Croația au decedat.

Dintre cetățenii români confirmați cu infecție cu noul coronavirus, 798 au fost declarați vindecați: 677 în Germania, 90 în Grecia, 18 în Franța, 6 în Japonia, 2 în Indonezia, 2 în Namibia, unul în Luxemburg, unul în Tunisia și unul în Argentina.

Le reamintim cetățenilor să ia în considerare doar informațiile verificate prin sursele oficiale și să apeleze pentru recomandări și alte informații la linia TELVERDE – 0800.800.358. Numărul TELVERDE nu este un număr de urgență, este o linie telefonică alocată strict pentru informarea cetățenilor și este valabilă pentru apelurile naționale, de luni până vineri, în intervalul orar 08.00 – 20.00. De asemenea, românii aflați în străinătate pot solicita informații despre prevenirea și combaterea virusului la linia special dedicată lor, +4021.320.20.20.

În continuare vă prezentăm situația privind infectarea cu virusul SARS – CoV – 2 la nivel european și global:

În intervalul 20 ianuarie 2022– 27 ianuarie 2022, au fost raportate 80.792.949 de cazuri în UE / SEE. Cele mai multe cazuri au fost înregistrate în Franţa, Italia, Spania și Germania.

Începând din 15 decembrie 2020, CEPCB a întrerupt publicarea datelor privind numărul cazurilor confirmate și numărul cetățenilor decedați, atât în UE / SEE, Regatul Unit, Monaco, San Marino, Elveția, Andorra, cât și la nivel global. Aceste raportări sunt actualizate săptămânal.  

ŢARA  CAZURI  CONFIRMATEDECEDAȚI  
Regatul Unit15.217.280    (-) 151.987  (-)
Franţa    17.302.548 (+2.563.251) 129.489  (+1851)
Spania 9.391.275     (+872.300)   92.307  (+1030)
Italia10.212.621 (+1.194.196) 144.343  (+2518)
Germania 9.035.795     (+848.945)            117.126  (+1045)

Sursă: Centrul European pentru Prevenirea și Controlul Bolilor (CEPCB) (https://www.ecdc.europa.eu/en

SITUAȚIE GLOBALĂ LA 27 IANUARIE 2022  
CAZURI CONFIRMATEDECEDAȚI
350.814.084 (+22.255.841)5.603.757 (+55.061)

Grupul de Comunicare Strategică

LĂSAȚI UN MESAJ

Vă rugăm să introduceți comentariul dvs.!
Introduceți aici numele dvs.

Mai multe articole...

Ultimele articole