Bilanț coronavirus: 52 cazuri noi de infectare în ultimele 24 de ore

Până astăzi, 30 iunie, pe teritoriul României, au fost confirmate 1.080.792 de cazuri de persoane infectate cu noul coronavirus (COVID – 19).

1.045.351 de pacienți au fost declarați vindecați.

Epidemia pe județe

Nr. crt.JudețNumăr de cazuri confirmate(total)Număr de cazuri nou confirmateIncidența  înregistrată la 14 zile
1.Alba2127200,03
2.Arad2367410,04
3.Argeș2745630,05
4.Bacău2608520,04
5.Bihor2928500,03
6.Bistrița-Năsăud11876-2**0,02
7.Botoșani1418800,04
8.Brașov4368430,01
9.Brăila1329510,02
10.Buzău1258200
11.Caraș-Severin1148510,04
12.Călărași1006000,03
13.Cluj5758470,06
14.Constanța4295700,03
15.Covasna855600,03
16.Dâmbovița2250410,03
17.Dolj2668600,09
18.Galați2766270,03
19.Giurgiu1102720,03
20.Gorj921300,02
21.Harghita828600,02
22.Hunedoara2286700,01
23.Ialomița1079210,03
24.Iași4241730,02
25.Ilfov4512710,09
26.Maramureș2040900,05
27.Mehedinți833900,02
28.Mureș2397900,04
29.Neamț1898580,04
30.Olt1462100,05
31.Prahova35428110,11
32.Satu Mare1300230,05
33.Sălaj1094820,02
34.Sibiu2651100,04
35.Suceava2422400,03
36.Teleorman1371500,02
37.Timiș5434840,04
38.Tulcea843800,01
39.Vaslui1598700,02
40.Vâlcea1644000,03
41.Vrancea1069300,02
42.Mun. București18368720,04
43.Cazuri noi nealocate pe județe    418*-9 
 TOTAL1.080.79252 
 Nr. Crt.JUDEȚProbe pozitive la retestare
1ALBA0
2ARAD1
3ARGEŞ1
4BACĂU0
5BIHOR0
6BISTRIŢA-NĂSĂUD1
7BOTOŞANI0
8BRĂILA0
9BRAŞOV1
10BUZĂU0
11CĂLĂRAŞI1
12CARAŞ-SEVERIN0
13CLUJ0
14CONSTANŢA0
15COVASNA0
16DÂMBOVIŢA0
17DOLJ0
18GALAŢI1
19GIURGIU0
20GORJ0
21HARGHITA2
22HUNEDOARA0
23IALOMIŢA0
24IAŞI0
25ILFOV0
26MARAMUREŞ0
27MEHEDINŢI0
28MUNICIPIUL BUCUREŞTI1
29MUREŞ0
30NEAMŢ4
31OLT0
32PRAHOVA0
33SĂLAJ0
34SATU MARE0
35SIBIU1
36SUCEAVA0
37TELEORMAN0
38TIMIŞ2
39TULCEA0
40VÂLCEA0
41VASLUI0
42VRANCEA0
  Total16

Până astăzi, 33.786 de persoane diagnosticate cu infecție cu SARS – CoV – 2 au decedat.

În intervalul 29.06.2021 (10:00) – 30.06.2021 (10:00) au fost raportate de către INSP 181 de decese (109 bărbați și 72 femei), ale unor pacienți infectați cu noul coronavirus, internați în spitalele din Alba, Bacău, Brașov, Cluj, Galați, Giurgiu, Harghita, Ialomița, Mureș, Prahova, Sălaj, Suceava, Teleorman și Municipiul București.

177 dintre aceste decese sunt anterioare intervalului mai sus menționat și au fost introduse în baza de date, la solicitarea Ministerului Sănătății, de către Direcțiile de Sănătate Publică din țară, în urma verificărilor efectuate.

Astfel, 1 dintre acestea s-a produs în luna aprilie 2020, 10 în luna octombrie 2020, 46 în noiembrie 2020, 44 în decembrie 2020, 21 în ianuarie 2021, 7 în februarie 2021, 21 în martie 2021, 21 în aprilie 2021 și 6 în luna mai 2021, în județele Alba, Brașov, Cluj, Galați, Giurgiu, Harghita, Ialomița, Mureș, Prahova, Sălaj, Suceava, Teleorman și Municipiul București.

Dintre cele 181 de decese, 1 a fost înregistrat la categoria de vârstă 10-19 de ani, 1 deces la categoria de vârstă 30-39 ani, 4 decese la categoria de vârstă 40-49 ani, 9 decese la categoria de vârstă 50-59 ani, 37 decese la categoria de vârstă 60-69 ani, 68 decese la categoria de vârstă 70-79 ani și 61 decese la categoria de vârstă peste 80 ani.

167 dintre decesele înregistrate sunt ale unor pacienți care au prezentat comorbidități, 11 pacienți decedați nu au prezentat comorbidități, iar pentru 3 de pacienți decedați nu au fost raportate comorbidități până în prezent.

În unitățile sanitare de profil, numărul total de persoane internate cu COVID-19 este de 450. Dintre acestea, 73 sunt internate la ATI. 

Până la această dată, la nivel național, au fost prelucrate 8.346.449 de teste RT-PCR și 1.459.483 de teste rapide antigenice. În ultimele 24 de ore au fost efectuate 14.951 de teste RT-PCR (8.114 în baza definiției de caz și a protocolului medical și 6.837 la cerere) și 11.723 de teste rapide antigenice.

Pe teritoriul României, 1.701 persoane confirmate cu infecție cu noul coronavirus sunt în izolare la domiciliu, iar 773 de persoane se află în izolare instituționalizată. De asemenea, 18.353 de persoane se află în carantină la domiciliu, iar în carantină instituționalizată se află 32 de persoane.

Reamintim cetățenilor că Ministerul Afacerilor Interne a operaționalizat, începând cu data de 04.07.2020, o linie TELVERDE (0800800165) la care pot fi sesizate încălcări ale normelor de protecție sanitară.

Epidemia în lume

În ceea ce privește situația cetățenilor români aflați în alte state, 23.556 de cetățeni români au fost confirmați ca fiind infectați cu SARS – CoV – 2 (coronavirus): 2.543 în Italia, 16.778 în Spania, 195 în Marea Britanie, 127 în Franța, 3.124 în Germania,  93 în Grecia, 49 în Danemarca, 37 în Ungaria, 28 în Olanda, 2 în Namibia, 5 în SUA, 8 în Suedia,  142 în Austria, 22 în Belgia, 6 în Japonia, 2 în Indonezia, 75 în Elveția, 4 în Turcia, 2 în Islanda, 2 în Belarus, 7 în Bulgaria, 13 în Cipru, 4 în India, 5 în Ucraina, 8 în Emiratele Arabe Unite, 14 în Republica Moldova, 3 în Muntenegru, 218 în Irlanda, 5 în Singapore, 5 în Tunisia, 9 în Republica Coreea, 2 în Bosnia și Herțegovina, 2 în Serbia și câte unul în Argentina, Luxemburg, Malta, Brazilia, Kazakhstan, Republica Congo, Qatar, Vatican, Portugalia, Egipt, Pakistan, Iran, Slovenia, Federația Rusă, Croația, Finlanda și Polonia. De la începutul epidemiei de COVID-19 (coronavirus) și până la acest moment, 191 de cetățeni români aflați în străinătate, 35 în Italia, 19 în Franța, 43 în Marea Britanie, 60 în Spania, 14 în Germania, 2 în Belgia, 3 în Suedia, 5 în Irlanda, 2 în Elveția, 2 în Austria, unul în SUA, unul în Brazilia, unul în Republica Congo, unul în Grecia, unul în Iran și unul în Polonia, au decedat.

Dintre cetățenii români confirmați cu infecție cu noul coronavirus, 798 au fost declarați vindecați: 677 în Germania, 90 în Grecia, 18 în Franța, 6 în Japonia, 2 în Indonezia, 2 în Namibia, unul în Luxemburg, unul în Tunisia și unul în Argentina.

Le reamintim cetățenilor să ia în considerare doar informațiile verificate prin sursele oficiale și să apeleze pentru recomandări și alte informații la linia TELVERDE – 0800.800.358. Numărul TELVERDE nu este un număr de urgență, este o linie telefonică alocată strict pentru informarea cetățenilor și este valabilă pentru apelurile naționale, de luni până vineri, în intervalul orar 08.00 – 20.00. De asemenea, românii aflați în străinătate pot solicita informații despre prevenirea și combaterea virusului la linia special dedicată lor, +4021.320.20.20.

ŢARA  CAZURI CONFIRMATEDECEDAȚI  
Franţa    5.757.311   (+16.646)110.767   (+347)
Regatul Unit4.630.040   (+56.621)127.976     (+72)
Italia4.252.976     (+8.104)127.270   (+268)
Spania3.764.651   (+22.884)  80.689   (+172)
Germania3.722.327   (+56.809)             90.395   (+551)
SITUAȚIE GLOBALĂ LA 29 IUNIE 2021  
CAZURI CONFIRMATEDECEDAȚI
 179.075.604  (+2.373.136) 3.876.675  (+63.542)
 

Grupul de Comunicare Strategică

LĂSAȚI UN MESAJ

Vă rugăm să introduceți comentariul dvs.!
Introduceți aici numele dvs.

Mai multe articole...