Bilanț coronavirus: Aproape 20.000 de cazuri de infectare și 52 de decese în ultimele 24 de ore

În ultimele 24 de ore au fost raportate aproape 20.000 de cazuri de infectare cu Covid-19, au anunțat autoritățile.

„Conform datelor existente la nivelul CNCCI la data de 30 ianuarie 2022, ora 10.00, în intervalul de 24 de ore, au fost înregistrate 19.668 cazuri de persoane pozitive cu SARS-COV-2. De asemenea, au fost raportate  52 decese, dintre care 1 anterior. Vom detalia datele în buletinul informativ de la ora 13.00”, conform datelor transmise de Grupul de Comunicare Strategică.

Bilanț complet

În ultimele 24 de ore au fost înregistrate 19.668 de cazuri noi de persoane infectate cu SARS – CoV – 2 (COVID – 19), cu 10.500 mai puțin decât în ziua anterioară. 1.870 dintre cazurile noi din 24 de ore sunt ale unor pacienți reinfectați, testați pozitiv la o perioadă mai mare de 180 de zile după prima infectare.

Evoluția cazurilor noi pozitive din ultimele 7 zile o găsiți în graficul de mai jos.

Distribuția pe județe a cazurilor per total și a celor noi o regăsiți în tabelul de mai jos.  

Nr. crt.JudețNumăr de cazuri confirmate(total)Număr de cazuri nou confirmateIncidența  înregistrată la 14 zile
1.Alba40.66956011,83
2.Arad51.58651511,65
3.Argeș53.76010818,83
4.Bacău51.8663809,13
5.Bihor65.77664215,57
6.Bistrița-Năsăud24.1342579,96
7.Botoșani29.6942329,93
8.Brașov82.544107915,32
9.Brăila25.0531153,70
10.Buzău29.1072026,82
11.Caraș-Severin22.4722926,66
12.Călărași20.0331334,99
13.Cluj112.102145621,48
14.Constanța85.609126714,40
15.Covasna14.776594,72
16.Dâmbovița41.9364846,14
17.Dolj51.9424356,94
18.Galați50.7474346,55
19.Giurgiu21.8071365,03
20.Gorj17.2681363,78
21.Harghita18.3101347,86
22.Hunedoara43.31842710,38
23.Ialomița21.437634,26
24.Iași86.62711168,95
25.Ilfov88.98796316,30
26.Maramureș41.93033613,37
27.Mehedinți17.158733,03
28.Mureș47.7096478,18
29.Neamț39.3393759,00
30.Olt28.7132423,85
31.Prahova72.7559597,26
32.Satu Mare27.19242410,44
33.Sălaj22.07421711,52
34.Sibiu53.86987513,89
35.Suceava51.6923569,82
36.Teleorman27.1121613,50
37.Timiș112.626147821,19
38.Tulcea16.8502489,01
39.Vaslui30.2921904,07
40.Vâlcea30.1732526,76
41.Vrancea21.0372245,23
42.Mun. București372.702549718,05
43.Din străinătate**3.88410 
44.Cazuri noi nealocate pe județe    27.727*-5.494 
 TOTAL2.196.39419.668 

*Referitor la „cazurile noi nealocate pe județe”, facem precizarea că numărul acestora este determinat de modificările aduse platformei electronice prin care sunt raportate și centralizate rezultatele testelor pentru noul coronavirus. Astfel, conform noii metodologii, centrele de testare introduc în mod direct rezultatele testelor realizate, urmând ca de la nivelul Direcțiilor de Sănătate Publică să fie realizată ancheta epidemiologică și atribuite cazurile pozitive județului/localității de care aparțin persoanele infectate.

**În ceea ce privește cazurile din străinătate, acestea sunt cazuri ale unor cetățeni care au venit în România fiind infectați în alte țări. Aceste cazuri au fost cuprinse în totalul cazurilor noi nealocate pe județe.

Coeficientul infectărilor cumulate la 14 zile, raportate la 1.000 de locuitori este calculat de către Direcțiile de Sănătate Publică, la nivelul Municipiului București și al județelor. Mai jos aveți graficul realizat în baza raportărilor primite de CNCCI de la Direcțiile de Sănătate Publică:

În total, până astăzi, 30 ianuarie, pe teritoriul României au fost înregistrate 2.196.394 de cazuri de infectare cu noul coronavirus (COVID – 19), dintre care 49.693 sunt ale unor pacienți reinfectați, testați pozitiv la o perioadă mai mare de 180 de zile după prima infectare.

1.899.522 de pacienți au fost declarați vindecați.

Numărul persoanelor considerate vindecate este cel din 29.01.2022, pentru data de astăzi nu a putut fi calculat din cauza unor rectificări apărute în platforma electronică dedicată.

Distinct de cazurile nou confirmate, în urma retestării pacienților care erau deja pozitivi, 930 de persoane au fost reconfirmate pozitiv. Distribuția pe județe a acestor cazuri o regăsiți în tabelul de mai jos.

 Nr. Crt.JUDEȚProbe pozitive la retestare
1ALBA29
2ARAD21
3ARGEŞ31
4BACĂU20
5BIHOR15
6BISTRIŢA-NĂSĂUD13
7BOTOŞANI11
8BRĂILA8
9BRAŞOV17
10BUZĂU23
11CĂLĂRAŞI5
12CARAŞ-SEVERIN3
13CLUJ34
14CONSTANŢA38
15COVASNA6
16DÂMBOVIŢA3
17DOLJ16
18GALAŢI31
19GIURGIU4
20GORJ13
21HARGHITA12
22HUNEDOARA6
23IALOMIŢA5
24IAŞI84
25ILFOV45
26MARAMUREŞ17
27MEHEDINŢI5
28MUNICIPIUL BUCUREŞTI168
29MUREŞ28
30NEAMŢ14
31OLT10
32PRAHOVA20
33SĂLAJ11
34SATU MARE6
35SIBIU25
36SUCEAVA45
37TELEORMAN11
38TIMIŞ43
39TULCEA6
40VÂLCEA15
41VASLUI5
42VRANCEA8
 Total930

Până astăzi, 59.984 de persoane diagnosticate cu infecție cu SARS – CoV – 2 au decedat.

În intervalul 29.01.2022 (10:00) – 30.01.2022 (10:00) au fost raportate de către INSP 52 de decese (28 bărbați și 24 femei), dintre care unul anterior intervalului de referință, ale unor pacienți infectați cu noul coronavirus, internați în spitalele din Alba, Argeș, Bacău, Bihor, Bistrița-Năsăud, Botoșani, Buzău, Călărași, Constanța, Harghita, Iași, Maramureș, Mureș, Olt, Prahova, Satu Mare, Sălaj, Sibiu, Suceava, Timiș, Vâlcea, Vaslui și Municipiul București.

Dintre cele 52 de decese, 3 au fost înregistrate la categoria de vârstă  50-59 ani, 13 la categoria de vârstă 60-69 ani, 23 la categoria de vârstă 70-79 ani și 13 la categoria de vârstă peste 80 ani.

51 dintre decesele înregistrate sunt ale unor pacienți care au prezentat comorbidități, iar 1 pacient decedat nu a prezentat comorbidități.

Din totalul de 52 de pacienți decedați, 46 au fost nevaccinați și 6 vaccinați. Pacienții vaccinați aveau vârsta cuprinsă între grupele de vârstă 60-69 ani și peste 80 ani. Toți pacienții vaccinați care au decedat prezentau comorbidități.

 A fost raportat un deces anterior intervalului de referință,  survenit în luna ianuarie 2022, în județul Argeș.

În unitățile sanitare de profil, numărul de persoane internate în secții cu COVID-19 este de 8.880, cu 425 mai mult decât în ziua anterioară. De asemenea, la ATI sunt internate 861 de persoane, cu 37 mai mult decât în ziua anterioară. Dintre cei 861 de pacienți internați la ATI, 733 sunt nevaccinați.

Din totalul pacienților internați, 791 sunt minori, 776 fiind internați în secții, cu 59 mai mult decât în ziua anterioară și 15 la ATI, cu unul mai mult decât în ziua anterioară.

Până la această dată, la nivel național, au fost prelucrate 11.773.300 de teste RT-PCR și 7.283.250 de teste rapide antigenice. În ultimele 24 de ore au fost efectuate 24.058 de teste RT-PCR (12.651 în baza definiției de caz și a protocolului medical și 11.407 la cerere) și 35.176 de teste rapide antigenice.

Pe teritoriul României, 176.861 de persoane confirmate cu infecție cu noul coronavirus sunt în izolare la domiciliu, iar 8.810 persoane se află în izolare instituționalizată. De asemenea, 97.212 persoane se află în carantină la domiciliu, iar în carantină instituționalizată se află 33 de persoane.

În ultimele 24 de ore, au fost înregistrate 6.848 de apeluri la numărul unic de urgență 112.

Ca urmare a încălcării prevederilor Legii nr. 55/2020 privind unele măsuri pentru prevenirea și combaterea efectelor pandemiei de COVID-19, polițiștii și jandarmii au aplicat, în ziua de 29 ianuarie, 1.887 de sancțiuni contravenționale, în valoare de 430.250 lei.

LĂSAȚI UN MESAJ

Vă rugăm să introduceți comentariul dvs.!
Introduceți aici numele dvs.

Mai multe articole...

Ultimele articole