Bilanț coronavirus | Crește numărul cazurilor de infectare: 1.497 de îmbolnăviri în ultimele 24 de ore

În ultimele 24 de ore au fost raportate 1.497 cazuri de infectare cu coronavirus, conform bilanțului transmis de autorități. De asemenea, au fost înregistrate 37 de decese.

„Conform datelor existente la nivelul CNCCI la data de 30 decembrie 2021, ora 10.00, în intervalul de 24 de ore, au fost înregistrate 1.497 de cazuri de persoane pozitive cu SARS-COV-2.




De asemenea, au fost raportate 37 de decese dintre care 1 anterior.

Vom detalia datele în buletinul informativ de la ora 13.00”, se arată în raportarea Grupului de Comunicare Strategică.

Bilanț complet

Până astăzi, 30 decembrie, pe teritoriul României au fost înregistrate 1.807.223 de cazuri de infectare cu noul coronavirus (COVID – 19), dintre care 11.212 sunt ale unor pacienți reinfectați, testați pozitiv la o perioadă mai mare de 180 de zile după prima infectare.

1.737.543 de pacienți au fost declarați vindecați.  

În ultimele 24 de ore au fost înregistrate 1.497 de cazuri noi de persoane infectate cu SARS – CoV – 2 (COVID – 19), dintre care 191 sunt ale unor pacienți reinfectați, testați pozitiv la o perioadă mai mare de 180 de zile după prima infectare.

Distribuția pe județe a cazurilor per total și a celor noi o regăsiți în tabelul de mai jos.  

Nr. crt.JudețNumăr de cazuri confirmate(total)Număr de cazuri nou confirmateIncidența  înregistrată la 14 zile
1.Alba34.235280,50
2.Arad42.801501,12
3.Argeș46.668300,38
4.Bacău41.473610,25
5.Bihor51.019700,73
6.Bistrița-Năsăud19.545130,25
7.Botoșani22.884100,23
8.Brașov67.532580,50
9.Brăila23.120150,36
10.Buzău24.510110,35
11.Caraș-Severin19.330180,57
12.Călărași17.80790,16
13.Cluj89.539700,79
14.Constanța69.484500,40
15.Covasna13.310230,48
16.Dâmbovița36.653120,34
17.Dolj45.472290,32
18.Galați44.352250,28
19.Giurgiu19.995120,27
20.Gorj15.30890,15
21.Harghita14.222130,27
22.Hunedoara36.294500,63
23.Ialomița19.55460,26
24.Iași72.037480,26
25.Ilfov77.218110,55
26.Maramureș31.589400,45
27.Mehedinți15.83030,16
28.Mureș40.307480,40
29.Neamț31.526380,38
30.Olt26.314230,21
31.Prahova63.811360,36
32.Satu Mare20.984160,35
33.Sălaj17.89480,28
34.Sibiu43.509620,49
35.Suceava38.399640,25
36.Teleorman25.091120,28
37.Timiș88.139860,67
38.Tulcea13.931100,26
39.Vaslui26.919140,17
40.Vâlcea26.826140,37
41.Vrancea17.952110,21
42.Mun. București309.6202480,63
43.Din străinătate**2.30223 
44.Cazuri noi nealocate pe județe    1.918*10 
 TOTAL        1.807.2231.497 

*Referitor la „cazurile noi nealocate pe județe”, facem precizarea că numărul acestora este determinat de modificările aduse platformei electronice prin care sunt raportate și centralizate rezultatele testelor pentru noul coronavirus. Astfel, conform noii metodologii, centrele de testare introduc în mod direct rezultatele testelor realizate, urmând ca de la nivelul Direcțiilor de Sănătate Publică să fie realizată ancheta epidemiologică și atribuite cazurile pozitive județului/localității de care aparțin persoanele infectate.

**În ceea ce privește cazurile din străinătate, acestea sunt cazuri ale unor cetățeni care au venit în România fiind infectați în alte țări. Aceste cazuri au fost cuprinse în totalul cazurilor noi nealocate pe județe.

Coeficientul infectărilor cumulate la 14 zile, raportate la 1.000 de locuitori este calculat de către Direcțiile de Sănătate Publică, la nivelul Municipiului București și al județelor. Mai jos aveți graficul realizat în baza raportărilor primite de CNCCI de la Direcțiile de Sănătate Publică:

Distinct de cazurile nou confirmate, în urma retestării pacienților care erau deja pozitivi, 186 de persoane au fost reconfirmate pozitiv. Distribuția pe județe a acestor cazuri o regăsiți în tabelul de mai jos.

 Nr. Crt.JUDEȚProbe pozitive la retestare
1ALBA8
2ARAD10
3ARGEŞ2
4BACĂU5
5BIHOR3
6BISTRIŢA-NĂSĂUD0
7BOTOŞANI1
8BRĂILA0
9BRAŞOV7
10BUZĂU14
11CĂLĂRAŞI0
12CARAŞ-SEVERIN5
13CLUJ8
14CONSTANŢA6
15COVASNA0
16DÂMBOVIŢA3
17DOLJ4
18GALAŢI1
19GIURGIU1
20GORJ0
21HARGHITA1
22HUNEDOARA9
23IALOMIŢA2
24IAŞI5
25ILFOV4
26MARAMUREŞ4
27MEHEDINŢI2
28MUNICIPIUL BUCUREŞTI28
29MUREŞ5
30NEAMŢ7
31OLT5
32PRAHOVA3
33SĂLAJ1
34SATU MARE1
35SIBIU3
36SUCEAVA4
37TELEORMAN6
38TIMIŞ8
39TULCEA5
40VÂLCEA3
41VASLUI0
42VRANCEA2
 Total186

Până astăzi, 58.714 persoane diagnosticate cu infecție cu SARS – CoV – 2 au decedat.

În intervalul 29.12.2021 (10:00) – 30.12.2021 (10:00) au fost raportate de către INSP 37 de decese (16 bărbați și 21 femei), dintre care unul anterior intervalului de referință, ale unor pacienți infectați cu noul coronavirus, internați în spitalele din Alba, Arad, Bacău, Bihor, Brăila, Brașov, Botoșani, Buzău, Caraș-Severin, Dâmbovița, Galați, Gorj, Harghita, Ialomița, Iași, Neamț, Olt, Prahova, Satu Mare, Suceava, Teleorman și Timiș.

Dintre cele 37 de decese, 2 au fost înregistrate la categoria de vârstă 50-59 ani, 10 la categoria de vârstă 60-69 ani, 17 la categoria de vârstă 70-79 ani și 8 la categoria de vârstă peste 80 ani.

35 dintre decesele înregistrate sunt ale unor pacienți care au prezentat comorbidități, iar pentru 2 pacienți nu au fost raportate comorbidități până în prezent.

A fost raportat un deces anterior intervalului de referință, înregistrat în luna noiembrie 2021, în județul Arad.

Dintre cei 37 de pacienți decedați, 31 erau erau nevaccinați și 6 vaccinați. Cei 6 pacienți vaccinați care au decedat aveau vârste cuprinse între grupele de vârstă 60-69 de ani și peste 80 de ani. Toți pacienții vaccinați care au decedat prezentau comorbidități.

În unitățile sanitare de profil, numărul total de persoane internate cu COVID-19 este de 2.365. Dintre acestea, 402 sunt internate la ATI. Dintre cei 402 pacienți internați la ATI, 34 au certificat care atestă vaccinarea.

Din totalul pacienților internați, 55 sunt minori, 48 fiind internați în secții și 7 la ATI.

Până la această dată, la nivel național, au fost prelucrate 11.042.986 de teste RT-PCR și 6.008.769 de teste rapide antigenice. În ultimele 24 de ore au fost efectuate 10.848 de teste RT-PCR (4.841 în baza definiției de caz și a protocolului medical și 6.007 la cerere) și 28.609 teste rapide antigenice.

Pe teritoriul României, 8.068 de persoane confirmate cu infecție cu noul coronavirus sunt în izolare la domiciliu, iar 2.540 de persoane se află în izolare instituționalizată. De asemenea, 87.176 de persoane se află în carantină la domiciliu, iar în carantină instituționalizată se află 58 de persoane.

În ultimele 24 de ore, au fost înregistrate 1.163 de apeluri la numărul unic de urgență 112 și 350 la linia TELVERDE (0800 800 358), deschisă special pentru informarea cetățenilor.

LĂSAȚI UN MESAJ

Vă rugăm să introduceți comentariul dvs.!
Introduceți aici numele dvs.

Mai multe articole...

Cele mai citite articole

Austria este una dintre țările care se opune ca România să adere la spațiul Schngen SURSA FOTO: https://www.schengenvisainfo.com/

Ce a cerut Austria ca România să intre în Spațiul Schengen

Refuzul categoric al Austriei de a intra România în Spațiul Schengen ascunde o mulțime de interese economice și financiare uriașe. Potrivit informațiilor noastre provenite din...

Un autocar cu 44 de pasageri a luat foc pe A1,...

Un autocar în care se aflau 44 de pasageri a luat foc marți dimineață, pe autostrada A1, între Sebeș și Sibiu. Călătorii au reușit...