Bilanț coronavirus: O altă zi cu aproape 20.000 de infectări

În ultimele 24 de ore au fost înregistrate 19.685 de cazuri noi de persoane infectate cu SARS – CoV – 2 (COVID – 19), cu 7.603 mai mult decât în ziua anterioară. 1.740 dintre cazurile noi din 24 de ore sunt ale unor pacienți reinfectați, testați pozitiv la o perioadă mai mare de 180 de zile după prima infectare.

Evoluția cazurilor noi pozitive din ultimele 7 zile o găsiți în graficul de mai jos.

Epidemia pe județe

Nr. crt.JudețNumăr de cazuri confirmate(total)Număr de cazuri nou confirmateIncidența  înregistrată la 14 zile
1.Alba37.9022067,47
2.Arad47.9813867,32
3.Argeș50.4882575,09
4.Bacău48.5125126,82
5.Bihor60.63267410,72
6.Bistrița-Năsăud23.1333018,37
7.Botoșani27.2283047,09
8.Brașov77.13556910,87
9.Brăila24.2331122,16
10.Buzău26.8341553,90
11.Caraș-Severin21.1891514,25
12.Călărași18.9841052,78
13.Cluj105.17984516,38
14.Constanța80.1129889,25
15.Covasna14.149392,77
16.Dâmbovița39.7422863,86
17.Dolj48.9842933,77
18.Galați48.1071914,39
19.Giurgiu21.165553,14
20.Gorj16.318522,14
21.Harghita16.9751276,19
22.Hunedoara40.7143027,14
23.Ialomița20.7561062,81
24.Iași80.7474665,94
25.Ilfov85.11248211,58
26.Maramureș38.62434410,16
27.Mehedinți16.521581,67
28.Mureș44.5473185,11
29.Neamț36.5722366,72
30.Olt27.522942,10
31.Prahova68.9043454,38
32.Satu Mare25.3862298,46
33.Sălaj20.5442238,13
34.Sibiu49.0273678,79
35.Suceava48.6403999,17
36.Teleorman26.2171182,28
37.Timiș103.671121814,93
38.Tulcea15.7472215,97
39.Vaslui28.9241242,72
40.Vâlcea28.8662514,18
41.Vrancea19.755793,56
42.Mun. București345.406252311,03
43.Din străinătate**3.77815 
44.Cazuri noi nealocate pe județe    17.934*4559 
 TOTAL2.048.89619.685 

În total, până astăzi, 25 ianuarie, pe teritoriul României au fost înregistrate 2.048.896 de cazuri de infectare cu noul coronavirus (COVID – 19), dintre care 33.637 sunt ale unor pacienți reinfectați, testați pozitiv la o perioadă mai mare de 180 de zile după prima infectare.

1.827.324 de pacienți au fost declarați vindecați.

Distinct de cazurile nou confirmate, în urma retestării pacienților care erau deja pozitivi, 1.336 de persoane au fost reconfirmate pozitiv. Distribuția pe județe a acestor cazuri o regăsiți în tabelul de mai jos.

 Nr. Crt.JUDEȚProbe pozitive la retestare
1ALBA35
2ARAD28
3ARGEŞ17
4BACĂU30
5BIHOR35
6BISTRIŢA-NĂSĂUD14
7BOTOŞANI13
8BRĂILA10
9BRAŞOV51
10BUZĂU22
11CĂLĂRAŞI9
12CARAŞ-SEVERIN16
13CLUJ45
14CONSTANŢA49
15COVASNA8
16DÂMBOVIŢA14
17DOLJ25
18GALAŢI38
19GIURGIU6
20GORJ5
21HARGHITA15
22HUNEDOARA19
23IALOMIŢA8
24IAŞI63
25ILFOV62
26MARAMUREŞ26
27MEHEDINŢI8
28MUNICIPIUL BUCUREŞTI362
29MUREŞ24
30NEAMŢ19
31OLT10
32PRAHOVA24
33SĂLAJ7
34SATU MARE19
35SIBIU23
36SUCEAVA55
37TELEORMAN19
38TIMIŞ52
39TULCEA12
40VÂLCEA11
41VASLUI15
42VRANCEA13
 Total1.336

Până astăzi, 59.632 de persoane diagnosticate cu infecție cu SARS – CoV – 2 au decedat.

În intervalul 24.01.2022 (10:00) – 25.01.2022 (10:00) au fost raportate de către INSP 44 de decese (27 bărbați și 17 femei), ale unor pacienți infectați cu noul coronavirus, internați în spitalele din Alba, Arad, Bacău, Bihor, Brăila, Brașov, Cluj, Mehedinți, Olt, Prahova, Satu Mare, Sibiu, Suceava,Teleorman, Timiș, Vaslui și Vâlcea.

Dintre cele 44 de decese, 2 au fost înregistrate la categoria de vârstă  40-49 ani, 4 la categoria de vârstă 50-59 ani, 7 la categoria de vârstă 60-69 ani, 17 la categoria de vârstă 70-79 ani și 14 la categoria de vârstă peste 80 ani.

43 dintre decesele înregistrate sunt ale unor pacienți care au prezentat comorbidități, iar un pacient decedat nu a prezentat comorbidități.

Din totalul de 44 de pacienți decedați, 34 au fost nevaccinați și 10 vaccinați. Pacienții vaccinați aveau vârsta cuprinsă între grupele de vârstă 40-49 ani și peste 80 ani. Toți pacienții vaccinați care au decedat prezentau comorbidități.

Nu au fost raportate decese anterioare intervalului de referință.

În unitățile sanitare de profil, numărul de persoane internate în secții cu COVID-19 este de 7.094, cu 724 mai mult decât în ziua anterioară. De asemenea, la ATI sunt internate 650 de persoane, cu 21 mai mult decât în ziua anterioară. Dintre cei 650 de pacienți internați la ATI, 560 sunt nevaccinați.

Din totalul pacienților internați, 643 sunt minori, 636 fiind internați în secții, cu 23 mai mult decât în ziua anterioară și 7 la ATI, cu similar cu ziua anterioară.

Până la această dată, la nivel național, au fost prelucrate 11.615.645 de teste RT-PCR și 6.974.300 de teste rapide antigenice. În ultimele 24 de ore au fost efectuate 20.524 de teste RT-PCR (10.828 în baza definiției de caz și a protocolului medical și 9.696 la cerere) și 41.539 de teste rapide antigenice.

Pe teritoriul României, 123.695 de persoane confirmate cu infecție cu noul coronavirus sunt în izolare la domiciliu, iar 6.905 persoane se află în izolare instituționalizată. De asemenea, 85.839 de persoane se află în carantină la domiciliu, iar în carantină instituționalizată se află 55 de persoane.

În ultimele 24 de ore, au fost înregistrate 7.801 apeluri la numărul unic de urgență 112.

Ca urmare a încălcării prevederilor Legii nr. 55/2020 privind unele măsuri pentru prevenirea și combaterea efectelor pandemiei de COVID-19, polițiștii și jandarmii au aplicat, în ziua de 24 ianuarie, 1.519 sancțiuni contravenționale, în valoare de 277.900 lei.

Reamintim cetățenilor că Ministerul Afacerilor Interne a operaționalizat, începând cu data de 04.07.2020, o linie TELVERDE (0800800165) la care pot fi sesizate încălcări ale normelor de protecție sanitară.

Epidemia în lume

În ceea ce privește situația cetățenilor români aflați în alte state, 23.863 de cetățeni români au fost confirmați ca fiind infectați cu SARS – CoV – 2 (coronavirus): 2.557 în Italia, 16.951 în Spania, 209 în Marea Britanie, 134 în Franța, 3.125 în Germania,  99 în Grecia, 49 în Danemarca, 37 în Ungaria, 28 în Olanda, 2 în Namibia,  12 în SUA, 11 în Suedia,  146 în Austria, 22 în Belgia, 6 în Japonia, 2 în Indonezia, 75 în Elveția, 5 în Turcia, 2 în Islanda, 2 în Belarus, 8 în Bulgaria, 49 în Cipru, 8 în India, 5 în Ucraina, 14 în Emiratele Arabe Unite, 17 în Republica Moldova, 3 în Muntenegru, 218 în Irlanda, 5 în Singapore, 5 în Tunisia, 14 în Republica Coreea, 2 în Bosnia și Herțegovina, 2 în Serbia, 8 în Croația, 6 în Portugalia, 6 în Polonia, 2 în Georgia și câte unul în Argentina, Luxemburg, Malta, Brazilia, Kazakhstan, Republica Congo, Qatar, Vatican, Egipt, Pakistan, Iran, Slovenia, Federația Rusă, Finlanda, Kuweit, Nigeria și Mexic. De la începutul epidemiei de COVID-19 (coronavirus) și până la acest moment, 201 cetățeni români aflați în străinătate, 40 în Italia, 19 în Franța, 43 în Marea Britanie, 60 în Spania, 14 în Germania, 2 în Belgia, 3 în Suedia, 5 în Irlanda, 2 în Elveția, 3 în Austria, unul în SUA, unul în Brazilia, unul în Republica Congo, unul în Grecia, unul în Iran, unul în Polonia, unul în Bulgaria, unul în Nigeria, unul în Turcia și unul în Croația au decedat.

Dintre cetățenii români confirmați cu infecție cu noul coronavirus, 798 au fost declarați vindecați: 677 în Germania, 90 în Grecia, 18 în Franța, 6 în Japonia, 2 în Indonezia, 2 în Namibia, unul în Luxemburg, unul în Tunisia și unul în Argentina.

Le reamintim cetățenilor să ia în considerare doar informațiile verificate prin sursele oficiale și să apeleze pentru recomandări și alte informații la linia TELVERDE – 0800.800.358. Numărul TELVERDE nu este un număr de urgență, este o linie telefonică alocată strict pentru informarea cetățenilor și este valabilă pentru apelurile naționale, de luni până vineri, în intervalul orar 08.00 – 20.00. De asemenea, românii aflați în străinătate pot solicita informații despre prevenirea și combaterea virusului la linia special dedicată lor, +4021.320.20.20.

În continuare vă prezentăm situația privind infectarea cu virusul SARS – CoV – 2 la nivel european și global:

În intervalul 13 ianuarie 2022– 20 ianuarie 2022, au fost raportate 71.650.086 de cazuri în UE / SEE. Cele mai multe cazuri au fost înregistrate în Franţa, Italia, Spania și Germania.

Începând din 15 decembrie 2020, CEPCB a întrerupt publicarea datelor privind numărul cazurilor confirmate și numărul cetățenilor decedați, atât în UE / SEE, Regatul Unit, Monaco, San Marino, Elveția, Andorra, cât și la nivel global. Aceste raportări sunt actualizate săptămânal.  

ŢARA  CAZURI CONFIRMATEDECEDAȚI  
Regatul Unit15.217.280    (+599.966) 151.987  (+1757)
Franţa    14.739.297 (+1.804.317) 127.638  (+1333)
Spania 8.518.975     (+747.608)   91.277    (+769)
Italia 9.018.425  (+1.047.357) 141.825  (+1953)
Germania 8.186.850     (+443.622)            116.081  (+1030)

Sursă: Centrul European pentru Prevenirea și Controlul Bolilor (CEPCB) (https://www.ecdc.europa.eu/en

SITUAȚIE GLOBALĂ LA 20 IANUARIE 2022  
CAZURI CONFIRMATEDECEDAȚI
328.558.243 (+21.184.452)5.548.696 (+56.542)

Grupul de Comunicare Strategică

Mai multe articole...

LĂSAȚI UN MESAJ

Vă rugăm să introduceți comentariul dvs.!
Introduceți aici numele dvs.

Ultimele articole