Bilanț coronavirus: 30.168 de cazuri SARS-COV-2, înregistrate în ultimele 24 de ore

În ultimele 24 de ore au fost înregistrate 30.168 de cazuri noi de persoane infectate cu SARS – CoV – 2 (COVID – 19), cu 1.556 mai puțin decât în ziua anterioară. 3.222 dintre cazurile noi din 24 de ore sunt ale unor pacienți reinfectați, testați pozitiv la o perioadă mai mare de 180 de zile după prima infectare.

Evoluția cazurilor noi pozitive din ultimele 7 zile o găsiți în graficul de mai jos.

Distribuția pe județe a cazurilor per total și a celor noi o regăsiți în tabelul de mai jos.  

Nr. crt.JudețNumăr de cazuri confirmate(total)Număr de cazuri nou confirmateIncidența  înregistrată la 14 zile
1.Alba40.10964010,54
2.Arad51.07181610,35
3.Argeș52.67910277,76
4.Bacău51.4868988,61
5.Bihor65.134100314,39
6.Bistrița-Năsăud23.8771829,64
7.Botoșani29.4624809,04
8.Brașov81.465179513,94
9.Brăila24.9381583,15
10.Buzău28.9054315,87
11.Caraș-Severin22.1802435,91
12.Călărași19.9002624,33
13.Cluj110.646146420,31
14.Constanța84.34268713,16
15.Covasna14.7171744,10
16.Dâmbovița41.4523475,55
17.Dolj51.5077296,03
18.Galați50.3134285,94
19.Giurgiu21.6711264,49
20.Gorj17.1322093,26
21.Harghita18.1762837,43
22.Hunedoara42.8913339,49
23.Ialomița21.3741283,81
24.Iași85.51111037,91
25.Ilfov88.02448114,79
26.Maramureș41.59458212,59
27.Mehedinți17.0851262,58
28.Mureș47.0628207,21
29.Neamț38.9645938,29
30.Olt28.4712513,30
31.Prahova71.7966876,41
32.Satu Mare26.7683939,87
33.Sălaj21.85733310,39
34.Sibiu52.99497012,40
35.Suceava51.3367829,66
36.Teleorman26.9512033,13
37.Timiș111.148170219,59
38.Tulcea16.6022548,30
39.Vaslui30.1023133,69
40.Vâlcea29.9213006,13
41.Vrancea20.8132544,77
42.Mun. București367.205628816,07
43.Din străinătate**3.87422 
44.Cazuri noi nealocate pe județe    33.221*868 
 TOTAL2.176.72630.168 

*Referitor la „cazurile noi nealocate pe județe”, facem precizarea că numărul acestora este determinat de modificările aduse platformei electronice prin care sunt raportate și centralizate rezultatele testelor pentru noul coronavirus. Astfel, conform noii metodologii, centrele de testare introduc în mod direct rezultatele testelor realizate, urmând ca de la nivelul Direcțiilor de Sănătate Publică să fie realizată ancheta epidemiologică și atribuite cazurile pozitive județului/localității de care aparțin persoanele infectate.

**În ceea ce privește cazurile din străinătate, acestea sunt cazuri ale unor cetățeni care au venit în România fiind infectați în alte țări. Aceste cazuri au fost cuprinse în totalul cazurilor noi nealocate pe județe.

Coeficientul infectărilor cumulate la 14 zile, raportate la 1.000 de locuitori este calculat de către Direcțiile de Sănătate Publică, la nivelul Municipiului București și al județelor. Mai jos aveți graficul realizat în baza raportărilor primite de CNCCI de la Direcțiile de Sănătate Publică:

În total, până astăzi, 29 ianuarie, pe teritoriul României au fost înregistrate 2.176.726 de cazuri de infectare cu noul coronavirus (COVID – 19), dintre care 47.823 sunt ale unor pacienți reinfectați, testați pozitiv la o perioadă mai mare de 180 de zile după prima infectare.

1.899.522 de pacienți au fost declarați vindecați.

Distinct de cazurile nou confirmate, în urma retestării pacienților care erau deja pozitivi, 1.403 persoane au fost reconfirmate pozitiv. Distribuția pe județe a acestor cazuri o regăsiți în tabelul de mai jos.

 Nr. Crt.JUDEȚProbe pozitive la retestare
1ALBA28
2ARAD39
3ARGEŞ25
4BACĂU32
5BIHOR21
6BISTRIŢA-NĂSĂUD8
7BOTOŞANI21
8BRĂILA11
9BRAŞOV37
10BUZĂU27
11CĂLĂRAŞI7
12CARAŞ-SEVERIN16
13CLUJ51
14CONSTANŢA70
15COVASNA8
16DÂMBOVIŢA17
17DOLJ22
18GALAŢI31
19GIURGIU8
20GORJ9
21HARGHITA9
22HUNEDOARA39
23IALOMIŢA3
24IAŞI76
25ILFOV50
26MARAMUREŞ15
27MEHEDINŢI4
28MUNICIPIUL BUCUREŞTI323
29MUREŞ27
30NEAMŢ31
31OLT13
32PRAHOVA40
33SĂLAJ8
34SATU MARE12
35SIBIU37
36SUCEAVA73
37TELEORMAN28
38TIMIŞ80
39TULCEA12
40VÂLCEA11
41VASLUI16
42VRANCEA8
 Total1.403

Până astăzi, 59.932 de persoane diagnosticate cu infecție cu SARS – CoV – 2 au decedat.

În intervalul 28.01.2022 (10:00) – 29.01.2022 (10:00) au fost raportate de către INSP 75 de decese (43 bărbați și 32 femei), dintre care 3 anterioare intervalului de referință, ale unor pacienți infectați cu noul coronavirus, internați în spitalele din Alba, Arad, Bacău, Bihor, Bistrița-Năsăud, Botoșani, Brăila, Călărași, Caraș-Severin, Cluj, Constanța, Covasna, Dâmbovița, Dolj, Galați, Gorj, Harghita, Hunedoara, Maramureș, Mehedinți, Neamț, Prahova, Satu Mare, Sălaj, Sibiu, Suceava, Vâlcea, Vrancea și Municipiul București.

Dintre cele 75 de decese, 1 a fost înregistrat la categoria de vârstă  30-39 ani, 1 la categoria de vârstă 40-49 ani, 3 la categoria de vârstă 50-59 ani, 17 la categoria de vârstă 60-69 ani, 28 la categoria de vârstă 70-79 ani și 25 la categoria de vârstă peste 80 ani.

72 dintre decesele înregistrate sunt ale unor pacienți care au prezentat comorbidități, iar pentru 3 pacienți decedați nu au fost raportate comorbidități până în prezent.

Din totalul de 75 de pacienți decedați, 59 au fost nevaccinați și 16 vaccinați. Pacienții vaccinați aveau vârsta cuprinsă între grupele de vârstă 60-69 ani și peste 80 ani. 15 dintre pacienții vaccinați care au decedat prezentau comorbidități, iar pentru 1 pacient nu au fost raportate comorbidități.

 Au fost raportate 3 decese anterioare intervalului de referință, 2 survenite în luna decembrie 2021 și unul în luna ianuarie 2022, în județele Arad, Maramureș și Suceava.

În unitățile sanitare de profil, numărul de persoane internate în secții cu COVID-19 este de 8.455, cu 85 mai mult decât în ziua anterioară. De asemenea, la ATI sunt internate 824 de persoane, cu 51 mai mult decât în ziua anterioară. Dintre cei 824 de pacienți internați la ATI, 692 sunt nevaccinați.

Din totalul pacienților internați, 731 sunt minori, 717 fiind internați în secții, cu 16 mai puțin decât în ziua anterioară și 14 la ATI, cu 2 mai puțin decât în ziua anterioară.

Până la această dată, la nivel național, au fost prelucrate 11.749.242 de teste RT-PCR și 7.248.074 de teste rapide antigenice. În ultimele 24 de ore au fost efectuate 32.748 de teste RT-PCR (19.063 în baza definiției de caz și a protocolului medical și 13.685 la cerere) și 63.744 de teste rapide antigenice.

Pe teritoriul României, 164.692 de persoane confirmate cu infecție cu noul coronavirus sunt în izolare la domiciliu, iar 8.575 de persoane se află în izolare instituționalizată. De asemenea, 96.468 de persoane se află în carantină la domiciliu, iar în carantină instituționalizată se află 38 de persoane.

În ultimele 24 de ore, au fost înregistrate 8.207 apeluri la numărul unic de urgență 112 și 893 la linia TELVERDE (0800 800 358), deschisă special pentru informarea cetățenilor.

Ca urmare a încălcării prevederilor Legii nr. 55/2020 privind unele măsuri pentru prevenirea și combaterea efectelor pandemiei de COVID-19, polițiștii și jandarmii au aplicat, în ziua de 28 ianuarie, 1.179 de sancțiuni contravenționale, în valoare de 259.452 lei.

Reamintim cetățenilor că Ministerul Afacerilor Interne a operaționalizat, începând cu data de 04.07.2020, o linie TELVERDE (0800800165) la care pot fi sesizate încălcări ale normelor de protecție sanitară.  

Apelurile sunt preluate de un dispecerat, în sistem integrat, și repartizate structurilor teritoriale pentru verificarea aspectelor sesizate.

În ceea ce privește situația cetățenilor români aflați în alte state, 23.871 de cetățeni români au fost confirmați ca fiind infectați cu SARS – CoV – 2 (coronavirus): 2.557 în Italia, 16.951 în Spania, 209 în Marea Britanie, 134 în Franța, 3.125 în Germania,  99 în Grecia, 49 în Danemarca, 37 în Ungaria, 28 în Olanda, 2 în Namibia,  12 în SUA, 11 în Suedia,  146 în Austria, 22 în Belgia, 6 în Japonia, 2 în Indonezia, 75 în Elveția, 5 în Turcia, 2 în Islanda, 2 în Belarus, 8 în Bulgaria, 50 în Cipru, 8 în India, 5 în Ucraina, 14 în Emiratele Arabe Unite, 18 în Republica Moldova, 3 în Muntenegru, 218 în Irlanda, 5 în Singapore, 5 în Tunisia, 14 în Republica Coreea, 2 în Bosnia și Herțegovina, 4 în Serbia, 12 în Croația, 6 în Portugalia, 6 în Polonia, 2 în Georgia și câte unul în Argentina, Luxemburg, Malta, Brazilia, Kazakhstan, Republica Congo, Qatar, Vatican, Egipt, Pakistan, Iran, Slovenia, Federația Rusă, Finlanda, Kuweit, Nigeria și Mexic. De la începutul epidemiei de COVID-19 (coronavirus) și până la acest moment, 201 cetățeni români aflați în străinătate, 40 în Italia, 19 în Franța, 43 în Marea Britanie, 60 în Spania, 14 în Germania, 2 în Belgia, 3 în Suedia, 5 în Irlanda, 2 în Elveția, 3 în Austria, unul în SUA, unul în Brazilia, unul în Republica Congo, unul în Grecia, unul în Iran, unul în Polonia, unul în Bulgaria, unul în Nigeria, unul în Turcia și unul în Croația au decedat.

Dintre cetățenii români confirmați cu infecție cu noul coronavirus, 798 au fost declarați vindecați: 677 în Germania, 90 în Grecia, 18 în Franța, 6 în Japonia, 2 în Indonezia, 2 în Namibia, unul în Luxemburg, unul în Tunisia și unul în Argentina.

Notă: aceste date sunt obținute de misiunile diplomatice și oficiile consulare ale României în străinătate, fie de la autoritățile competente din statele de reședință, în măsura în care aceste date fac obiectul comunicării publice, fie în mod direct de la cetățenii români din străinătate.

Le reamintim cetățenilor să ia în considerare doar informațiile verificate prin sursele oficiale și să apeleze pentru recomandări și alte informații la linia TELVERDE – 0800.800.358. Numărul TELVERDE nu este un număr de urgență, este o linie telefonică alocată strict pentru informarea cetățenilor și este valabilă pentru apelurile naționale, de luni până vineri, în intervalul orar 08.00 – 20.00. De asemenea, românii aflați în străinătate pot solicita informații despre prevenirea și combaterea virusului la linia special dedicată lor, +4021.320.20.20.

În continuare vă prezentăm situația privind infectarea cu virusul SARS – CoV – 2 la nivel european și global:

În intervalul 20 ianuarie 2022– 27 ianuarie 2022, au fost raportate 80.792.949 de cazuri în UE / SEE. Cele mai multe cazuri au fost înregistrate în Franţa, Italia, Spania și Germania.

Începând din 15 decembrie 2020, CEPCB a întrerupt publicarea datelor privind numărul cazurilor confirmate și numărul cetățenilor decedați, atât în UE / SEE, Regatul Unit, Monaco, San Marino, Elveția, Andorra, cât și la nivel global. Aceste raportări sunt actualizate săptămânal.  

ŢARA  CAZURI  CONFIRMATEDECEDAȚI  
Regatul Unit15.217.280    (-) 151.987  (-)
Franţa    17.302.548 (+2.563.251) 129.489  (+1851)
Spania 9.391.275     (+872.300)   92.307  (+1030)
Italia10.212.621 (+1.194.196) 144.343  (+2518)
Germania 9.035.795     (+848.945)            117.126  (+1045)

Sursă: Centrul European pentru Prevenirea și Controlul Bolilor (CEPCB) (https://www.ecdc.europa.eu/en

SITUAȚIE GLOBALĂ LA 27 IANUARIE 2022  
CAZURI CONFIRMATEDECEDAȚI
350.814.084 (+22.255.841)5.603.757 (+55.061)

* Datele referitoare la numărul persoanelor vindecate, raportate zilnic în mod defalcat pe state și la nivel global, au încetat să fie prelucrate și comunicate de către centrul specializat în agregarea datelor de acest tip, respectiv Johns Hopkins CSSE.    

** Datele din paranteze reprezintă numărul de cazuri noi, în intervalul 20 ianuarie 2022– 27 ianuarie 2022.

*** CEPCB precizează că actualizările la nivel național sunt publicate pe coordonate diferite de timp și procesate ulterior, ceea ce poate genera discrepanțe între datele zilnice publicate de state și cele publicate de CEPCB.

Grupul de Comunicare Strategică

Mai multe articole...

LĂSAȚI UN MESAJ

Vă rugăm să introduceți comentariul dvs.!
Introduceți aici numele dvs.

Ultimele articole