Bilanțul epidemiei pe județe: Cele mai multe contaminări, raportate în București, Timiș și Iași

Cele mai multe cazuri de noi contaminări cu coronavirus au fost înregistrate în ultimele 24 de ore în București, Timiș și Iași.

În București au fost raportate 944 de cazuri de COVID-19. În Timiș au fost depistate 385, în Iași 358, în Constanța 293 și în Ilfov 292.

Gorj se menține în continuare bine din punct de vedere epidemiologic. Aici au fost raportare 20 de noi cazuri de contaminări.

În ultimele 24 de ore au fost raportate 5.719 cazuri de infectare cu Covid-19 și 121 de decese. Până astăzi, 6 ianuarie, pe teritoriul României, au fost confirmate 654.007 cazuri de persoane infectate cu noul coronavirus (COVID – 19). 586.764 de pacienți au fost declarați vindecați, conform cifrelor furnizate de Grupul de Comunicare Strategică.

Nr. crt.JudețNumăr de cazuri confirmate(total)Număr de cazuri nou confirmateIncidența  înregistrată la 14 zile
1.Alba12587901,87
2.Arad14314761,18
3.Argeș190051221,61
4.Bacău167331211,29
5.Bihor182182071,84
6.Bistrița-Năsăud7561431,42
7.Botoșani8510751,43
8.Brașov258732062,57
9.Brăila8463751,98
10.Buzău8427610,92
11.Caraș-Severin6650871,75
12.Călărași6477401,22
13.Cluj308272293,09
14.Constanța270852932,87
15.Covasna5112410,79
16.Dâmbovița151571291,66
17.Dolj156121011,33
18.Galați165931701,72
19.Giurgiu6489471,59
20.Gorj5145200,58
21.Harghita5388230,46
22.Hunedoara119891141,33
23.Ialomița7025981,87
24.Iași281683581,13
25.Ilfov251372924,12
26.Maramureș111011161,82
27.Mehedinți5124311,16
28.Mureș15363811,25
29.Neamț11268551,07
30.Olt9625560,65
31.Prahova243651051,25
32.Satu Mare7201631,1
33.Sălaj6326471,12
34.Sibiu17233841,34
35.Suceava162041161,32
36.Teleorman7983791,72
37.Timiș271073853,31
38.Tulcea5544391,51
39.Vaslui107191191,67
40.Vâlcea10089831,39
41.Vrancea7204370,48
42.Mun. București1047629443,62
43.Cazuri noi nealocate pe județe4244*161 
 TOTAL654.0075.719 

*Referitor la „cazurile noi nealocate pe județe”, facem precizarea că numărul acestora este determinat de modificările aduse platformei electronice prin care sunt raportate și centralizate rezultatele testelor pentru noul coronavirus. Astfel, conform noii metodologii, centrele de testare introduc în mod direct rezultatele testelor realizate, urmând ca de la nivelul Direcțiilor de Sănătate Publică să fie realizată ancheta epidemiologică și atribuite cazurile pozitive județului/localității de care aparțin persoanele infectate.

Coeficientul infectărilor cumulate la 14 zile, raportate la 1.000 de locuitori este calculat de către Direcțiile de Sănătate Publică, la nivelul Municipiului București și al județelor. Mai jos aveți graficul realizat în baza raportărilor primite de CNCCI de la Direcțiile de Sănătate Publică:

Distinct de cazurile nou confirmate, în urma retestării pacienților care erau deja pozitivi, 728 de persoane au fost reconfirmate pozitiv. Distribuția pe județe a acestor cazuri o regăsiți în tabelul de mai jos.

 Nr. Crt.JUDEȚProbe pozitive la retestare
1ALBA11
2ARAD18
3ARGEŞ18
4BACĂU13
5BIHOR6
6BISTRIŢA-NĂSĂUD4
7BOTOŞANI6
8BRĂILA6
9BRAŞOV24
10BUZĂU8
11CĂLĂRAŞI2
12CARAŞ-SEVERIN13
13CLUJ45
14CONSTANŢA28
15COVASNA2
16DÂMBOVIŢA23
17DOLJ10
18GALAŢI35
19GIURGIU6
20GORJ14
21HARGHITA8
22HUNEDOARA14
23IALOMIŢA5
24IAŞI34
25ILFOV37
26MARAMUREŞ14
27MEHEDINŢI 
28MUNICIPIUL BUCUREŞTI150
29MUREŞ9
30NEAMŢ16
31OLT11
32PRAHOVA15
33SĂLAJ1
34SATU MARE8
35SIBIU7
36SUCEAVA21
37TELEORMAN20
38TIMIŞ55
39TULCEA3
40VÂLCEA5
41VASLUI23
42VRANCEA7
 Total728

Mai multe articole...

LĂSAȚI UN MESAJ

Vă rugăm să introduceți comentariul dvs.!
Introduceți aici numele dvs.

Ultimele articole