Crește numărul cazurilor de îmbolnăvire cu Covid-19: 5.719 infectări și 121 decese în ultimele 24 de ore

În ultimele 24 de ore au fost raportate 5.719 cazuri de infectare cu Covid-19 și 121 de decese. Până astăzi, 6 ianuarie, pe teritoriul României, au fost confirmate 654.007 cazuri de persoane infectate cu noul coronavirus (COVID – 19). 586.764 de pacienți au fost declarați vindecați, conform cifrelor furnizate de Grupul de Comunicare Strategică.

Distribuția pe județe a cazurilor per total și a celor noi o regăsiți în tabelul de mai jos.

Nr. crt.JudețNumăr de cazuri confirmate(total)Număr de cazuri nou confirmateIncidența  înregistrată la 14 zile
1.Alba12587901,87
2.Arad14314761,18
3.Argeș190051221,61
4.Bacău167331211,29
5.Bihor182182071,84
6.Bistrița-Năsăud7561431,42
7.Botoșani8510751,43
8.Brașov258732062,57
9.Brăila8463751,98
10.Buzău8427610,92
11.Caraș-Severin6650871,75
12.Călărași6477401,22
13.Cluj308272293,09
14.Constanța270852932,87
15.Covasna5112410,79
16.Dâmbovița151571291,66
17.Dolj156121011,33
18.Galați165931701,72
19.Giurgiu6489471,59
20.Gorj5145200,58
21.Harghita5388230,46
22.Hunedoara119891141,33
23.Ialomița7025981,87
24.Iași281683581,13
25.Ilfov251372924,12
26.Maramureș111011161,82
27.Mehedinți5124311,16
28.Mureș15363811,25
29.Neamț11268551,07
30.Olt9625560,65
31.Prahova243651051,25
32.Satu Mare7201631,1
33.Sălaj6326471,12
34.Sibiu17233841,34
35.Suceava162041161,32
36.Teleorman7983791,72
37.Timiș271073853,31
38.Tulcea5544391,51
39.Vaslui107191191,67
40.Vâlcea10089831,39
41.Vrancea7204370,48
42.Mun. București1047629443,62
43.Cazuri noi nealocate pe județe4244*161 
 TOTAL654.0075.719 

Distinct de cazurile nou confirmate, în urma retestării pacienților care erau deja pozitivi, 728 de persoane au fost reconfirmate pozitiv. Distribuția pe județe a acestor cazuri o regăsiți în tabelul de mai jos.

 Nr. Crt.JUDEȚProbe pozitive la retestare
1ALBA11
2ARAD18
3ARGEŞ18
4BACĂU13
5BIHOR6
6BISTRIŢA-NĂSĂUD4
7BOTOŞANI6
8BRĂILA6
9BRAŞOV24
10BUZĂU8
11CĂLĂRAŞI2
12CARAŞ-SEVERIN13
13CLUJ45
14CONSTANŢA28
15COVASNA2
16DÂMBOVIŢA23
17DOLJ10
18GALAŢI35
19GIURGIU6
20GORJ14
21HARGHITA8
22HUNEDOARA14
23IALOMIŢA5
24IAŞI34
25ILFOV37
26MARAMUREŞ14
27MEHEDINŢI 
28MUNICIPIUL BUCUREŞTI150
29MUREŞ9
30NEAMŢ16
31OLT11
32PRAHOVA15
33SĂLAJ1
34SATU MARE8
35SIBIU7
36SUCEAVA21
37TELEORMAN20
38TIMIŞ55
39TULCEA3
40VÂLCEA5
41VASLUI23
42VRANCEA7
 Total728

16.299 de români, răpuși de coronavirus

Până astăzi, 16.299 de persoane diagnosticate cu infecție cu SARS – CoV – 2 au decedat.

În intervalul 05.01.2021 (10:00) – 06.01.2021 (10:00) au fost raportate 121 de decese (77 bărbați și 44 femei), ale unor pacienți infectați cu noul coronavirus, internați în spitalele din Alba, Arad, Argeș, Bihor, Bistrița-Năsăud, Botoșani, Brăila, Caraș-Severin, Constanța, Dâmbovița, Dolj, Galați, Gorj, Harghita, Hunedoara, Ialomița, Iași, Maramureș, Mehedinți, Mureș, Prahova, Satu Mare, Sibiu, Suceava, Teleorman, Timiș, Tulcea, Vaslui, Vâlcea, Vrancea și București.

Dintre acestea, 8 decese au fost înregistrate la categoria de vârstă 40-49 de ani, 7 decese la categoria de vârstă 50-59 ani, 23 decese la categoria de vârstă 60-69 ani, 46 decese la categoria de vârstă 70-79 ani și 37 decese la categoria de peste 80 de ani.

116 dintre decesele înregistrate sunt ale unor pacienți care au prezentat comorbidități, pentru 2 pacienți decedați nu au fost înregistrate comorbidități, iar pentru 3 pacienți decedați nu au fost raportate comorbidități până în prezent.

1.070 de pacienți infectați, aflați în stare gravă

În unitățile sanitare de profil, numărul total de persoane internate cu COVID-19 este de 8.847. Dintre acestea, 1.070 sunt internate la ATI. 

Până la această dată, la nivel național, au fost prelucrate 4.902.726 de teste. Dintre acestea, 34.343 au fost efectuate în ultimele 24 de ore, 22.072 în baza definiției de caz și a protocolului medical și 12.271 la cerere.

Pe teritoriul României, 26.141 de persoane confirmate cu infecție cu noul coronavirus sunt în izolare la domiciliu, iar 8.711 persoane se află în izolare instituționalizată. De asemenea, 40.672 de persoane se află în carantină la domiciliu, iar în carantină instituționalizată se află 47 de persoane.

Mai multe articole...

LĂSAȚI UN MESAJ

Vă rugăm să introduceți comentariul dvs.!
Introduceți aici numele dvs.

Ultimele articole