Calendarul audierii Guvernului Cioloș, decis astăzi. Când ar urma să ajungă miniștrii propuși în fața comisiilor

Luni, de la ora 18, Birourile Permanente Reunite ale Parlamentului au fost convocate în vederea stabilirii calendarului de învestire a Guvernului Cioloș, după ce în cursul dimineții de luni, Dacian Cioloș a depus la Parlament lista miniștrilor unui guvern monocolor USR și programul de guvernare. Potrivit programului de propus care va ajunge pe masa Birourilor Permanente, audierile vor debuta marți la ora 10, odată cu audierea propunerii pentru Ministerul Culturii.

Surse politice au declarat pentru Puterea.ro că există un consens la nivelul partidelor pentru un calendar accelerat: audierile miniștrilor propuși de Dacian Cioloș se vor desfășura marți dimineață iar votul pentru întregul cabinet va fi dat miercuri, în plenul reunit al Parlamentului. Birourile Permanente Reunite (BPR) ale Parlamentului au fost convocate pentru luni la ora 18:00 pentru stabilirea calendarului de învestire a Guvernului Cioloş.

Repartizarea candidaților propuși pentru audierile din cadrul comisiilor permanente

10:00 – Iulia Popovici (Ministerul Culturii) – Comisiile pentru cultură și media

10.00 – Tudor Pop (Ministerul Tineretului și Sportului) – Comisiile pentru învățământ, tineret și sport

11:00 – Monica Berescu (Ministerul Cercetării și Digitalizării) – Comisiile pentru comunicații și tehnologia informației

11:00 – Nicu Fălcoi (Ministerul Apărării Naționale) – Comisiile pentru apărare, ordine publică și siguranță națională

11:00 – Dan Barna (Ministerul Afacerilor Externe) – Comisiile pentru politică externă

12:00 – Alin Stoica (Ministerul Afacerilor Interne) – Comisiile pentru apărare și ordine publică

12:00 – Cătălin Drulă (Ministerul Transporturilor) – Comisiile pentru transporturi și insfrastructură

13:00 – Cristian Ghinea (Ministerul Investițiilor și Proiectelor Europene) – Comisiile pentru afaceri europene

13:00 – Cristina Prună (Ministerul Energiei) – Comisiile economice, de industrii și servicii + Comisiile pentru energie

14:00 – Claudiu Năsui (Ministerul Economiei) – Comisiile pentru politică economică și de industrii

14:00 – Ionuț Moșteanu (Ministerul Dezvoltării și Administrației) – Comisiile pentru administrație publică

15:00 – Dragoș Pîslaru (Ministerul Finanțelor) – Comisiile pentru buget, finanțe și bănci

15:00 – Mihai Goțiu (Ministerul Mediului, Apelor și Pădurilor) – Comisiile pentru mediu, ape și păduri

15:00 – Stelian Ion (Ministerul Justiției) – Comisiile juridice + Comisiile pentru constituționalitate + Comisiile pentru cercetarea abuzurilor + Comisiile pentru drepturile omului

16:30 – Oana Țoiu (Ministerul Muncii și Protecției Sociale) – Comisiile pentu muncă + Comisiile pentru egalitatea de șanse pentru femei și bărbați

17:30 – Corina Atanasiu (Ministerul Educației) – Comisiile pentru învățământ

18:30 – George Cățean (Ministerul Agricultuii) – Comisiile pentru agricultură, industrie alimentară și servicii

18:30 – Ioana Mihăilă (Ministerul Sănătății) – Comisiile pentru sănătate și familie

Mai multe articole...

LĂSAȚI UN MESAJ

Vă rugăm să introduceți comentariul dvs.!
Introduceți aici numele dvs.

Ultimele articole