Câți bătrâni vor primi masă caldă din cele 130.000.000 euro din fonduri europene

Începând din această săptămână, mai multe persoane vulnerabile vor beneficia prin intermediul unui program european, timp de un an de zile, de o masă caldă.

Ordonanță dată în iulie, dar funcțională după Moș Nicolae

Programul european în valoare de 640.000.000 lei, adică circa 130.000.000 euro, prin care Guvernul acordă tichete sociale pentru masă caldă oamenilor aflaţi în categorii vulnerabile – bătrâni cu venituri mici şi oameni fără adăpost – a fost reglementat prin OUG 115 din 2020, în vigoare începând cu data de 17 iulie.

Numai că, surprinzător, această ordonanță a devenit operativă abia din data de 7 decembrie 2020, adică de ieri, când au fost virații primii bani pentru masa caldă a persoanelor vulnerabile.

Vor beneficia de tichete pentru masă caldă şi oamenii care au cel puţin 75 de ani şi care primesc diverse indemnizaţii de la Casa de pensii, dar care au o valoare mai mică decât pensia minimă, în valoare de 800 de lei în prezent.

Masă caldă de 180 de lei pe lună

Potrivit datelor funizate pentru PUTEREA de către Ministerul Fondurilor Europene (MFE), numărul persoanelor vulnerabile care vor beneficia de tichete pentru masă caldă este de 278.221, adică pentru care au fost emise carduri, dintre care 4.158 sunt persoane fără adăpost.

Prin intermediul acestui card, o persoană vulnerabilă poate beneficia lunar de o masă caldă în valoare de 180 de lei, ceea ce ar însemna cam de 6 lei pe zi. Dar, în schimb, oficialii MFE au anunțat că suma maximă de care poate beneficia o persoană vulnerabilă este de 40 de lei, adică nu poate primi hrană caldă o singură data decât în cuantumul acestei sume.

Program elaborat din birou, rupt de realitatea din teren

Din datele furnizate de către MFE, cardurile pentru masă caldă au fost eliberate de către două companii – Sodexo și Edenred. Una dintre firmele care a furnizat cardul, Sodexo, are parteneri în 25 de județe, iar cealaltă va opera 16 județe plus municipiul București.

Pe baza acestor carduri persoanele vulnerabile pot beneficia de o masă caldă de la partenerii celor două firme, adică agenți economici care pot asigura livrarea masei calde în regim de catering. Practic, fiecare persoană vulnerabilă va trebui să meargă la firma care asigură masa caldă și să fie luate în evidență datele de pe card.

În zonele urbane, această operațiune este mai accesibilă, dar, în zonele rurale este cam complicată pentru că foarte multe persoane de peste 75 de ani abia se deplasează, iar ca să folosească acest card este ceva aproape imposibil. Asta demonstrează că acest program a fost făcut din birourile MFE fără să se țină cont de realitatea din teren.

Iașiul, lider în topului persoanelor vulnerabile

Din datele furnizate de către Ministerul Fondurilor Europene, cele mai multe persoane vulnerabile care vor beneficia de o masă caldă sunt din județul Iași, 13.258. Următoarele locuri în acest top este ocupat de județele Dolj, 12.610, Suceava, 12.074, Olt, 12.013, Teleorman, 11.861, Botoșani, 11.830 și Buzău, 10.486.  

Cel mai mic număr de persoane vulnerabile care vor beneficia de masă caldă se află în județele Tulcea, 2.856 și Covasna, 2.238. În municipiul București vor primi primi o masă caldă un număr de 4.279 de persoane vulnerabile.

 Carduri emise – categorii beneficiari, eligibili în luna septembrie 2020
JudețBeneficiari de indemnizații socialeAlte Drepturi
1Alba4,360166814,607
2Arad4,744134784,956
3Arges8,159135798,373
4Bacău9,577132429,751
5Bihor4,906188395,133
6Bistrita Năsăud5,1562901355,581
7Botoșani11,5098723411,830
8Brăila5,958231806,161
9Brașov2,5594491013,109
10București3,756514 4,270
11Buzău10,3351133810,486
12Călărași5,9065295,967
13Caraș Severin3,201162133,376
14Cluj4,1423142344,690
15Constanța5,642143435,828
16Covasna2,11983362,238
17Dâmbovița6,227891076,423
18Dolj11,9808310312,166
19Galați8,339831908,612
20Giurgiu5,72424935,841
21Gorj4,042127294,198
22Harghita3,00887723,167
23Hunedoara2,634914513,176
24Ialomița5,68058405,778
25Iași13,03111810913,258
26Ilfov3,36344563,463
27Maramureș6,0572721196,448
28Mehedinți4,81286184,916
29Mureș6,8911091277,127
30Neamț8,916278539,247
31Olt11,8176812812,013
32Prahova6,81093606,963
33Sălaj2,96863643,095
34Satu Mare3,6501211263,897
35Sibiu2,7851121753,072
36Suceava11,61126120212,074
37Teleorman11,693779111,861
38Timiș4,8591351055,099
39Tulcea2,8163462,856
40Vaslui9,7051071069,918
41Vâlcea7,6032041017,908
42Vrancea8,839365859,289
     
Total 267,8896,1744,158278,221

Mai multe articole...

LĂSAȚI UN MESAJ

Vă rugăm să introduceți comentariul dvs.!
Introduceți aici numele dvs.

Ultimele articole