CFR Cluj a pierdut cu 5-0 în fața AS Roma

Publicat: 05 nov. 2020, 23:14, de Aurel Drăgan, în SPORT , ? cititori

Înfrângere dură pentru CFR Cluj în fața echipei AS Roma, cu scorul de 5-0. Echipa clujeană nu a putut face față presiunii echipei italieni, care era determinată să facă un meci bun pentru a-și asigura un traseu bun în Europa League.

CFR Cluj avea probleme de lot dinaintea meciului cu AS Roma, în principal în apărare, care este punctul forte al echipei antrenate de Dan Petrescu. Din păcate, problemele s-au dovedit a fi mai mare decât păreau și au dus la a cel mai grav scor în cupele europene. Anterior, doar Bayern Munchen, în 2010, a învins CFR Cluj cu 4-0.

AS Roma a marcat prin Henrih Mhitarian (minutul 1), Roger Ibanez (24), Borja Mayoral (34, 84) şi Pedro Rodriguez (89). Mhitarian a înscris după doar 57 de secunde cu o lovitură de cap, prefigurând cum va arăta aproape tot meciul.

Clujenii au evoluat ceva mai bine în repriza a doua, dar nu au reușit să se apropie periculos de poarta romanilor. Pe final, AS Roma a mai înscris de două ori, profitând de degringolada din apărarea Clujului.

Cele două echipe se vor întâlni din nou pe 26 noiembrie, la Cluj-Napoca.