CFR Cluj – FC Botoșani 2-1. Victorie pentru ardeleni, înaintea duelului cu CSKA Sofia

CFR Cluj a câștigat meciul disputat sâmbătă seara, pe teren propriu, în compania grupării FC Botoșani, scor 2-1, în cadrul etapei a 7-a a Ligii I.

Campioana en-titre a deschis scorul în minutul 15 prin Debeljuh, care a fructificat o centrare venită din partea lui Camora. Oaspeții au restabilit egalitatea la jumătatea primei reprize, prin Fili, care a profitat de o greșeală comisă de Ciobotariu. Ardelenii au trecut din nou în avantaj în minutul 76, datorită lui Vinicius. Brazilianul a închis tabela, cu un șut sub transversală.

Cu acest succes, CFR Cluj ocupă locul secund, cu 15 puncte, cu 3 mai puține decât liderul Universitatea Craiova, în timp ce FC Botoșani e pe 9, cu 8 puncte. Runda următoare gruparea moldavă se va deplasa la Mediaș, pentru duelul cu Gaz Metan, în timp ce elevii lui Dan Petrescu vor evolua în deplasare, cu FC Voluntari. Până la confruntarea din runda a 8-a a Ligii I, CFR Cluj se va deplasa la Sofia, pentru partida cu CSKA din grupele Ligii Europa.

Caseta tehnică

CFR Cluj: Bălgrădean – Susic, Ciobotariu, Vinicius, Camora – Djokovic, Hoban (Pereira ’47), A. Păun – C. Deac (Omrani ’62), Debeljuh (Rondon ’62), Joca (Chipciu ‘6, Carnat ‘87). Antrenor: Dan Petrescu.

FC Botoşani: Hankic – Fl. Plămadă (Chalkiadakis ’69), A. Moescu, Şeroni, Ţigănaşu – D. Croitoru (Tîrcoveanu ’31), Ed. Florescu, Ongenda – M. Roman I, Keyta, R. Fili. Antrenor: Marius Croitoru.

Cartonaşe galbene: Hoban ’36 / Moescu ’52, ’82, Roman ‘58

Cartonaş roşu: Moescu ‘82

Arbitri: Sebastian Colţescu – Octavian Şovre, Daniel Mitruţi – Lucian Rusandu.