CFR Cluj, învinsă de AZ Alkmaar, în Conference League. Șanse infime de calificare în primăvara europeană

Publicat: 04 nov. 2021, 22:10, de Vlad Ciotoran, în SPORT , ? cititori

CFR Cluj a fost învinsă de echipa olandeză AZ Alkmaar cu scorul de 2-0, joi seara, pe AZ Stadion din Alkmaar, într-un meci din Grupa D a Conference League.

Campioana păstrează doar șanse teoretice pentru calificarea în primăvara europeană. Meciul a început cum nu se putea mai rău pentru campioana României.  În minutul cinci, Karlsson i-a pasat lui Gudmundsson, iar islandezul a deschis scorul.

Camora, cu cinci minute înainte de pauză, a avut singura ocazie a CFR-ului în prima parte. În minutul 85, Deac a lovit bara iar puțin mai târziu Pavlidis a stabilit scorul final.

În urma acestui rezultat, AZ Alkmaar și-a asigurat în mare măsură șefia Grupei D, cu 10 puncte. CFR Cluj rămâne pe ultimul loc, cu un singur punct. Datorită remizei dintre Randers și Jablonec, 2-2, echipa ardeleană păstrează încă șanse teoretice la calificare, dacă vor câștiga ultimele două jocuri.

AZ Alkmaar: Vindahl-Jensen – Sugawara, Hatzidiakos (Beukema ‘89(, Martins Indi, Wijndal – Midtsjo (Reijnders ’46), D. De Wit (Evjen ’76), Clasie – A. Gudmundsson, Pavlidis (Duin ’89), Karlsson. Antrenor: Pascal Jansen

CFR Cluj: Bălgrădean – Susic (Manea ’83), Bouhenna, Burcă, Camara – Bordeianu (Boateng ’65), Graovac, Culio (Costache ’78) – Deac, Alibec (Debeljuh ’46), Păun (Petrila ’65). Antrenor: Dan Petrescu

Clasament: 1. AZ Alkmaar – 10 puncte, 2. Jablonec – 5 puncte, 3. Randers – 4 puncte, 4. CFR Cluj – un punct.