CFR Cluj s-a calificat în turul trei preliminar al Conference League. Cine e următoarea adversară

Publicat: 27 iul. 2022, 20:47, de Vlad Ciotoran, în SPORT , ? cititori

CFR Cluj s-a calificat în turul trei preliminar al Conference League. Campioana României a remizat cu echipa Inter Escaldes din Andorra, scor 1-1. În tur, CFR Cluj s-a impus cu 3-0.

Miercuri, pentru Inter Escaldes a înscris Soldevila, în minutul 21, iar CFR Cluj a marcat prin Deac, în minutul 51, din penaty.

Din minutul 61, Inter Escaldes a evoluat cu un jucător mai puţin după eliminarea lui Lima. În minutul 90+4 a fost eliminat un al doilea jucător de Inter, Rubio.

CFR Cluj a evoluat în formula: Bălgrădean – Manea, Burcă, Kolinger (Braun ’61), Camora – Deac (Muhar ’66), Bordeianu, Cvek – Păun (Petrila ’45+2), Debeljuh (Jefte ’66), Roger (Yeboah ’81). Antrenor: Dan Petrescu

În turul trei preliminar al Conference League, CFR Cluj o va întâlni pe Șahtior Soligorsk, campioana Belarusului. Șahtior Soligorsk a ajuns în Conference League, după ce a pierdut în primul tur preliminar al Champions League, în fața celor de la Maribor. Aceștia au beneficiat de o statutul de „lucky loser” și au primit acces direct în turul 3 la Conference League.