FC Voluntari – Viitorul 0-2. Echipa lui Hagi, la a doua victorie a sezonului

Publicat: 19 oct. 2020, 20:50, de Vlad Ciotoran, în SPORT , ? cititori
Viitorul a câștigat al doilea meci din sezon. Foto: fcviitorul.ro

Viitorul a câștigat meciul disputat luni, în deplasare, cu  FC Voluntari, scor 2-0 în cadrul etapei a 7-a a Ligii I.

Dobrogenii au început tare meciul de lângă București, iar în minutul 9 au cerut penalty în urma unui duel între Luckassen și Balaur.

Deschiderea scorului s-a produs în minutul 66. Olandezul Luckassen a profitat de o gafă a lui Costin, care a pasat neglijent în spate, și a înscris. În ultimul minut al prelungirilor, Casap a stabilit scorul final, după o greșeală a lui Ionuț Gheorghe.

Cu această victorie jucătorii pregătiți de Ruben de la Barrera ajung la 9 puncte și ocupă locul 8, în timp ce FC Voluntari e pe poziția a șaptea, cu un punct mai mult.

Etapa următoare Viitorul va primi vizita echipei FC Argeș, în timp ce FC Voluntari va evolua tot pe teren propriu, cu CFR Cluj.

Caseta tehnică

FC Voluntari (antrenor Mihai Teja): Râmniceanu – Costin, Balaur (46 Fl. Achim), Armaș, Vlad (87 Kocic) – Bortoneanu, De Lucas, Gheorghe – Ad. Popa (77 Grădinaru), Betancor (86 Lopes), Mailat (86 Anderson). Rezerve: Rodriguez – Ozkara, Ilie, Stoica.

FC Viitorul Constanța (manager Ruben de la Barrera): Cojocaru – Benzar, Mladen, Martinez, De Nooijer – Ciobanu (77 Artean), Gaztanaga, Matei – Iancu (61 Casap), Luckassen (90 Stoian), Mățan (90 Fernandes). Rezerve: Căbuz – Dussaut, Dobrosavlevici.

Au arbitrat: Marian Barbu (Făgăraș – Brașov) – George Neacșu (Câmpulung Muscel – Argeș) și Andrei Constantinescu (București).