Consilierul lui Nicușor Dan confirmă că taxa pe tranzacțiile bancare a fost una dintre ideile analizate la Cotroceni
:format(webp):quality(80)/https://www.puterea.ro/wp-content/uploads/2025/06/ID304357_INQUAM_Photos_Bogdan_Buda.jpg)
Dragoș Anastasiu, antreprenor și consilier onorific al președintelui Nicușor Dan pentru relația cu mediul de afaceri, a confirmat public faptul că introducerea unei taxe pe tranzacțiile bancare a fost una dintre ideile discutate în grupul de lucru reunit la Palatul Cotroceni, în contextul căutării unor soluții de reducere a deficitului bugetar.
Tranzacţiile bancare, taxate
Anastasiu a reacționat în spațiul public la dezbaterea generată de această propunere, subliniind că este firesc ca opinia publică să fie îngrijorată cu privire la măsurile ce urmează să fie luate de noul guvern. El a remarcat că multe dintre ideile care circulă în spațiul public sunt fragmente din discuțiile purtate în grupul de lucru de la Cotroceni și a criticat tendința de a transforma o dezbatere economică într-o dispută privind paternitatea ideilor.
Consilierul a negat că ideea microtaxării tranzacțiilor bancare i-ar aparține și a atras atenția asupra importanței respectării proprietății intelectuale.
Cu toate acestea, el a confirmat că ideea a fost într-adevăr analizată, fără ca propunerea să fie atribuită unei persoane anume. Potrivit lui Anastasiu, bancherii au fost consultați în mod direct în legătură cu viabilitatea unei astfel de măsuri în actualul context economic.
Măsura discutată vizează o microtaxă de 1 leu pentru fiecare tranzacție bancară, până la un anumit prag, respectiv 3 lei pentru tranzacții de valoare mare. Ar urma să se aplice atât persoanelor fizice, cât și celor juridice, inclusiv pentru retragerile de numerar. Estimările neoficiale arată că această taxă ar putea genera venituri de aproximativ 50 de miliarde de lei anual, într-un moment în care România trebuie să reducă deficitul bugetar cu 30 de miliarde lei până la finalul anului 2025.
În final, Dragoș Anastasiu a făcut apel la o dezbatere rațională, concentrată pe valoarea și impactul economic al măsurilor, și nu pe cine le-a propus.
„Pentru acuratețea discuției: această idee a fost una dintre cele analizate în cadrul grupului de lucru. Nu are importanță cine a pus-o pe masă. Bancherii au fost intrebati, dacă o astfel de abordare are sau nu sens în contextul economic actual. Este o întrebare legitimă.
Vă propun, așadar, să ne concentrăm pe ceea ce contează cu adevărat: valoarea ideilor, impactul lor bugetar și sustenabilitatea lor economică. Nu pe paternitatea lor. România are nevoie de soluții solide, nu de dispute sterile despre cine a fost primul care a aprins lumina“, a transmis Anastasiu, pe Facebook.