Corupția macină Europa: Kovesi avertizează că fraudele cu subvenții sunt prezente în aproape toate statele UE
:format(webp):quality(80)/https://www.puterea.ro/wp-content/uploads/2024/11/2018_07_09_1_laura-codruta-kovesi-dupa_78419.jpg)
Frauda cu subvențiile Uniunii Europene nu este o problemă izolată, ci afectează aproape toate statele membre, avertizează procurorul-șef european, Laura Codruța Kovesi.
Fraudele cu subvenții, o problemă europeană
Ea a explicat într-un interviu pentru POLITICO că subvențiile agricole, care reprezintă o treime din bugetul UE, sunt o țintă constantă pentru schemele de corupție.
„Nu aș spune că Grecia este foarte diferită. Am observat fraude cu subvențiile în aproape toate statele membre, diferența constă în câte cazuri avem”, a declarat Kovesi.
Potrivit acesteia, în Grecia schema descoperită a fost „foarte sistematică și foarte bine organizată, cu implicarea unor oficiali înalți”, dar situații similare sunt întâlnite și în alte țări europene.
Cazul Greciei și impactul politic
Anul acesta, Atena a fost zguduită de o escrocherie de proporții, prin care sute de milioane de euro au fost obținute ilegal sub formă de subvenții agricole. Beneficiari neeligibili au încasat fonduri pentru terenuri inexistente sau pentru activități agricole fictive. Scandalul a dus la demisia mai multor miniștri și miniștri adjuncți, iar procurorii europeni investighează acum amploarea fraudei.
Kovesi a dezvăluit că a primit inclusiv o scrisoare de la un fermier grec care acuza faptul că „solicitanții onești au fost excluși de la fondurile UE, deoarece alții au recurs la mită”.
Noi riscuri: Fondurile de redresare și reziliență
Un alt punct vulnerabil identificat de șefa EPPO îl reprezintă Facilitatea de Redresare și Reziliență (RRF), fonduri create după pandemia de coronavirus pentru a sprijini economiile europene.
„Acum avem aceste fonduri RRF. Desigur, crima organizată a îndreptat atenția asupra acestui lucru pentru că poate face bani”, a spus Kovesi.
În prezent, sute de cazuri legate de aceste fonduri sunt investigate de Parchetul European.
Un nou „continent al criminalității”
În timpul unei vizite la biroul vamal din Pireu, cel mai mare port al Greciei, Kovesi a descris modul în care procurorii europeni au descoperit o schemă de amploare pentru evitarea taxelor antidumping aplicate mărfurilor chinezești.
„Regulile jocului s-au schimbat, nu mai există refugii sigure pentru voi. Am descoperit un nou continent al criminalității. Crima organizată se intensifică prin fraudarea bugetelor UE și naționale”, a transmis ea.
Pentru a face față numărului tot mai mare de cazuri, procurorul-șef european a cerut suplimentarea echipelor de procurori și anchetatori financiari în mai multe state, inclusiv în Grecia.
„Nu există o țară curată”
Mesajul lui Kovesi a fost clar: „Nu există o țară curată. Toată lumea este afectată de corupție și fraudă financiară”. Ea a adăugat că unele anchete ale EPPO se lovesc de bariere politice și legislative.
În Grecia, echipa sa investighează inclusiv posibila deturnare de fonduri europene în cazul accidentului feroviar de la Tempi, soldat cu 57 de morți.
„Corupția poate ucide. Tempi este unul dintre aceste exemple”, a subliniat ea.
Presiuni și încercări de intimidare
Anchetele procurorilor europeni nu au fost lipsite de presiuni. Guvernul elen a blocat unele investigații privind miniștri implicați în frauda agricolă, invocând particularități constituționale. În replică, Kovesi a atras atenția asupra limitelor pe care le impune actuala legislație greacă: „OPEKEPE a devenit acronimul pentru corupție, nepotism și clientelism”.
Întrebată despre presiunile asupra anchetatorilor, Kovesi a răspuns: „Justiția nu poate deveni un reality show TV. O pisică cu clopoțel nu poate prinde șoareci. EPPO este aici pentru a rămâne. În ciuda încercărilor de intimidare, suntem foarte mândri de echipa EPPO din Atena”.