Croația a bătut Brazilia în sferturile de finală ale Campionatului Mondial de Fotbal 2022

Publicat: 09 dec. 2022, 20:11, de Vlad Ciotoran, în SPORT , ? cititori

Brazilia a fost eliminată de Coaţia la loviturile de departajare, în sferturile de finală ale Campionatului Mondial de Fotbal Qatar 2022. Croații vor evolua în semifinalele turneului final.

La finalul timpului regulamentar de joc, scorul a fost egal, 0-0, astfel că s-a ajuns la prelungiri. Neymar a deschis scorul în minutul 105+1, când a fructificat o pasă de la Lucas Paqueta. Jucătorul lui PSG l-a galat pe Pele în clasamentul golgeterilor all-time ai Selecao, cu 77 de reușite.

Croaţii au egalat în minutul 117, prin Petkovic, la singurul lor șut pe poartă.

La loviturile de departajare, croaţi au înscris Vlasic, Majer, Modric şi Orsic,  în timp ce brazilienii au ratat prin Rodrygo și Marquinhos, în timp ce pentru Selecao au transformat Casemiro şi Pedro.

Croația: Livakovic – Juranovic, Lovren, Gvardiol, Sosa (Budimir 110) – Brozovic (Orsic 114) – Kovacic (Majer 106), Modric – Pasalic (Vlasic 72), Kramaric (Petkovic 72), Perisic. SELECŢIONER: Zlatko Dalić

Brazilia: Alisson – Militao (Alex Sandro 106), Marquinhos, Thiago Silva, Danilo – Casemiro – Lucas Paqueta (Fred 106), Neymar – Raphinha (Antony 56), Richarlison (Pedro 84), Vinicius Junior (Rodrygo 64).  SELECŢIONER: Tite

Cartonaşe galbene: Brozovic 31, Petkovic 117 / Danilo 25, Casemiro 68, Marquinhos 77

Arbitru: Michael Oliver – Stuart Burt, Gary Beswick (toţi din Anglia) – Mustapha Ghorbal (Algeria)

În semifinalele Campionatului Mondial de Fotbal 2022, Croaţia va evolua cu învingătoarea partidei Olanda – Argentina.