CS Dinamo Bucureşti a obţinut prima sa victorie în acest sezon al Ligii Campionilor la handbal masculin

Publicat: 05 oct. 2022, 22:17, de Vlad Ciotoran, în Ultimă oră , ? cititori

CS Dinamo Bucureşti a obţinut prima sa victorie în acest sezon al Ligii Campionilor la handbal masculin. Alb-roșii au învins-o cu 32-27 (13-12) pe FC Porto, miercuri seara, în Sala Polivalentă din Capitală, într-un meci din Grupa A.

Gazdele au intrat în avantaj la pauză (13-12) și s-au desprins în partea secundă la patru goluri, 18-14 (minutul 38). Dinamo a rămas în avantaj până la final, câştigând la cea mai mare diferenţă din acest meci, 32-27.

Cel mai bun jucător al campioanei României a fost egipteanul Ali Zein, cu 10 goluri. Pentru Dinamo au mai înscris Lazar Kukic 6 goluri, Andri Akimenko 4, Nicuşor Negru 3, Eduardo Gurbindo Martinez 2, Ante Kuduz 2, Mohamed
Mamdouh Ashem Shebib 2, Joao Pedro Francisco da Silva 1, Stanislav Kasparek 1, Cedric Sorhaindo 1.

Dinamo va juca şi meciul următor tot acasă, pe 26 octombrie, cu Paris Saint-Germain Handball.