FC U Craiova 1948 – CS Universitatea Craiova 0-2, în etapa a 11-a a Ligii 1. Echipa lui Reghecampf a câștigat derby-ul cu rivala locală (Video)

CS Universitatea Craiova a învins, duminică seară, cu scorul de 2-0, rivala locală U Craiova 1948, într-un meci din etapa a 11-a a Ligii 1.

Meciul a fost întrerupt în minutul 9, din cauza torțelor și fumigenelor aruncate pe teren din sectorul celor de la echipa oaspete, CS U Craiova. Prima ocazie de gol a avut loc în minutul 10, când Bancu a șutat pe lângă poartă.

Oaspeții au deschis scorul în minutul 47. Albu i-a pasat lui Diallo, dar acesta s-a încurcat în minge, iar Nistor i-a luat mingea și a înscris cu un șut din marginea careului.

Din minutul 72, FC U Craiova 1948 a evoluat în inferioritate numerică. La o centrare a lui Huyghebaert, Compagno l-a lovit cu palma în cap, în săritură, pe Pigliacelli și a văzut cartonașul roșu.

Baiaram a stabilit scorul final, cu cinci minute înainte de final. Pasa finală i-a aparținut lui Nistor.

CS U Craiova ocupă locul 5, cu 19 puncte, iar FC U Craiova 1948 rămâne pe 13, cu 9 puncte.

Au evoluat echipele

FC U Craiova 1948: D. Popa – Negru, Kovacic, Diallo, Huyghebaert (Buşu ’88) – Paramatti (Ondaan ’75), D. Albu (Raicea ’88), Asamoah, Bauza (Bălan ’75) – Sidibe (Van Durmen ’68), Compagno. Antrenor: Adrian Mutu

CS Universitatea Craiova: Pigliacelli – Vlădoiu (Căpăţînă ’23), Găman, Screciu, Bancu – Nistor, Al. Creţu (Fedele ’68), L. Houri – Gustavo (Cîmpanu ’46), Koljic (Baiaram ’69), A. Ivan (Markovic ’87). Antrenor: Laurenţiu Reghecampf

Mai multe articole...

Cele mai noi articole

Diana Șoșoacă – schimbare „serioasă” de planuri: nu mai candidează la...

Senatoarea Diana Șoșoacă, cunoscută pentru ieșirile ei controversate și pozițiile extrem de critice față de autorități, pare să fi făcut o altă "mutare strategică"...
Un fost poltist de frontiera, care facea contrabanda cu tigari peste Prut cu o lanseta, condamnat cu suspendare

Un fost polițist de frontieră, care făcea contrabandă cu țigări peste...

Instanța de la Judecătoria Târgu Bujor s-a pronunțat în dosarul fostului polițist de frontieră Neculai Graur, de la IJPF Galați, condamnându-l la 2 ani...