CS Universitatea Craiova – Hapoel Beer Sheva 1-1. Calificarea în grupele Conference League se decide în retur (Video)

Publicat: 18 aug. 2022, 23:15, de Vlad Ciotoran, în SPORT , ? cititori
CS Universitatea Craiova - Hapoel Beer Sheva 1-1. Calificarea în grupele Conference League se decide în retur (Video)

CS Universitatea Craiova a remizat, scor 1-1, joi, pe teren propriu, cu echipa israeliană Hapoel Beer Sheva, în prima manşă din play-off-ul Conference League.

Andrei Ivan a fost aproape de gol în minutul 24, când a şutat din unghi însă mingea a lovit bara. Paul Papp a fost eliminat la pauză. Oaspeții au deschis scorul prin golul marcat de Hatuel, în minutul 70. Gruparea olteană e egalat după ce Creţu a fost faultat în careu de Elhamed (73), care a primit al doilea cartonaş galben. Ivan a transformat lovitura de pedepasă şi a stabilit scorul final. Returul va avea loc joia viitoare, de la ora 20.00, în Israel.

CS Universitatea Craiova: Lazar – Papp, Raul Silva, Screciu – Hanca (Căpăţână ’63), Al. Creţu, Mateiu, Bancu – Baiaram, Koljic (Martic ’46), Ivan. Antrenor: Mirel Rădoi

Hapoel Beer Sheva: Glazer – Tibi, Elhamed, Miguel Vitor, Helder Lopes – Bareiro, Micha (Selmani ’68), Keltjens, Abu Abaid, Ansah  (Hatuel ’55)- Hemed (Dadya ’75). Antrenor: Elyaniv Barda

Cartonaşe galbene: Creţu ’89 / Lopes ’37, Bareiro ’45+2, El Hamed ’52, Keltjens ’60

Cartonaşe roşii: Papp ’46 / El Hamed ’73

Partida a fost arbitrată de Nicolas Walsh (Scoţia).