Cupa Mondială de Fotbal 2022: Maroc, prima echipă africană din istorie calificată în semifinalele unui Mondial, după ce a bătut Portugalia

Publicat: 10 dec. 2022, 19:13, de Vlad Ciotoran, în SPORT , ? cititori

Naţionala de fotbal a Marocului s-a calificat în semifinalele Cupei Mondiale, după ce a învins sâmbătă reprezentativa Portugaliei, scor 1-0.

Maroc a devenit prima echipă africană din istorie calificată în semifinalele Cupei Mondiale la fotbal. Unicul gol al meciului a fost marcat în minutul 42: Attiah Allah a centrat în careu, portarul lusitanilor a ieșit, iar En Nesyri a înscris cu o lovitură de cap.

Portugalia a replicat trei minute mai târziu. Bruno Fernandes a șutat dar mingea a șters transversala.Cristiano Ronaldo a început meciul ca rezervă şi a fost introdus în teren în minutul 51.

Marocul va întâlni învingătoarea din ultimul sfert de finală, Anglia – Franţa, meci programat de la ora 21:00.

Maroc: Bounou – Hakimi, El Yamiq, Saiss (Dari 57), Attiat-Allah – Ounahi, Amrabat, Amallah (Cheddira 65) – Ziyech (Aboukhlal 82), En Nesyri (Benoun 65), Boufal (Jabrane 82). SELECŢIONER: Walid Regragui

Portugalia: Diogo Costa – Dalot (Horta 79), Pepe, Ruben Dias, Rapahel Guerreiro (Joao Cancelo 51) – Bernardo Silva, Ruben Neves (Cristiano Ronaldo 51), Otavio (Vitinha 69) – Bruno Fernandes, G. Ramos (Rafael Leao 69), Joao Felix. SELECŢIONER: Fernando Santos

Cartonaşe galbene: Dari 70, Cheddira 90+1, 90+3 / Vitinha 87

Cartonaş roşu: Cheddira 90+3

Arbitru: Facundo Tello – Ezequiel Brailovsky, Gabriel Chade (toţi din Argentina) – Ivan Arcides Barton Cisneros (El Salvador)