Dan Petrescu, în extaz după victoria cu Rapid: „S-a sucit norocul. Vom fi greu de oprit. Trebuie să câștigăm campionatul”

Publicat: 17 iul. 2022, 07:55, de Vlad Ciotoran, în SPORT , ? cititori
Dan Petrescu, în extaz după victoria cu Rapid:

Antrenorul echipei CFR Cluj, Dan Petrescu, a declarat sâmbătă seară, după meciul cu Rapid, că “s-a sucit” norocul ardelenilor şi acum vor fi greu de oprit.

Antrenez de vreo 23 de ani, dar ce s-a întâmplat în ultimele patru meciuri la CFR nu mi s-a mai întâmplat. Cu armenii, în două meciuri, ei nu au avut niciun șut. Primul șut a fost în al doilea meci în minutul 89 și a fost gol. Apoi, când iei gol în minutul 119…

Acum aproape se terminase meciul și apoi a venit faza penalty-ului. A fost, am văzut și eu, bine că e VAR. Bălgrădean a scos o minge fantastică și cred că în momentul ăsta s-a sucit norocul. Vom fi greu de oprit. Să se ferească toți de noi pentru că o să fie greu. Prea mult ghinion am avut și cred că de acum vom fi norocoși.

Eu nu spun niciodată să ne retragem pentru că nu îmi place, dar poate jucătorii nu se simt bine fizic. Sunt ceva probleme fizice. Am stat mult pe drumuri, multe antrenamente. Doar Camora și Deac joacă mai mereu. Și pe Bălgrădean l-am lăsat, e portarul nostru cel mai experimentat.

E o victorie de moral. Jucatorii merită felicitați, dar fără acea dramă din final cred că era mult mai bine. Se va întoarce norocul. La orice șut vom da gol și alții vor da vreo trei bare.

Acum m-am mai liniștit, dar după meciul cu Pyunik nu puteai să vorbești cu mine. Îmi place să câștig mereu.

Planul B e foarte clar. Trebuie să ne calificăm în grupele Conference League și să câștigăm campionatul. Dacă ajungem în grupe, nu e rău. Ne doream mai mult, dar trebuie să fim realiști. Va fi greu, dar eu cred că putem să ajungem.

În trei meciuri, am jucat foarte bine și am pierdut. Doar un meci am pierdut, cu Sepsi, în rest au fost două egaluri. Echipa a arătat bine, iar armenii puteau să joace lejer la noi în play-off. Nu e o declarație la mișto sau să îmi umflu adversarii”, a spus Petrescu la posturile care transmit Superliga.

CFR Cluj a învins-o pe Rapid, sâmbătă seara, scor 1-0, într-un meci contând pentru etapa 1 din Superligă.

Unicul gol al partidei a fosr marcat de Yuri, în minutul 17, care a fructificat o pasă a lui Petrila.

Rapid a primit un penalty în minutul 4 al prelungirilor, după ce arbitrul Sebastian Colţescu a consultat tehnologia VAR la un henţ al lui Hoban. Albu a executat lovitura de la 11 m, dar nu l-a învins pe portarul ardelenirlor, Cristian Bălgrădean.