Sepsi – Dinamo 2-0, etapa a 8-a, Liga I. A patra înfrângere consecutivă pentru jucătorii lui Cosmin Contra / VIDEO

Publicat: 25 oct. 2020, 00:04, de Vlad Ciotoran, în SPORT
Sepsi a învins-o pe Dinamo în etapa a 8-a. Foto: Facebook Sepsi

Dinamo a suferit o nouă înfrângere în Liga I. Alb-roșii au pierdut meciul disputat în deplasare, scor 2-0, în fața echipei Sepsi Sf. Gheorghe, sâmbătă seara, în cadrul etapei a 8- a Ligii I.

Înaintea confruntării, antrenorul alb-roșilor Cosmin Contra a lăsat să se înțeleagă ca ar putea plăti cu postul un eventual eșec în fața lui Sepsi. Detalii, AICI.

Gazdele au început curajos meciul, iar în minutul 8 Bouhenna ratează din fața porții.  Sepsi reușește să deschidă scorul în minutul 28 prin Achahbar, care a trimis în plasă cu un șut superb din afara careului.

Covăsnenii au fost aproape să majoreze diferența de pe tabela de marcaj, după doar 3 minute când Safranko a nimerit bara. Până la pauză, același Safranko l-a pus la încercare pe portarul oaspeților.

Dinamo a început tare repriza secundă, iar Camara a executat o lovitură liberă dar mingea s-a dus puțin pe lângă poartă. Echipa care a înscris a fost tot Sepsi. În minutul 77, Istvan Fulop a marcat pentru 2-0, stabilind scorul final.

Cu această victorie, Sepsi urcă până pe locul 3 într-un clasament provizoriu, cu 15 puncte, în timp ce Dinamo rămâne pe 14, cu doat cinci puncte. Etapa următoare covăsnenii vor evolua în deplasare, cu Academica Clinceni, iar Dinamo va primi vizita „lanternei roșii”, Astra Giurgiu.

Caseta tehnică

Sepsi: Niczuly – Dimitrov (Delgiannidis ’63), Bouhenna, Mitrea, Fl. Ştefan (Golofca ’72) – I. Fulop, Vaşvari, Aganovic (Fofana ’72) – Safranko, G. Dragomir (Achahbar ‘8), Petrila (Ştefănescu ’64). Antrenor: Leo Grozavu.

Dinamo: Rene Hinojo – Gonzalez (Puljic ’67), Ba, R. Grigore (Creţu ’65), I. Lopez – A. Garcia (Gueye ’66), Anton – Sorescu (Fabbrini ’46), Borcea (Borja Valle ’11), Camara – Nemec. Antrenor: Cosmin Contra.

Cartonaşe galbene: I. Fulop ’53, Dimitrov ’58 / Gonzalez ‘6, Camara ‘53

Arbitri: Ovidiu Haţegan – Octavian Şovre, Sebastian Gheorghe – Vlad Baban.