Dinamo – Rapid 1-1, în Liga 1. Carnat a egalat în prelungiri (Video)

Publicat: 23 oct. 2021, 23:44, de Vlad Ciotoran, în SPORT , ? cititori
Dinamo - Rapid 1-1, în Liga 1. Carnat a egalat în prelungiri (Video)

Dinamo şi Rapid au terminat la egalitate, scor 1-1, sâmbătă seara, pe arena din Ștefan cel Mare, în derby-ul etapei a 13-a a Ligii 1.

Gazdele și-au creat prima ocazie de gol în debutul partidei. Alexandru Răuţă (2) şi Torje (3) au fost aproape de gol, după două erori ale fundașului Dragoş Grigore. În min. 36, mijlocaşul dinamovist Alexandru Răuţă a acuzat probleme respiratorii pe teren şi a fost nevoie de intervenţia ambulanţei. Fotbalistului i s-a făcut un test Covid-19 rapid, care a ieşit negativ, iar în timpul reprizei secunde a fost transportat la spital pentru investigaţii suplimentare.

Rapid a replica tabia în minutul 44, prin Albert Stahl. Dinamo a deschis scorul prin Gabriel Torje (55), cu un şut de la 20 de metri. Rapid a egalat in extremis, prin Nicolae Carnat (90+1), cu un şut la vinclu de la 22 de metri.

Dinamo: Iliev – Sorescu, Pinto, Grigore, Radu – Itu (Ehmann ’63), Răuţă (Matei ‘40), Espinosa (Filip ’63) – Torje, Ivanovski, Măgureanu (Vestenicky ’74). Antrenor: Mircea Rednic.

Rapid: Moldovan – Săpunaru, Dandea (Alami ’61), D. Grigore, Belu Iordache – Crepulja (Marzouk ’81), Albu – Stahl (Ilie ’61), Sefer (Carnat ’71), Hlistei – Bălan (Ioniţă ’81). Antrenor: Adrian Matei.

Rapid ocupă locul 6 în clasament, cu 22 de puncte, în timp ce Dinamo este pe 15, cu 8 puncte.