Echipele calificate în sferturile de finală ale Europa League și Conference League

Publicat: 17 mart. 2023, 11:30, de Vlad Ciotoran, în SPORT , ? cititori

Joi seară s-au disputat meciurile din a doua manșă a optimilor de finală ale Europa League și Conference League.

Echipa portugheză Sporting Lisabona a trecut, în deplasare, de gruparea engleză Arsenal Londra, după loviturile de departajare, furnizând surpriza optimilor. În timpul regulamentar rezultatul a fost 1-1, iar după cele două reprize adiționale fără gol, calificarea s-a decis la 11 metri. După o serie de șapte transformări, Gabriel Martinelli (Arsenal) a ratat, iar Nuno Santos a înscris golul calificării pentru Sporting în sferturi.

Echipele calificate în sferturile Ligii Europa: Sporting Lisabona, AS Roma, Bayer Leverkusen, Union St Gilloise, Feyenoord, Manchester United, Juventus Torino şi FC Sevilla.

În manşa a doua a optimilor Conference League, echipa engleză West Ham United a a trecut pe teren propriu, scor 4-0, de gruparea cipriotă AEK Larnaca. În sferturile Conference League vor participa echipele Gent, AC Fiorentina, FC Basel, Lech Poznan, West Ham United, OGC Nice, AZ Alkmaar şi Anderlecht.

Tragerea la sorţi a meciurilor din sferturile şi semifinalele Europa League și Conference League va avea loc vineri, 17 martie.