Edi Iordănescu vede partea plină a paharului, după remiza cu Israel: „Am arătat un fotbal bun” (Video)

Publicat: 30 mart. 2022, 09:52, de Vlad Ciotoran, în SPORT , ? cititori
Edi Iordănescu vede partea plină a paharului, după remiza cu Israel:

Selecționerul Edi Iordănescu este mulțumit de evoluția tricolorilor în prima repriză a amicalului cu naționala Israelului, scor 2-2.

Edi Iordănescu a scos în evidență problemele de lot cu care s-a confruntat.

„Hai să analizăm contextul, e final de acțiune, un context greu pentru noi, știți ce greu ne-a fost, salut efortul echipei. Au fost multe momente bune, am arătat un fotbal bun, am arătat că ne putem organiza foarte bine, cred că dacă eram puțin mai inspirați am fi putut pleca cu un rezultat pozitiv.

Am avut două adversare competitive, să fim obiectivi, o primă repriză foarte bună, am stat bine în teren, am controlat zonele. Prima repriză a fost totală, din punctul meu de vedere, în a doua am pierdut din energie, din agresivitate.

Mă așteptam să se întâmple asta din ce a fost zilele astea, am avut și ocazii de 3-0 în prima repriză, și în a doua am avut câteva situații bune.

Prin ce am trecut, au fost nopți albe, în fiecare dimineață ne trezeam și aflam vești proaste. Sunt pregătit pentru orice critică, știu unde am venit, mi-am asumat, cred în potențialul echipei. Dacă nu facem front comun, vă spun din intimitate, e un grup care are nevoie de sprijin.

Criticați-mă pe mine, nicio problemă, dar mi se par și lucruri care sunt departe de ce înseamnă minimum de bun simț. Se vorbește despre un antrenor nou-venit, la trei zile, care a avut jucători îmbolnăviți prin camere, că nu a schimbat jocul echipei.

Pleacă Iordănescu, o luăm de la capăt. Eu cred că echipa are potențial și vom arăta mai multă forță, e o echipă care are nevoie de sprijin. Am debutat și jucători tineri, am adus și jucători care au scăzut și media de vârstă. Sprijiniți echipa pentru că are nevoie și în această seară am arătat momente de fotbal bun”, a spus Edward Iordănescu, după meci.

România a remizat, marţi, în deplasare, la Netanya, scor 2-2, într-un meci amical disputat cu reprezentativa Israelului.