Elveția – România 2-2, în preliminariile EURO 2024. Fabulos!!! Mihăilă a marcat două goluri în finalul meciului

Publicat: 19 iun. 2023, 23:56, de Vlad Ciotoran, în SPORT , ? cititori

Reprezentativa de fotbal a României a remizat cu Elveţia, scor 2-2, la Lucerna, luni seară, în Grupa I de calificare la Campionatul European din 2024. Gazdele au condus cu 2-0, dar tricolorii au revenit incredibil în finalul partidei, prin golurile lui Valentin Mihăilă.

Rezultatul este senzațional, în condițiile în care jocul tricolorilor a fost foarte slab. Prima ocazie a partidei le-a aparținut gazdelor. În minutul 14, Amdouni l-a pus la încercare pe Moldovan, dar portarul legitimat la Rapid a fost la post.

Elvețienii au continuat să atace, iar în minutul 19 Vargas a trimis puțin pe lângă poartă, cu o lovitură de cap.Gazdele au deschis scorul în minutul 28, prin Amdouni. Același jucător a dus scorul la 2-0, în minutul 42, după o pasă decisivă a lui Shaqiri. Repriza secundă a început cu o ocazie imensă ratată de Shaqiri.

În minutul 81, Elveția a primit penalty, dar decizia arbitrului a fost întoarsă după consultarea VAR-ului.

Mihăilă a redus din diferență în minutul 89, cu un șut superb, din pasa lui Moruțan. Minunea s-a produs în minutul 90+2. Moruțan i-a pasat din nou lui Mihăilă, iar acesta a marcat pentru 2-2! Elvețienii nu au cedat, iar în minutul 90+7 Bislimi a nimerit bara transversală! Meciul s-a încheiat cu 2-2, tricolorii obținând un punct nesperat.

În urma acestui rezultat, tricolorii ocupă locul secund în grupa I a preliminariilor EURO 2024, cu 8 puncte, în timp ce Elveția e prima în ierarhie, cu 10 puncte. În aceeaşi grupă, Belarus a învins Kosovo cu 2-1 şi Israel s-a impus cu 2-1 în faţa Andorrei. Vineri, România a remizat cu naționala statului Kosovo, scor 0-0, tot în deplasare. Primele două clasate se califică direct la Campionatul European de anul viitor.