EURO 2020 | Anglia a completat careul de ași, după ce a zdrobit Ucraina

Publicat: 04 iul. 2021, 00:12, de Vlad Ciotoran, în SPORT , ? cititori

Angliei s-a calificat în semifinalele EURO 2020, după ce a învins naționala Ucrainei, scor 4-0, într-un meci disputat sâmbătă, pe Stadionul Olimpic din Roma, în sferturile de finală.

Anglia a descis scorul încă din minutul 4, prin Kane.

Până la pauză, ambele echipe și-au creat ocazii de gol. Anglia s-a distanțat la 2-0, la un minut de la reluare. Maguire a trimis în plasă cu o lovitură de cap, din centrarea lui Shaw.

Patru minute mai târziu, scorul a devenit 3-0. Kane a reușit dubla.

Henderson a stabilit scorul final în minutul 63, când a înscris cu o lovitură de cap. Acesta a marcat primul său gol pentru naționala Angliei.

Au evoluat echipele

Ucraina: Bushchan – Zabarni, Krivţov (Tsigankov ’35), Matvienko – Karavaev, Sidorciuk (Makarenko ’64), Zincenko, Mikolenko – Iaremciuk, Şaparenko, Iarmolenko. Selecţioner: Andrei Şevcenko.

Anglia: Pickford – Walker, Stones, Maguire, Shaw (Trippier ’65) – Rice (Henderson ’57), Phillips (Bellingham ’65) – Sancho, Mount, Sterling (Rashford ’65) – Kane (Calvert-Lewin ’73). Selecţioner: Gareth Southgate.

În semifinale, Anglia va întâlni Danemarca, pe 7 iulie, pe Stadionul Wembley din Londra, de la ora 22:00. În prima semifinală se vor întâlni naționalele Italiei şi Spaniei, pe 6 iulie, tot de la ora 22:00 şi tot pe Stadionul Wembley.