EURO 2020 | Anglia – Danemarca. A doua finalistă a fost decisă în prelungirile meciului

Naționala de fotbal a Angliei s-a calificat în finala EURO 2020, după ce a învins reprezentativa Danemarcei, miercuri seară, pe stadionul Wembley din Londra, scor 2-1. În timpul regulamentar de joc, scorul a fost egal, 1-1.

Înaintea partidei, Harry Kane a avut un tricou special dedicat danezului Christian Eriksen.

Danemarca a deschis scorul în minutul 29, prin Damsgaard, din lovitură liberă. A fost prima reușită din lovitură liberă de la EURO 2020!

Naționala Albionului a restabilit egalitatea 10 minute mai târziu. Saka a centrat, iar Kjaer a trimis în propria poartă din alunecare.

În minutul 55, Maguire a trimis cu capul, dar portarul Danemarcei a apărat.

Englezii au solicitat penalty la Harry Kane, în minutul 75. Nu s-a mai marcat până la finalul timpului regulamentar de joc, astfel că meciul a fost prelungit cu două reprize a câte 15 minute fiecare.

Anglia a înscris golul victoriei și a calificării în finala EURO 2020, minutul 105! Anglia a primit penalty în urma unui fault comis în careu de Joackim Maehle asupra lui Raheem Sterling. Harry Kane a executat, mingea a fost respinsă de portar până la atacantul Angliei, care a trimis balonul în plasă.

Au evoluat următoarele echipe:

Anglia: Pickford – Walker, Stones, Maguire, Show – Phillips, Rice (Henderson ’95) – Saka (Grealish ’69, Trippier ‘106), Mount (Foden ’95), Sterling – Kane. Selecţioner Gareth Southgate;

Danemarca: Schmeichel – Christensen (Andersen ’79), Kjaer, Vestergaard (Wind ‘105) – Stryger Larsen (Waas ’67), Hojbjerg, Delaney (Jensen ’88), Maehle – Braithwaite, Dolberg (Norgaard ’67), Damsgaard (Poulsen ’67). Selecţioner Kasper Hjulmand.

Ovidiu Hațegan a fost cel de-al patrulea arbitru al meciului. Anglia va întâlni în finala Campionatului European, naționala Italiei, care a trecut în semifinale de Spania, 4-2, după loviturile de departajare, marți seară. Ultimul meci de la EURO 2020 va avea loc duminică, de la ora 22.00, tot pe Stadionul Wembley.