EURO 2020 | Belgia – Portugalia 1-0. Deținătoarea trofeului, eliminată de la Campionatul European

Publicat: 28 iun. 2021, 00:26, de Vlad Ciotoran, în SPORT , ? cititori
EURO 2020 | Belgia - Portugalia 1-0. Deținătoarea trofeului, eliminată de la Campionatul European

Reprezentativa Belgiei s-a calificat, duminică seară, în sferturile de finală ale Campionatului European de fotbal. În optimile competiției, Belgia a trecut de deţinătoarea trofeului, Portugalia, scor 1-0, pe stadionul La Cartuja din Sevilla.

Portugalia a început meciul tare, iar Jota și Cristiano Ronaldo au avut primele ocazii de gol. Belgia a deschis însă scorul. Fratele mai mic din familia Hazard, Thorgan, l-a învins pe Rui Patricio, cu un șut din afara careului.

Până la pauză, belgienii au mai ratat o ocazie mare. În repriza secundă, belgienii au alergat după golul egalizatpr. Mai întâi Jota, apoi Cristiano Ronaldo nu l-au putut învinge pe Courtois.

În finalul meciului, Guerreiro a nimerit bara.

Au evoluat echipele

Belgia: Courtois – Alderweireld, Vermaelen, Vertonghen – Meunier, Tielemans, Witsel, T. Hazard (Dendoncker ‘90+5) – De Bruyne (Mertens ’48), Lukaku, E. Hazard (Carrasco ’87). Selecţioner: Roberto Martinez.

Portugalia: Rui Patricio – Dalot, Ruben Dias, Pepe, Guerreiro – Joao Moutinho (Joao Felix ’55), Joao Palhinha (Pereira ’78), Renato Sanches (Oliveira ’79) – Bernardo Silva (Fernandes ’55), Ronaldo, Diogo Jota (Andre Silva ’70). Selecţioner: Fernando Santos.

Belgia va juca în sferturile de finală împotriva Italiei, la 2 iulie, la Munchen. Sâmbătă au acces în sferturi Italia şi Danemarca, iar duminică s-a calificat Cehia.