EURO 2020 | Cristiano Ronaldo a devenit golgheterul all-time al Campionatului European

Publicat: 15 iun. 2021, 22:09, de Vlad Ciotoran, în SPORT , ? cititori

Cristiano Ronaldo (36 de ani) a marcat două goluri pentru Portugalia în meciul cu Ungaria, scor 3-0, disputat pe Puskas Arena din Budapesta, în fața a peste 60.000 de spectatori în tribune, în Grupa F de la EURO 2020.

Lusitanul l-a depășit pe Michel Platini în ierarhia golgheterilor all-time ai Campionatului European. Până la EURO 2020, cei doi erau la egalitate, cu câte 9 goluri. Cu „dubla” reușită în fața Ungariei, Ronaldo a ajuns la cota 11. Pe locul trei în ierarhie se află englezul Alan Shearer, cu șapte reușite la Campionatul European. Totodată, jucătorul legitimat la Juventus a devenit primul jucător care a evoluat la cinci turnee finale ale EURO.

Portugalia a învins Ungaria la scor de neprezentare, marți, în primul meci al Grupei F de la EURO 2020. În minutul 86, Cristiano Ronaldo a transformat un penalty, ducând scorul la 2-0. Atacantul lui Juventus și-a etalat clasa în al doilea minut de prelungire, când a închis tabela la capătul unei acțiuni personale.

După meciul cu Ungaria, Ronaldo apoi a oferit un scurt discurs: „Era foarte important să câștigăm acest meci. A fost o partidă foarte dificilă, Ungaria s-a apărat timp de 90 de minute. Am reușit să marcăm trei goluri în cele din urmă și sunt foarte recunoscător echipei pentru că m-a ajutat să înscriu de două ori și să primesc acest trofeu de om al meciului. Era crucial să pornim cu dreptul și să fim încrezători la următoarele jocuri. Acum trebuie doar să mergem înainte, nu putem merge înapoi. Trebuie să câștigăm și meciul următor„, a spus Ronaldo, citat de Record.