EURO 2020 | Croația – Scoția 3-1. Partidă perfectă făcută de Modric & CO

Croaţia a învins Scoția, scor 3-1, marți seară, într-un meci din ultima etapă a Grupei D a Campionatului European de fotbal. În urma acestui rezultat, naționala Croației s-a calificat în optimile de finală ale turneului final. Scoţia a părăsit competiţia.

Croația a deschis scorul în minutul 17. Vlasic a profitat de o greșeală a defensivei scoțiene.

În minutul 21, Luka Modric l-a pus la încercare pe Marshall, dar portarul Scoției a respins.

Cu trei minute înainte de pauză, Scoția a restabilit egalitatea prin McGregor, care l-a învins pe Livakovic, cu un șut plasat.

În minutul 62, Luca Modric l-a învins pe Marshall, cu un șut la vinclu, iar Croația a revenit la conducere.

Perisic a stabilit scorul final în minutul 77, cu o lovitură de cap. Centrarea i-a aparținut lui Modric.

În celălalt meci al grupei, Anglia a învins Cehia, cu 1-0.

Au evoluat următoarele echipe:

Croaţia: Livakovici – Juranovici, Lovren, Vida, Gvardiol (Barisici ’71) – Modrici, Brozovici, Kovacici – Vlasici (Ivanusek ’76), Perisici (Rebici ’81), Petkovici (Kramarici ’70). Selecţioner: Zlatko Dalici;

Scoţia: Marshall – O’Donnel (Patterson ’84), Tierney, Hanley (McKenna ’34), McTominay, Robertson – McGregor, McGinn, Armstrong (Fraser ’70) – Dykes, C. Adams (Nisbet ’84). Selecţioner: Steve Clarke.

Clasamentul final: 1. Anglia – 7 puncte, 2. Croaţia – 4 puncte, 3. Cehia – 4 puncte; 4. Scoţia – un punct.