EURO 2020 | Cehia – Anglia 0-1. Englezii au câștigat Grupa D

Publicat: 23 iun. 2021, 00:02, de Vlad Ciotoran, în SPORT , ? cititori
EURO 2020 | Cehia - Anglia 0-1. Englezii au câștigat Grupa D

Anglia a învins la limită, scor 1-0, Cehia, în meciul disputat marți seară, în ultima etapă a Grupei D a Campionatului European de fotbal. Ambele selecționate s-au calificat în optimile de finală ale Euro-2020.

Anglia a început tare meciul disputat la Londra, iar în minutul 2, Sterling a nimerit bara, cu un lob peste portarul Vaclik. Naționala Albionului a deschis scorul 10 minute mai târziu. Grealish a centrat, iar Sterling a marcat cu o lovitură de cap.

În minutul 26, Harry Kane a fost aproape să majoreze diferența de pe tabela de marcaj, dar Vaclik a parat. Replica cehilor a venit un minut mai târziu. Holes a trimis de la 25 de metri, dar Pickford a respins. Cehia a avut o nouă ocazie în minutul 35, când Soucek a șutat la o palmă de poarta adversă.

Cu șapte minute înainte de final Anglia a mai marcat o dată, prin Henderson, dar golul a fost anulat pe motiv de offside.

În celălalt meci al grupei, Croația a învins Scoția, cu 3-1.

Cehia: Vaclik – Coufal, Celustka, Kalas, Boril – Holes (Vydra ’84), Soucek – Masopust (Hlozek ’64), Darida (Kral ’64), Jantko (Sevcik ’46) – Schick (Pekhart ’75). Selecţioner Jaroslav Silhavy;

Anglia: Pickford – Walker, Stones (Mings ’79), Maguire, Shaw – Philips, Rice (Henderson ’46) – Saka (Jadon Sancho ’84), Grealish (Bellingham ’68), Sterling (Rashford ’67) – Kane. Selecţioner: Gareth Southgate.

Clasamentul final: 1. Anglia – 7 puncte, 2. Croaţia – 4 puncte, 3. Cehia – 4 puncte; 4. Scoţia – un punct.