EURO 2020 | Croația și Cehia au remizat în Grupa D

Croaţia și Cehia au remizat, vineri, scor 1-1, într-un meci disputat la Glasgow, în Grupa D a Campionatului European. Cehia a începute bine partida împotriva croaților, iar Soucek (4) și Schick (18) au avut primele ocazii ale partidei.

Croații au replicat în minutul 23, prin Perisic, dar portarul Vaclik a reținut. Reprezentativa Cehiei a primit penalty în minutul 35, după ce Lovren l-a lovit cu cotul pe Schick în interiorul careului. Patrick Schick a transformă de la „punctul cu var”.

Croația a restabilit egalitatea la două minute de la reluare, prin Perisic, cu un șut la colțul lung. Cehia a replicat după două minute prin Jankto, care a șutat de la circa 25 de metri, dar mingea a trecut puțin pe lângă poartă.

Au evoluat echipele

Croaţia: Livakovic – Vrsaljko, Lovren, Vida, Gvardiol – Modric, Kovacic (Brozovic ’87) – Perisic, Kramaric (Vlasic ’62), Brekalo (Ivanusec ’46) – Rebic (Petkovic ’46). Selecţioner: Zlatko Dalic.

Cehia: Vaclik – Coufal, Kalas, Celustka, Boril – Holes (Kral ’63), Soucek – Masopust (Hlozek ’63), Darida (Barak ’87), Jankto (Sevcik ’74) – Schick (Krmencik ’74). Selecţioner: Jaroslav Silhavy.

Tot în Grupa D, de la ora 22.00, Anglia va juca împotriva Scoţiei.