EURO 2020 | Danemarca – Belgia 1-2. Christian Eriksen, ovaționat în minutul 10

Publicat: 17 iun. 2021, 20:59, de Vlad Ciotoran, în SPORT , ? cititori
EURO 2020 | Danemarca - Belgia 1-2. Christian Eriksen, ovaționat în minutul 10

Naționala de fotbal a Belgiei a învins reprezentativa Danemarcei, scor 2-1, la Copenhaga, într-un meci disputat joi, în cadrul Grupei B de la EURO 2020.

Danemarca a deschis scorul în minutul 2. Poulsen a marcat al doilea cel mai rapid gol din istoria Euro. Golul i-a fost dedicat lui Christian Eriksen.

În minutul 10, partida a fost întreruptă pentru ca toată lumea să ovaționeze și să scandeze numele lui Christian Eriksen.

Belgia a restabilit egalitatea în minutul 52. Thorgan Hazard a fructificat o pasă a lui De Bruyne. Faza de gol a plecat de la Romelu Lukaku.

Kevin De Bruyne a stabilit scorul final în minutul 70. În finalul confruntării, Danemarca a fost aproape să restabilească egalitatea, prin Braithwaite, care a țintit bara porții belgienilor.

Au evoluat următoarele echipe:

Danemarca: Schmeichel – Christensen, Kjaer, Vestergaard (Skov Olsen ’85), Maehle – Wass (Stryger Larsen ’62), Hojbjerg, Delaney (Jensen ’72) – Braithwaite, Poulsen (Norgaard ’62), Damsgaard (Cornelius ’72). Antrenor: Kasper Hjulmand;

Belgia: Courtois – Alderweireld, Denayer, Vertonghen – Meunier,  Tielemans, Dendoncker (Witsel ’59), T. Hazard (Vermaelen ’90+4) – Mertens (De Bruyne ’46), Lukaku, Carrasco (E. Hazard ’59). Antrenor: Roberto Martinez.