EURO 2020 | Franța – Germania 1-0. Un autogol și două goluri anulate în duelul titanilor

Publicat: 15 iun. 2021, 23:56, de Vlad Ciotoran, în SPORT , ? cititori
EURO 2020 | Franța - Germania 1-0. Un autogol și două goluri anulate în duelul titanilor

Franța a învins Germania, marți seară, scor 1-0, într-un meci din Grupa F de la EURO 2020.

Franța a început tare partida de la Munchen, iar în minutul 16 Pogba a trimis cu capul peste poartă. După doar un minut, Neuer a respins o minge trimisă de Mbappe.

Franța a deschis scorul până la urmă, în minutul 20. Hernandez a centrat în fața porții, iar Mats Hummels a respins în propria poartă. Acesta a devenit primul jucător al Germaniei care a marcat un autogol, la un Campionat European.

Germania a replicat două minute mai târziu, prin Muller, care a trimis puțin pe lângă poarta adversă. Franța a fost aproape să-și majoreze diferența de pe tabelă, în minutul 52 când Rabiot a țintit bara.

După alte două ocazii ale nemților (54, 57), Franța a marcat o bijuterie de gol prin Mbappe, dar reușita nu a fost validată pe motiv de offside.

Cu cinci minute înainte de final, Franța a mai avut un gol anulat pe motiv de offside. Și de această dată, Mbappe a fost surprins în afara jocului. Decarul Franței s-a aflat în offside când i-a pasat decisiv lui Benzema.

Franţa: Lloris – Pavard, Varane, Kimpembe, Hernandez – Rabiot (Dembele ’90), Kante, Pogba – Benzema (Tolisso ’88), Griezmann, Mbappe. Selecţioner: Didier Deschamps.

Germania: Neuer – Ginter (Can ’88), Hummels, Rudiger – Kimmich, Gundogan, Kroos, Gosens (Volland ’88) – Havertz (Sane ’74), Gnabry (Werner ’74), Muller. Selecţioner: Joachim Low.

În celălalt meci al Grupei F, Portugalia a învins Ungaria, scor 3-0.